News

Araştırma Verilerine Göre Metaverse Pazarı 2030’a Kadar 678 Milyar Dolar Değerinde Olabilir

single-image

Grand View Research, meta veri tabanı hakkında bir rapor yayınladı. Rapor, 2030 yılına kadar 678,8 milyar dolarlık potansiyel pazar büyüklüğüne sahip eğlence ortamı için bazı iyimser rakamlara işaret ediyor.

Grand View Research tarafından yayınlanan araştırma verileri , metaverse pazarının 2030 yılına kadar 678,8 milyar dolar değerinde olabileceğini gösteriyor. 2021’de bu rakamın 38,85 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu ve on yıl içinde beklenen bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) 39,4’tü. 

Rapordan elde edilen içgörüler , hareketteki metaverse hakkındaki görüşle uyumludur ve endüstri içinden birçok kişi, bunun ileriye dönük eğlence ortamının önemli bir parçası olacağına inanmaktadır. Rapor, AR, VR ve MR’nin büyümesiyle birlikte dijital dünyanın İnternet aracılığıyla evriminin metaverse’nin genişlemesini destekleyeceğini belirtiyor.

Spesifik örnekler olarak Grand View Research, Fortnite, Roblox, Minecraft’ın yanı sıra Decentraland ve The Sandbox’ın merkezi olmayan projelerine işaret ediyor. Bunların tümü geniş kullanıcı tabanlarına sahiptir ve toplu olarak 600 milyonu aşan aktif aylık kullanıcılarla ilgi çekicidir.

Firma, dijital varlıklara yönelik artan talebi ve genişleyen B2B ve B2C fırsatlarını meta veri pazarı için itici güçler olarak belirledi. Bununla birlikte, dünya giderek dijital hale geldikçe siber saldırıların büyük bir endişe kaynağı olacağını belirtiyor.

Metaverse kalkışın eşiğinde mi?

Meta ve Microsoft gibi pek çok yerleşik teknoloji firması, kaynakları metaverse geliştirmeye akıtırken, bu projeksiyonları görmek şaşırtıcı değil. Analistler, şirketler büyük franchise hayranlarıyla etkileşim kurmak için yeni yollar yaratmaya çalıştıkça, alanı bir gelişme yatağı olarak görüyorlar.

Örneğin, Disney de uzaya giriyor ve potansiyel olarak metaverse’de bir eğlence parkı inşa edebilir. Bu arada Microsoft, Activision Blizzard’ı satın aldı ve sektördeki teklifini artırmak için geniş IP kataloğunu kullanmayı düşünecek.

Ancak, NFT’ler ve metaverse için bazı yeniliklerin soluyor gibi görünüyor. Bu ayın başlarındaki Google Trendler verileri , alana olan ilginin düştüğünü gösteriyor. Ancak metaverse şirketleri yeni gelişmeleri duyurursa bu çok iyi değişebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like