News

2022’de yaratıcı ekonomiyi neler bekliyor?

single-image

DEIP’ten Alex Shkor, pandeminin zorunlu kıldığı yeni bir normalin, merkezi olmayan bir ekonomi için bir yaratıcılar ve etkileyiciler dalgası ortaya çıkardığını yazıyor. İşte gelecek yıl ne bekleyeceğiniz.

Covid-19 vurduğunda, birçok içerik oluşturucu işlerini sürdürmek ve yeni sosyal normlara uyum sağlamak için YouTube, Instagram ve TikTok’a döndü. Yaratıcı ekonomi, Covid-19’un başlangıcında sosyal medya kullanımının artmasıyla büyük bir darbe alırken, yeni bir yaratıcı ve startup dalgası ortaya çıktı.

Eyesafe Nielsen’in tahminlerine göre, ortalama bir kullanıcının ekran başında kalma süresi, kilitlenmeler sırasında günde 13 saatin üzerine çıktı. DataReportal analizi, Ocak 2021 itibariyle bir önceki yıla göre %7’den fazla bir artışla dünya çapında 4.66 milyar internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor . Sosyal medya kullanıcıları, Nisan 2019’dan bu yana %8’den fazla artarak 2020’de 3,81 milyara ulaşarak daha da hızlı büyüyor. En son veriler, Temmuz 2021’de dünya genelinde 4,48 milyar sosyal medya kullanıcısı olduğunu ve bu rakamın, sosyal medyanın neredeyse %57’sine eşit olduğunu gösteriyor.

Yazar Kartı 已恢复 3

İnternet süresinin artması, Covid-19 salgını sırasında yeni influencerların sayısında patlama anlamına geliyordu. Sağlık, beslenme, güzellik, moda ve oyun konularında artan ilgi ve yönlendirme, influencer profillerinde ani bir sıçramaya yol açtı. Tahmine göre, özellikle tatillerde etkileyici bir eylemle, influencer pazarlamasında dört ila beş kat artış oldu. Başka bir araştırmaya göre, pazarlama liderlerinin %78’i 2020’de influencer pazarlamasını kullandı ve yaklaşık %13’ü geçen yıl ilk kez influencer etkinliğine katıldı. Influencer Marketing Hub verilerine göre, Ekim 2020’den bu yana yalnızca 31 influencer girişiminin eklenmesiyle küre 800 milyon ABD doları büyüdü .

NFT patlaması

2021’in başından bu yana, karşılıksız token (NFT) dünyasında bir patlama yaşandı . İşlemlerin miktarı NFT pazarını milyarlarca dolara itti ve en pahalı iş 69 milyon ABD dolarını çekti.

Sanat satışlarına adanmış en büyük platformları takip eden CryptoArt’a göre, şimdi NFT tabanlı kripto sanatının toplam değeri 1 milyar ABD dolarının üzerinde .

rHtUfolrKT9XQ R88LMc8azdCS3JOkFfaDl0rP2Mo0B
Kaynak: CryptoArt

Sosyal belirteçler ana akım haline geliyor

2020’de Covid-19, sanatçıları, markaları ve diğer yaratıcı endüstrileri para kazanma ve hayran etkileşimi stratejilerini yeniden düşünmeye zorladı. Birçoğu sanal toplantılara ve canlı yayınlara yöneldi. Diğerleri Patreon gibi platformları denedi veya YouTube ve Twitch hesaplarının para kazanmasını ikiye katlamaya çalıştı. Ancak bazıları daha da ileri gitti ve kendi kripto para birimlerini yarattı – sosyal jetonlar şeklinde. Kripto topluluğundan tüketici kitlesine sıçrayanlar onlar.

İçerik oluşturucular, para kazanma fırsatlarının kilidini açmak ve takipçiler için muazzam miktarda değer yaratmak için sosyal jetonları kullanabilir. Sosyal belirteçler, bireyler veya topluluklar tarafından oluşturulur. Hemen hemen her amaç için kullanılabilirler. İçerik oluşturucu pazarı geliştikçe, sosyal token fırsatları yalnızca artacaktır.

KJHc zB6pGPGLW4IAFTiWF23rawB4ndTz
Kaynak: Messari

DeFi artıyor

Düzenleyiciler, merkezi olmayan finansın (DeFi) yükselişini geleneksel finansal sisteme bir tehdit olarak gördüler. DeFi için ortaya çıktıklarında asıl zorluk, güçlü düzenleme ve kontrol ile bankacılık sektörüne alternatif olabilme yeteneğiydi.

Büyük ölçekte DeFi’nin ortaya çıkışından bu yana geçen yaklaşık 18 ayda , DeFi protokollerine yaklaşık 80 milyar ABD doları tutarında sermaye katkısı yapıldı . 2020’nin başında, merkezi olmayan finans projelerinin toplam kapitalizasyonu 1,5 milyar dolardı ve Ekim 2021’de 148 milyar dolara ulaştı .

DeFi’nin çekiciliği, sistemin demokrasisinde, düzenleme eksikliğinde ve “manuel” karar vermede yatmaktadır. Merkezi olmayan finansal projelerin artan popülaritesinin diğer nedenleri, anonimlik, merkezi bir sistemde saatlerce veya günlerce beklemek yerine saniyeler süren işlemlerin hızı ve çeşitli kurumsal ve hükümet olumsuz olaylarına bağımlılığın olmamasıdır.

