News

Apple Metaverse ve AR Hırslarını İşaret Ediyor, Hisse Senedi Artıyor

single-image

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük şirketi olan Apple, sanal ve artırılmış gerçeklik ilgi kazanmaya devam ederken Metaverse’e giriş için planlar yaptı.

Apple CEO’su Tim Cook, 27 Ocak’ta şirketin Metaverse emellerini ima etti ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının genişletilmesinden bahsetti.

Metaverse ile ilgili bir soruya yanıt olarak Cook, “Bu alanda çok fazla potansiyel görüyoruz ve buna göre yatırım yapıyoruz” dedi. Apple, App Store’da 14.000 artırılmış gerçeklik uygulamasına sahip ve bu, daha fazla yatırımla artabilir.

Reuters’e göre şirket, önümüzdeki yıl içinde bir AR kulaklığı ve gözlüğü tanıtmayı planlıyor . Yorumlar , Apple’ın henüz Metaverse ile ilgili projelere odaklanmadığına dair önceki raporlara aykırı .

Appleverse’e

Potansiyel Metaverse hareketi, bu sanal gerçeklik emellerini sürdürürken agresif değişiklikler yapan, şimdi Meta olarak adlandırılan Facebook’un beğenilerini takip ediyor .

Cook ayrıca Apple’ın araştırma ve geliştirme çabalarının “donanım, yazılım ve hizmetlerin kesişimine” odaklandığını söyledi ve “sihrin gerçekten burada gerçekleştiğini” ekledi.

“Bu noktada piyasada olmayan şeylere oldukça fazla yatırım yapılıyor.”

Apple, herhangi bir resmi duyuru veya sürümden önce heyecanı artırmak için ürünleri ve geliştirmeleri konusunda her zaman çok gizli olmuştur. Genellikle dünyanın en büyük pazarlama şirketi olarak tanımlanır.

Raporda, teknoloji devinin hizmet gelirinin geçen çeyrekte %24 artarak 19,5 milyar dolara yükseldiği ve analist tahminlerinin 18,6 milyar dolar olduğu belirtildi. Şu anda müzik akışı ve oyun oynama gibi ücretli hizmetlerinde 785 milyon abonesi var. Bir Metaverse projesi, firmanın ekosistemine daha fazla aboneyi kilitlemesi için bir sonraki mantıklı adım olacaktır.

Counterpoint Research analisti Neil Shah’a göre, AR uygulamaları gibi Metaverse ile ilgili hizmetler “Apple’ın gelir karışımını değiştirebilir”.

Herhangi bir Apple Metaverse projesinin, yazılımı ve ürünleri gibi tamamen şirket tarafından kontrol edilen merkezi ve kapalı bir sistem olması muhtemeldir. Ayrıca, mevcut herhangi bir merkezi olmayan Metaverese veya dijital varlıklarla bağlantı kurması veya bunlarla bağlantılı olması da pek olası değildir.

Apple hissesi ve karı arttı

Şirketin hisse senedi fiyatı, Cook’un tanıtımlarında bir artış yaşadı ve mesai sonrası işlemlerde %5.7 artarak 167 dolara yükseldi. Ancak AAPL hisseleri, hisse senedi piyasaları önceki zirvelerden geri çekilirken, yılın başından bu yana %8.2 düştü.

Apple’ın kârı, iPhone satışlarından gelen rekor gelirle birlikte, geçtiğimiz tatil sezonu çeyreği için yaklaşık 35 milyar dolara ulaştı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like