News

Avustralya Senatosu Raporu Kripto Dostu Düzenlemeler Öneriyor

single-image

Avustralya Senato Komitesi, ülkenin kripto endüstrisi için sağlam ve daha dostça bir düzenleyici çerçeve oluşturmasını önerdi.

Küresel olarak kripto para birimlerine artan ilginin ardından, Senato’nun Teknoloji ve Finans Merkezi Olarak Avustralya Komitesi, ülkenin endüstrinin gelişimini teşvik etmek için uygun dijital varlık düzenlemeleri oluşturmasını tavsiye etti.

Kripto Büyümesini Teşvik Etmek

Komite, Reuters tarafından bugün yayınlanan bir raporda , önerilen yasaların kripto ticareti için vergi indirimleri çıkarmaya ve diğerlerinin yanı sıra borsalar için bir lisans rejimi oluşturmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

Makalede yer alan tavsiyelere göre, yeni düzenlemeler, kendileri için geçerli olan ilgili kuralları belirlemek için çeşitli dijital para birimlerinin nasıl sınıflandırılması gerektiği konusunda netlik sağlamalıdır.

Önerilen düzenleyici netlik, kripto para yatırımcılarının hesaplarının ayrım gözetmeksizin kapatılması sektörün büyümesini engellediği için, bankaların kripto para müşterilerini bankadan çıkarmayı düşünürken kararlarına da rehberlik edecek.

Ayrıca, tüccarların açıkça tanımlanabilir sermaye kazancı kaydettiklerinde varlık sınıfı ticaretinde vergi ödemelerini sağlamak için düzenlemeye etkili bir kripto vergilendirme kuralı eklenmelidir.

Komite başkanı Senatör Andrew Bragg, uygun dijital varlık düzenlemeleri ile Avustralyalı kripto tüccarlarının, gereksiz aracılara sonsuza kadar bağımlı olmak yerine finansal kaderleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağını belirtti.

Bragg, önerilen kapsamlı kripto çerçevesinin Avustralya’nın Birleşik Krallık, Singapur ve ABD ile rekabet etmesini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Avustralya Düzenleyici Kriptoları Savunuyor

Bu yılın başlarında, Avustralya Maliye Bakanı Jane Hume hükümeti yeni yatırımcıların daha sıkı düzenlemeler getirmeyerek kripto para birimlerine maruz kalmalarına izin vermeye çağırdı .

Hume’a göre, daha sıkı bir yasal çerçeve uygulamak, endüstrinin büyümesini engelleyebilir ve hükümetin vatandaşları desteklemesi gerektiğini de sözlerine ekledi: “zorla kazanılan paralarını daha yüksek riskli varlıklara yatırıp yatırmamaya kendileri karar verecek kadar mantıklı olmak.”

Avustralyalıların yılın ilk yarısında dolandırıcılara 25 milyon dolar kaybetmesine neden olan kripto yatırımlarıyla ilişkili riskten bağımsız olarak Hume, hükümetin varlık sınıfına maruz kalmak isteyen yatırımcıların önünde durmaması gerektiğini belirtti.

Avustralya Kripto Kabulünde Artış

Popüler araştırmacı finder.com.au, Avustralyalıların altıda birinin şu anda 8 milyar Avustralya Doları (6 milyar ABD Doları) değerinde kripto para birimine sahip olduğunu bildiriyor.

Artış, birkaç kurumsal yatırımcının dijital para birimlerine ilgi göstermeye devam etmesi ve birçoğunun varlık sınıfını, özellikle Bitcoin’i (BTC) bir değer deposu olarak düşünmesiyle ortaya çıkıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like