News

Artık Ethereum ETF’si Yok mu? Proshares, VanEck Ether ETF Tekliflerini Geri Çekecek!

single-image

Artık Ethereum ETF’si Yok mu? Proshares, VanEck Ether ETF Tekliflerini Geri Çekecek!

Sadece iki gün önce fon yöneticileri VanEck ve ProShares, Ethereum borsasında işlem gören fonları (ETF’ler) ABD pazarlarına getirmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurdu. Ancak iki firma Cuma günü, her ikisinin de aktif başvurularını geri çekmeyi seçtikleri haberini verdi.

Onay bekleyen düzinelerce Bitcoin ETF’sine benzer şekilde, önerilen ETF’ler, diğer finansal ürünlerin yanı sıra Ethereum’a daha fazla maruz kalma sağlayan “havuzlanmış” yatırım araçlarının yanı sıra Ether vadeli işlem sözleşmelerine dayanacaktı.

Değiştirilen SEC dosyasında , “Değişiklik, bir Güven dizisi olan Vaneck Ethereum Strategy ETF ile ilgilidir” dedi . “Değişiklik ile bağlantılı olarak hiçbir menkul kıymet satılmadı ve Tröst, şu anda bu serinin arzına devam etmemeye karar verdi.”

Bir ProShares başvurusu benzer bir yol izledi ve Proshares’in “değişiklikle ilişkili yeni seri için kayıt sürecine devam etmemeyi seçtiği için değişikliği geri çekeceğini” okudu.

İki firmanın çabalarını aniden durdurmasına neyin sebep olduğu belirsizliğini koruyor olsa da, birçoğu SEC gibi düzenleyici kurumlarla görüşmeler olduğunu varsayıyor. Komisyonun Bitcoin ETF’lerini incelemesini daha da geciktirmesiyle, firmalara yakın zamanda onay almanın pek mümkün olmadığının söylenmesi kesinlikle mümkün.

Ethereum SEC için Hala Çok mu Küçük?

Piyasa değerine göre en büyük 2. kripto para birimi olan Ethereum, hem kripto meraklılarının hem de yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etti. Bununla birlikte, daha büyük, kurumsal bir kapsamda Ether, Bitcoin tarafından hala cücedir.

385 milyar dolarlık piyasa değeri ve %340 getirisi YTD ile Ethereum, ağabeyi Bitcoin’i yakalamak için adımlar atmaya devam etti. Bununla birlikte, Wall Street’te Bitcoin hala üstün görünüyor. Kaynak: Tradingview.com’da ETHUSD

CoinGecko’ya göre , kümülatif değeri 9,7 milyar dolar olan Bitcoin’i elinde bulunduran 27’den fazla halka açık şirket var. Buna karşılık, Ethereum’un küresel kamu pazarında toplam 3 şirketi var – yalnızca biri Amerika Birleşik Devletleri’nden. Tuhaf bir şekilde, Coinbase yakın zamanda 500 milyon dolarlık kripto varlık satın alacağını açıklamamış olsaydı, rakam sıfır olurdu.

Ayrıca, toplam piyasa değeri 208 milyon dolar olan Ethereum, Bitcoin’in şirketler üzerindeki etkisinin bir kısmını elinde tutuyor. Tüm bu bilgiler, en azından Bitcoin’den önce, bir güvenlik olarak Ethereum’a yeşil ışık yakmanın aciliyet eksikliğine işaret ediyor gibi görünüyor.

Ethereum bir kenara itildiğinde, tüm gözler Bitcoin vadeli işlem ürünlerine işaret ediyor gibi görünüyor. Bu ayın başlarında, SEC Başkanı Gary Gensler, yatırımcıların korunmasını sağlayan kuralların daha fazla uygulanmasıyla bir Bitcoin ETF’nin yakında gerçek olabileceğini belirtti.

Sadece Ağustos ayında Invesco, ProShares, VanEck, Galaxy Digital ve Valkyrie Funds kendi Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulundu. Wisdomtree, NYDIG ve VanEck, 2020’nin sonlarında dosyalanan VanEck ile hala yığının başında yer alıyor. Uzun zamandır beklenen kriptonun gelişini bir kez daha geciktirebilecek daha fazla gecikme olup olmayacağı henüz görülmedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like