News

ABD Dolar Endeksi (DXY) Uzun Vadeli Dirence Ulaştı

single-image

Son haftalarda hızlı bir büyüme yaşayan ABD Dolar Endeksi, uzun vadeli dirence ulaştı. DXY’nin sadece geniş finans sektöründe değil, aynı zamanda Bitcoin ve kripto para piyasalarında da daha sonraki hareketlerine çok şey bağlı.

ABD Dolar Endeksi’ndeki bir artış, genellikle finansal piyasalarda bir belirsizlik ve korku işaretidir. Ayrıca, DXY, Bitcoin fiyatı ve kripto para piyasası ile uzun vadeli bir negatif korelasyona sahiptir.

Büyük ABD şirketlerinin üç aylık raporlarının son sürümleri beklentilerin altında geldi . Ardından yatırımcılar, Ukrayna’daki savaşla istikrarsız küresel durumu ve Çin’de devam eden COVID-19 salgını tehdidini dikkate almaya devam ediyor. Batı ülkelerinde artan enflasyon ve yükselen faiz oranları , durgunluk tehlikesine işaret eden ek faktörlerdir.

Tüm bunlar likit nakit için ideal bir ortam yaratıyor, bu nedenle DXY artışları sürpriz değil. Ne zamana kadar sürecekler? Doların az önce karşılaştığı uzun vadeli direnç, yükselişine son verecek ve finansal piyasalarda bir toparlanmayı tetikleyecek mi?

Boğa DXY uzun vadeli dirence ulaştı

29 Nisan’da ABD Dolar Endeksi, 104 seviyesinin hemen altında bir zirve kaydederek uzun vadeli bir direnç alanına (kırmızı dikdörtgen) ulaştı. Haftalık grafikte, bu alanın 2016-2017’nin başından beri yerinde olduğunu ve Mart 2020’de yeniden test edildiğini görebiliriz.

Ocak 2021’de DXY 82 seviyesinde dibe vurdu, ardından endeks 5 ay konsolide edilerek Mayıs 2021’de bugün de devam eden %16.5’lik bir artışa başladı. Bu arada dolar kırılmayı başardı ve iki önemli direnç seviyesini destek olarak teyit etti. İlki 94.5’te (kırmızı çizgi) ve ikincisi 98’e yakın (sarı çizgi).

Tradingview’e göre grafik

Haftalık teknik göstergeler oldukça yükseliş okumaları veriyor, ancak aynı zamanda aşırı alım seviyesine ulaşıldığına da işaret ediyor. RSI 78,5’te (yeşil hat) – DXY’nin en son Mart 2015’te kaydettiği yüksek bir seviyede. MACD art arda yeşil yükseliş momentumu çubukları üretiyor ve histogramı yükseliyor.

Bu arada, oynaklık ölçüsü olan BBWP, Ağustos 2020’den bu yana ilk maksimum okumasını (ok) ve 7 yıl içinde ikinci kırmızı okumasını oluşturdu. Bu, yukarı yönlü momentumun zirve yaptığı ve bir bekleme süresinin beklendiği anlamına gelir.

Tradingview’e göre grafik

Dünyaya dönüş mü?

RSI’nin 80’in üzerinde ve BBWP’den aşırı sinyaller gördüğümüz günlük grafik tarafından daha da fazla aşırı alım okumaları sağlanıyor. DXY dün dirence ulaşmaya hafif bir düşüşle tepki verdi.

MACD’de (kırmızı çizgiler) hafif bir düşüş eğilimi belirdi. Öte yandan, RSI, aşırı alıma rağmen, günlük aralıkta henüz aşağı yönlü sinyal vermiyor. Bununla birlikte, uzun vadeli direnç seviyesine saygı duyulursa, 0,5-0,618 Fib geri çekilmesinde bir düzeltme ve destek olarak 95-97 alanının onaylanmasını bekleyebiliriz.

Tradingview’e göre grafik

Kripto para piyasası analisti @TheRealPlanC , RSI’daki yüksek okumaları vurguladığı bir DXY tablosunu tweetledi. Aynı zamanda, üst aralığı DXY’nin birkaç gündür kapandığı Bollinger Bandına dikkat çekti. Bu, güçlü bir yükseliş trendinin yükseliş sinyalidir, ancak analist “bir noktada dünyaya dönüşün [geliyor]” yorumunu yapıyor.

Kaynak: Twitter

DXY’nin BTC ve altcoin piyasası ile korelasyonu

DXY, BTC fiyatı ile uzun vadeli bir negatif korelasyona sahiptir . Dolar endeksi yükseldiğinde, Bitcoin fiyatı düşer ve bunun tersi de geçerlidir. Her dönem bu kadar güçlü olmadı ama uzun vadeli aylık grafik net bir ilişki gösteriyor.

Tradingview’e göre grafik

DXY’nin güçlü büyüme dönemi, 104 bölgesinde dirence ulaştığında sona ererse, Bitcoin ve genel kripto para piyasası için bir yükseliş sinyali olabilir. Ancak diğer yandan, DXY direncin üzerine çıkarsa BTC düşüşünü sürdürebilir ve uzun vadeli bir ayı piyasasına girebilir.

İlk senaryo için ek bir argüman başka bir kripto piyasası analisti @BTCfuel tarafından sağlandı . Dün bir tweet’te, ters DXY grafiğini 2018-2021 altcoin grafiğindeki tarihsel fiyat hareketiyle karşılaştırdı.

Kaynak: Twitter

Tersine çevrilmiş DXY grafiği uzun vadeli destekte ve azalan bir kama modelinden bir kopuşu teyit etme sürecinde. Benzer bir durum, 2020 yılının ilk çeyreğinin sonlarında / ikinci çeyreğin başlarında altcoinler tablosunda meydana geldi.

Bu durum, tersine çevrilmiş DXY için benzer şekilde ortaya çıkarsa, dinamik bir yukarı hareket beklenebilir. Buna karşılık, bu, ABD doları endeksinin değerinde keskin bir düşüşe ve geleneksel ve kripto pazarlarındaki yükseliş trendlerinin varsayımsal bir devamına yol açacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like