News

Alman bankacılık grubu “Sparkasse”, bir kripto cüzdanı başlatmak istediğini doğruladı

single-image

Önde gelen Alman bankacılık grubu, kripto entegrasyonu için bir pilot proje üzerinde çalıştığını kabul etti.

Sparkasse’nin gizli projesi doğrulandı – Almanya genelinde 370 tasarruf bankasından oluşan ağ, 50 milyon kişiye kriptoya maruz kalmayı planlıyor.

Ülkenin önde gelen bankacılık grubu mevcut bankacılık hesabından kripto-doğrudan müşterilerin erişim sağlamaya çalışıyor, Finanz Szene bildirdi.

Sparkasse’nin kripto cüzdan projesi ortaya çıktı

Rapora göre, Spakasse’nin kripto cüzdanı, müşterilerin büyük kripto borsalarından birini kullanmak zorunda kalmadan Bitcoin , Ethereum ve diğer kripto para birimlerine erişmesini sağlayacak .

Bu, kripto cüzdan özelliğini kullanmak için ek kimlik doğrulama süreçlerinden geçmesi gerekmeyen Sparkasse müşterilerinin önündeki engelleri azaltacaktır.

Pilot projeyi doğrulayan Alman Tasarruf Bankaları ve Giro Birliği (DSGV) sözcüsü Alexander Hartberg, “Kripto para birimlerine olan ilgi muazzam, Sparkassen-Finanzgruppe de bunu görüyor” dedi .

Hartberg’e göre, Sparkassen-Finanzgruppe bünyesindeki ödeme çözümlerinde uzmanlaşmış bir şirket içi taşeron olan S-Payment, “Sparkasse müşterilerinin kripto para birimlerini güvenli bir şekilde saklayabilecekleri bir cüzdanın hangi olasılıkları ve riskleri belirlemek için yürütülen projeden sorumlu”.

Hartberg, projenin henüz yeşil ışık yakılmadığına dikkat çekerek, “Proje ekibi, 2022’nin ilk yarısında Sparkassen-Finanzgruppe komitelerinde kararlar hazırlıyor” dedi.

Cüzdan 2022’de piyasaya sürülebilir mi?

Hizmet önümüzdeki yıl başlatılabilir, ancak bundan önce, bireysel banka komitelerinin kararlarını vermesi gerekiyor – sonuçta gruptaki 370 şube bağımsız bankalar olarak işlev görüyor.

Bazı teknik ayrıntıların açıklığa kavuşturulması gerekiyor – örneğin, S-Payment veya başka bir Sparkasse oyuncusu, Almanya’nın finansal düzenleyici kurumu Bafin’den bir kripto saklama lisansı için başvuruyor mu?

Tasarruf bankalarının gözetimi kendi ellerine mi alacakları yoksa bunun için bir dış hizmet sağlayıcıya mı görev verecekleri henüz belli değil.

Önceden gizli olan proje, Avrupa bankacılık ortamında türünün ilk örneği olacak ve bankacılık grubunun geniş kullanıcı tabanı nedeniyle etkisi çok büyük olabilir.

Almanya’daki Commerzbank veya Deutsche Bank gibi diğer büyük finans kuruluşlarının benzer projeleri bilinmiyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like