News

Bank of Russia, Rusların her yıl 5 milyar dolarlık kripto işlemi yaptığını söylüyor

single-image

Rusya kripto pazarında küresel bir lider haline gelmesine rağmen, Rusya Merkez Bankası hala Bitcoin konusunda şüpheci.

Ülkenin merkez bankasına göre Rus halkı, kripto para piyasasının dünyanın en aktif katılımcıları arasında yer alıyor.

Rusya Merkez Bankası Perşembe günü finansal istikrar hakkında yeni bir inceleme yayınlayarak ülkenin 2,8 trilyon dolarlık piyasada büyüyen rolüne dikkat çekti.

Rusya Merkez Bankası, Temmuz 2021’de büyük yerel bankalar tarafından bildirilen tahminlere atıfta bulunarak, Rus nüfusunun toplam yıllık kripto işlem hacminin 350 milyar ruble veya 5 milyar dolar olduğunu öne sürdü.

Bitcoin ( BTC ) fiyatının Temmuz ayından bu yana neredeyse iki katına çıkması ve Kasım ayında yaklaşık 30.000 dolardan 60.000 doların üzerine çıkması nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın bu tahminleri değiştirip dönüştürmediği belli değil .

Raporda Rusya Merkez Bankası, Rusya Federasyonu’nun Binance kripto para borsasına yapılan ziyaretler açısından küresel liderler arasında yer aldığını da kaydetti. Dijital istihbarat sağlayıcısı SimilarWeb’in verilerine göre Rusya, Binance’deki toplam trafik açısından Türkiye’den sonra ikinci büyük.

Rusya merkez bankası ayrıca , Ağustos 2021 itibariyle Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre , Rusya’nın dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği ülkelerinden biri olduğunu ve ulusal hash oranları açısından üçüncü sırada olduğunu belirtti.

Rusya Merkez Bankası, Rusya’nın küresel kripto para piyasasında lider konumunu kabul etmesine rağmen, finansal istikrar, yatırımcı koruması, kara para aklama ve suç finansmanı ile ESG riskleri de dahil olmak üzere sektörle ilgili büyük risklerin ana hatlarını çizdi.

Merkez bankası bu riskleri ele almak için herhangi bir acil önlem önermedi ancak potansiyel tehditleri belirlemek için piyasayı yakından izleyeceğini söyledi:“Dijital para birimleri ve finans sektörü arasındaki ilişki şu anda sınırlı kalıyor. Bununla birlikte, dijital para birimlerinin hızlı büyümesi ve yaygın olarak benimsenmesi, hem küresel olarak hem de Rusya finans piyasası için daha yüksek riskler oluşturacaktır.”

Rusya Merkez Bankası, vali Elvira Nabiullina’nın sorumlu hükümetlerin kripto benimsemesini yönlendirmemesi gerektiğini savunarak kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergiledi . Merkez bankası, yerel bankaların kripto ile uğraşmasına izin vermemesi ve bunun yerine kendi dijital para biriminin kullanımını teşvik etmesiyle biliniyor . Bu, hiçbir Rus kripto borsasının artık hizmetlerini yasal olarak sunamayacağı bir duruma yol açtı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like