News

500 Milyon Dolarlık Bitcoin Long işlemleri, Piyasa %8 Daha Düştükten Sonra Tasfiye Edildi

single-image

Kripto para piyasası hala yüksek kaldıraçlı olmaya devam ediyor, bu da Bitcoin %10’dan daha az düştükten sonra büyük bir tasfiye hacmine yol açıyor.

Bitcoin Günlük Grafik

Kripto para piyasasındaki küresel düzeltme, daha fazla tüccarın kâr elde etmeye ve piyasadan çıkmaya karar vermesiyle devam ediyor ve bu da pozisyonlarını açık bırakmaya karar verenler için çeşitli borsalarda büyük tasfiye hacmine yol açıyor.

Çok sayıda merkezi borsadaki mevcut 24 saatlik tasfiye hacmi, Bitcoin daha da düşmeye devam ettiğinden beri şimdiden 640 milyon dolara ulaştı. İlk kripto para biriminin fiyatı son 24 saatte %8’den fazla düştü.

Daha önce, Bitcoin 15 Kasım’da başlayan %8’lik bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Çok sayıda kaldıraçlı pozisyon nedeniyle, piyasa da yaklaşık 24 saat içinde yaklaşık 500 milyon dolar değerinde tasfiye ile karşı karşıya kaldı.

Aynı büyük tasfiye hacmi, önceki rallinin hala çok sayıda aşırı kaldıraçlı pozisyon tarafından körüklendiğini gösteriyor. Yüksek kaldıraç, yatırımcıların borsalardan ödünç alınan fonları kullanarak piyasadaki konumlarından daha fazla sonuç almalarını sağlar.Kaynak: TradingView

Yüksek kaldıraçlı bir pozisyon genellikle yüksek oynaklık, düşük likidite ve salınım benzeri bir yapı gibi kendine has özelliklere sahiptir. Daha önce, piyasa katılımcıları, Bitcoin’in yerel ATH’sine ulaştığı ve ardından neredeyse %50 oranında geri çekildiği Mayıs ayında kaldıraçlı pozisyonun yüksek hacmini görebiliyordu .

Son birkaç ayda, daha fazla borsa, mevcut kaldıracı sınırlayarak güvenli ticaret uygulamalarını izlemeye başladı ve 2017’de endüstri standardı haline gelen “x100” kaldıraç seçeneklerini seçme yeteneği hariç tutularak, geleneksel aracı kurumlarda uygulanan oranlara yakın hale geldi.

Merkez bankası düzenleyicileri ve komisyon üyeleri, aşırı kaldıraçlı piyasalar nedeniyle tüccarların maruz kaldığı piyasa manipülasyonları nedeniyle kripto para ticaretini sık sık eleştirdi .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like