News

$ADA: CCRI Araştırmasına Göre Cardano, Düğüm Başına En Az Elektrik Miktarını Kullanıyor

single-image

Kripto Karbon Derecelendirme Enstitüsü (CCRI), işlem başına en fazla elektriği kullanmasına rağmen Cardano’nun ($ADA) düğüm başına en az miktarda elektrik tükettiğini gösteren yeni bir araştırma raporu yayınladı. 

Kripto varlıkların çevresel etkilerine odaklanan bir araştırma girişimi olan CCRI tarafından 2 Şubat Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Hisse Kanıtı (PoS) ağı Cardano, işlem başına en fazla elektrik miktarını 52 watt-saat ile tüketiyor ( Wh). Ancak kuruluş, ağın, çalışmada analiz edilen tüm Proof of Stake projeleri arasında düğüm başına en az miktarda elektrik tükettiğini tespit etti.

Kaynak: CCRI Raporu

Rapor bulgusunu açıkladı, 

Bu ölçüm, ilgili blok zincirinde gerçekleşen işlemlerin miktarına bağlıdır, ayrıca işlem başına toplam elektrik tüketimi ayrıca ilgili ağa bağlı düğümlerin sayısına bağlıdır. Genel olarak, hangi blok zincirinin kullanımda olduğuna bakılmaksızın, işlem oranındaki artışla bu sayıların düşmesi bekleniyor. 

CCRI raporu, Solana’nın ($SOL), PoS ağlarında 0.166 Wh ile işlem başına en az miktarda elektrik tükettiğini buldu. Çalışmada analiz edilen altı PoS ağından yalnızca Solana, işlem başına enerjide 1,49 Wh ile ödeme devi Visa’dan daha düşük sırada yer aldı. Algorand, 2,7 Wh ile Visa’nın ardından üçüncü sırada yer alırken, onu Avalanche, Polkadot, Tezos ve Cardano izledi.

Kaynak: CCRI RaporunullCoachella Müzik Festivali, FTX ile Anlaşma Sağlayan Solana NFT’lerini Başlatacak

CCRI , verdiği bir demeçte , blok zinciri ağlarının donanımlarına güç sağlamak ve yazılımı çalıştırmak için, işlemlerin olmadığı durumlarda bile elektriğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu nedenle, incelenen tüm blok zincirleri, işlem sayısı arttıkça işlem başına daha düşük enerji maliyetleriyle sonuçlandı.

İşlem başına tüketilen enerjide en düşük sırada yer almasına rağmen, çalışma, Solana’nın, Cardano için 284 tona kıyasla, yılda 934 ton CO2 ile en büyük karbon ayak izinden sorumlu olduğunu buldu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like