News

100 Milyar Dolarlık DeFi Kilitli Değeri

single-image
  • 1000’den az tam zamanlı geliştirici, akıllı sözleşmelerde kilitli değerde 100 milyar doların üzerinde bir paya sahiptir.
  • 2021, aktif geliştiricilerin %65’inin katılmasıyla Web3 için şimdiye kadarki en güçlü yıldı.
  • Polkadot, Cosmos, Solana, Cardano, BSC ve Polygon’un tümü aylık 250’den fazla aktif geliştiriciye sahip olan birçok altcoin projesinin geliştirici sayısı artıyor.

2021 Electric Capital Geliştirici Raporu, Web3’e dökülen kaynakların hızla arttığını gösteriyor. Rapordan elde edilen en ilginç bilgiler arasında, 100 milyar doların üzerinde akıllı sözleşme değerinin 1000’den az tam zamanlı geliştiriciden geldiği gerçeği yer alıyor.

5 Ocak’ta yayınlanan 2021 Electric Capital Geliştirici Raporu , 500.000’den fazla kod deposunu ve 160 milyon kod taahhüdünü kapsıyor.

Odak noktası, özellikle merkezi olmayan teknoloji alanındaki en hızlı büyüyen nişlerden biri olan Web3’tü. Rapor, Web3 geliştiricilerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu söyleyerek bu hızlı büyümeye dikkat çekiyor. Buna işaret eden alanla ilgili bazı dikkate değer sonuçları listeler.

Önemli noktalardan biri, aylık 18.000’den fazla aktif geliştiricinin açık kaynaklı kripto ve Web3 projelerinde kod taahhüt etmesi ve 2021’de 34.000’den fazla yeni geliştiricinin bunu yapmasıdır. İkincisi, niş tarihindeki en yüksek seviyeydi.

Belki de en ilginç içgörü, merkezi olmayan finans ( DeFi ) alanında 100 milyar doların üzerinde kilitli değerden 1000’den az tam zamanlı geliştiricinin sorumlu olduğuydu . DeFi , projelerin nispeten küçük bir bölümünün en başarılı olduğunu görme eğilimindedir, bu yüzden bu çok şaşırtıcı değil.

2021’de sektöre katılan aktif geliştiricilerde %65’lik bir artışla 2021 Web3 için harika bir yıldı. Bitcoin ve Ethereum geliştirme için hala en popüler ekosistemler olsa da, diğerleri de hızla büyüyor. Polkadot, Cosmos , Solana , BSC , Polygon ve Cardano’nun tümü 250’den fazla aylık aktif geliştiriciye sahiptir.

Web3 artık projelerin ana odak noktası

Web3, geliştiricilerin ve ekiplerin kafasında uzun yıllardır demlenen bir fikirdir. Projeler söz konusu çözümler üzerinde çalışıyor, ancak bu çözümler belki de geçen yıla kadar gerçekten başarılı oldu. Polkadot, Web3’e öncülük eden böyle bir projedir, ancak daha pek çoğu var.

Merkezi olmayan bir internet fikri çekici ve çok daha adil bir web’e işaret ediyor. Ancak, herkes bu fikre tamamen hevesli değil. Örneğin Elon Musk, kripto topluluğu tarafından yuvarlak bir şekilde eleştirilen bir tweet’te Web3’ü “bs” olarak adlandırdı.

Teknoloji endüstrisinin önde gelen isimlerinden biri olan Jack Dorsey , Web3’ün VC’ler tarafından kontrol edildiğini düşünüyor. Çok fazla tartışmaya yol açan bir tweet’te girişimci, VC’lerin son kullanıcıların değil Web3’ün faydalarının çoğunu alacağını söyledi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı yatırımcılar geri adım attı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like