News

ABD, BitConnect’in En İyi Organizatöründen Ele Geçirilen Yaklaşık 60 Milyon Dolarlık Kripto Para Satıyor

single-image

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, BitConnect’in en iyi organizatörü, bir kripto yatırım dolandırıcılığı ve 2018’de çöken Ponzi şemasından ele geçirilen toplam 56 milyon dolar değerinde kripto para birimleri satıyor .

Ponzi programında toplam 2 milyar dolar kaybeden yatırımcılar için iyi bir haber ama aynı zamanda büyük çıkış nedeniyle olası büyük bir kripto piyasası sarsıntısı. Satıldıktan sonra, miktar Ponzi şemasının kurbanlarına iade olarak kullanılacaktır. 

“Mahkemenin ara satış emrinin girişiyle, hükümet, kripto para birimini satarak ve gelirleri ABD doları cinsinden tutarak BitConnect şemasının tüm kurbanlarını yapma sürecini başlatacak. Hükümet, el konulan gelirlerin kripto para cüzdanlarında muhafaza edilmesini sağlayacak ve bu fonları, mahkemenin hüküm verirken gelecekteki bir iade emri uyarınca mağdurlara tazminat sağlamak için kullanmayı planlıyor .” 

DOJ resmi web sitesinde, ABD Posta Denetleme Servisi’nin kripto para biriminin elden çıkarılmasına yardımcı olduğunu söyledi. 

56 milyon dolarlık kripto para birimi, DOJ tarafından BitConnect’ten gelen toplam iddiaların bir parçası. BitConnect’in organizatörü olan ve bu yıl Eylül ayında DOJ tarafından ilgili suçlamaları kabul eden Los Angeles sakini Glenn Arcaro’dan ele geçirildi.

Ponzi planı, yatırımcılar için büyük getiriler sağlayacak bir kripto yatırım platformu olarak sosyal medya aracılığıyla tanıtıldı. Bir borç verme programı, BitConnect parası olarak bilinen bir kripto jetonu ve kullanıcıların zor kazanılan paralarını ve çabalarını kâr beklentilerine döktüğü bir tavsiye programı vardı.

Dolandırıcılar, yatırımcılara %40’a varan bir yatırım getirisi vaat etti, ancak bu getirileri kendilerine ödüllendirerek yalnızca liderleri yararlandı.

FBI, cezai soruşturma departmanı ve SEC daha sonra, 2016 yılında kurulan BitConnect’i, yatırım şeklinde menkul kıymetler satan ve kullanıcılara bir miktar kâr vaat eden kayıtlı olmayan bir yatırım olarak ABD finansal düzenlemelerini ihlal ettiği iddiasıyla durdurmak için harekete geçti. Yönetimin çabaları, eğer buna para yatırdıysa.

Daha sonra programın çöküşünden sonra kurucular ortadan kayboldu. Ponzi planının kurucusu olan Hint vatandaşı Satish Kumbhani, bu yıl Eylül ayında Glenn Arcaro ve Future Money olarak bilinen bağlı şirketi ile suçlandı.

Böylece BitConnect, en büyük kripto çıkış dolandırıcılığı oldu, aynı zamanda kurucularının kriptoyla ilgili mali suistimaller nedeniyle suçlu bulunmasını sağlayan türünün en büyüğü oldu. Program, ömrü boyunca, geniş bir destekçi ağı kullanarak dünyanın dört bir yanından bireyler, perakendeciler ve şirketler de dahil olmak üzere şüpheli olmayan yatırımcılardan 325.000 Bitcoin toplamayı başardı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like