DeFi projelerinin artan popülaritesi göz önüne alındığında, borç verme ve mevduat zamanla bu alana taşınacaktır. DeFi önemli ölçüde daha yüksek tasarruf oranları sunduğu için perakende müşteriler bankalardan ayrılıyor. Ancak bu tür projeler sadece bir alternatif değil, bankacılık hizmetlerine de bir katkı olabilir.

Koronavirüs pandemisinin patlak vermesi sırasında, merkezi olmayan finans, Covid-19 tarafından ağır şekilde vurulan bir finansal sistemi yeniden inşa etmenin anahtarı olabilir.

İçerik oluşturucular için ana zorluklar

2020’nin zorlukları yeni fikirlere, formatlara ve anlatılara ivme kazandırdı. Zor zamanlar yaratıcılık için bir katalizör haline geldi. 

Ancak içerik oluşturucular için temel zorluklar nelerdir? Sorun blockchain ve merkezi olmayan çözümlerle çözüldüğünde içerik oluşturucu için en önemli sorunlar ve değerler aşağıdadır:

  • Sanat eseri sahipliğinin kaynağı ve kimlik doğrulaması

Blockchain listesi ile fiziksel sanat eseri arasındaki “blockchain hava boşluğunu” yönetmek.

  • İçerik oluşturucular için daha fazla değer

Blockchain ile yazarlar, aracılara ödeme yapmak zorunda kalmadan çalışmalarını yayınlayabilir ve bunlardan para kazanabilir.

  • Sahteciliği azaltmak

Blockchain, markalı ürünlere dijital bir kimlik verebilir ve pasaport görevi görebilir. Defter, ürünün orijinalliğini doğrulamak ve sahte ürünlerin çoğalmasını azaltmak için önceki tüm sahipleri ve işlemleri görüntüleyecektir.

  • Yaratıcı çalışmaların fiyatlandırılması ve elde edilen değer

Yaratıcı çalışma için tüm işlemleri doğrulama ve çalışmaları depolamak ve yayınlamak için merkezi olmayan bir yer

  • Dijital bir varlığın gerçek mülkiyeti

Blok zinciri tabanlı dijital varlık sahipliği, kullanıcıların sahiplikten pay almasına ve dijital varlıkları üzerinde (örneğin bir oyunda) kontrol uygulamasına olanak tanır.

Blok zinciri, ademi merkeziyetçilik, yapay zeka ve uç bilgi işlem gibi Web 3.0 teknolojileri bir araya getirildiğinde, önümüzdeki 10 yıl içinde yaratıcı ekonomi üzerinde daha da büyük bir etkiye sahip olabilir. 

Yaratıcı ekonomiyi gelecekte neler bekliyor?

  • NFT’ler

NFT’lerin etrafındaki yutturmaca büyük olasılıkla geçicidir ve merkezi olmayan platformlar tamamen faaliyete geçip kullanılana kadar sistemin kendisi değişmeyecektir.

  • Metaverse

Birçok uzman ve fütürist, iki dünyanın birleşmesini bekliyor: çevrimiçi ve zincir üstü. Özünde, bu, oyun belirteçleriyle bir metaverse oluşturulmasıdır . Kendi dijital varlıklarınızı kullanabileceğiniz, satabileceğiniz veya takas edebileceğiniz dijital dünyalar yaratmak için kesin bir pazar talebi var. Gelecek, merkezi olmayan sistemlerde kullanılacak tokenize eserlere ait olacak. Bu da başka bir yaratıcı ekosistemin yaratılmasına yol açacaktır.

  • Social Tokens

Yukarıda özetlenen tüm kriterler dikkate alındığında, sosyal jetonların gelecekte büyük bir başarı şansı var. İçerik oluşturucular için bu, topluluğu birleştirerek sosyal belirteçler oluşturabileceği anlamına gelir. Belki gelecekte, merkezi olmayan finans (DeFi) topluluğuna bağlı sosyal jetonları büyük veya küçük krediler için teminat olarak göreceğiz.

  • DeFi

Merkezi olmayan finans, geleceğin finansal alternatifi gibi görünüyor. DeFi sektöründe artık bankalara ihtiyaç yok ve bu tür engeller yok. Merkezi olmayan likidite havuzuna herkes katkıda bulunabilir. Üstelik platformlarının geliştiricileri bile belirli riskler yaratan DeFi’den belirli insan gruplarını kısıtlayamaz, aynı zamanda tüm kullanıcılar için eşitlik sağlar.

  • Oluşturucu protokolleri

Özel içerik oluşturucu protokollerinin ortaya çıkması, içerik oluşturucuların içeriklerini ve dijital varlıklarını tokenleştirmelerine ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanır. Covid-19 gibi küresel felaketler ve pandemiler yaratıcı ekonomiyi etkilemeye devam edecek. Klasik sistemlerin reddedilmesi, ekonomik krizler ve çevrimdışı olmama durumu göz önüne alındığında, insanlar kendilerini yaratıcı olarak ifade etmek için birçok fırsatla giderek daha derinden çevrimiçi olacaklar.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like