News

Acala, EVM DeFi’yi Polkadot’a Getirecek Güncellemeyi Başlattı!

single-image

Acala, EVM DeFi’yi Polkadot’a Getirecek Güncellemeyi Başlattı:

MetaMask, Acala ile Polkadot’a Geliyor!

Polkadot’un ana DeFi merkezlerinden biri olan Acala, popüler Ethereum araçlarıyla uyumlu yeni bir geliştirme ortamı olan EVM+’ı piyasaya sürdü. 

Güncelleme, protokolün Ethereum araçlarıyla uyumluluğunu iyileştirir. 

Polkadot’ta Substrate tabanlı bir parachain olmasına rağmen Acala, Ethereum Virtual Machine ile birlikte çalışabilirliğe zaten sahiptir. Ethereum şu anda önde gelen akıllı sözleşme platformudur, ancak Polkadot ve Cosmos gibi diğer ağlar, blok zincir ağları arasında zincirler arası birlikte çalışabilirliğe izin vermek için umut verici çözümler sunmaktadır. 

Şubat 2021’de ekip, Solidity sözleşmelerinin Acala ve Polkadot ekosisteminde devreye alınmasını sağlayan Acala EVM adlı bir modülü ilk kez başlattı. Ancak, entegrasyon o sırada Ethereum araçlarıyla uyumlu değildi. Ethereum uygulamaları Solidity ile yazılırken, Polkadot projeleri Substrate programlama dilini kullanır. 

Polkadot tabanlı proje, geliştiricilere Ethereum’dakiyle aynı kullanıcı deneyimini yaratma yeteneği vermek için MetaMask, Truffle ve Waffle gibi araçları entegre etti.

Entegrasyon, DeFi uygulamalarının popüler Ethereum cüzdanı MetaMask’ı kullanarak Polkadot ekosistemine erişmesine izin verecek.  

Örneğin, Acala’da bir Ethereum uygulaması başlatılırsa, kullanıcıları Polkadot’a erişmek için MetaMask kullanarak “Acala Market”e geçebilecekler. 

Uyumlu Ethereum uygulamaları , merkezi olmayan borsa AcalaSwap’a para göndermenin ve Polkadot tabanlı varlıkların ticaretini yapmanın bir yolunu sunacak. Benzer şekilde geliştiriciler, Truffle ve Waffle araçları aracılığıyla Polkadot üzerinde EVM sözleşmelerini test edip yazabilecekler. EVM+ yükseltmesi önümüzdeki günlerde yayınlanacak. 

Güncellemeyi açıklayan bir blog gönderisinde , Acala Dan Reecer’deki Büyüme Başkan Yardımcısı şunları yazdı:   

“Bu, EVM uyumlu dApp platformlarının, yüz binlerce yeni Polkadot yerli kullanıcısını bünyesine katarken, teminatlarını ve ürün tekliflerini mevcut kullanıcı tabanlarına genişletmesine olanak tanıyor.”

Ayrıca, DeFi zımbaları zincirler arası likiditeyi genişletebilir ve DOT gibi varlıkları Ethereum ekosisteminin ötesinde teminat olarak kullanabilir. Ayrıca, Substrate tabanlı dApp’ler binlerce yeni Ethereum kullanıcısı edinebilir.

Teknik olarak Ethereum’dan farklı olmasına rağmen, Polkadot ekosistemi diğer ağlara kolayca bağlanabilen modüllere izin verir. Acala EVM ile kullanıcılar ayrıca Ethereum adreslerini Polkadot adreslerine bağlayarak birden fazla hesabı yönetme ihtiyacının üstesinden gelebilirler.  

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like