News

Batı yaptırımları rubleyi vurdukça Ruslar kriptoya dönüyor

single-image

Rusya ekonomisi çökmeye başladığında, veriler birçoğunun bir değer deposu ve işlem aracı olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine döndüğünü gösteriyor.

Ruslar, rubledeki keskin düşüşün ardından Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yığılıyor ve ülkedeki bazı bankaların önemli bir uluslararası ödeme sistemini kullanmalarının engellendiğinden endişe ediliyor. 

Batılı ülkeler, 26 Şubat’ta Moskova’yı Ukrayna’ya yönelik saldırısından dolayı cezalandırmak için tasarlanan yaptırımlar arasında yedi Rus bankasının küresel bankacılık iletişim platformu olan Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği’ni (SWIFT) kullanmasını yasaklamayı kabul etti. 

Hareket, bu bankaların havale gönderme veya alma kabiliyetini önemli ölçüde sınırlandırıyor ve misilleme korkusuyla anonimlik talep eden bir Rus expat, bunu bir “finansal nükleer bomba” olarak nitelendiriyor. 

Gleb Jout, “Hiç kripto para birimi olmayan insanlar bile artık Bitcoin, Ethereum veya USDT’yi nasıl elde edeceklerini ve ülke aşırı hiperenflasyon dönemine girmeden önce temel olarak paralarının bir kısmını nasıl biriktireceklerini düşünüyorlar, ki bu zaten başlamakta” dedi. Rusya’nın kripto borsası Bitget’in başkanı.

24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgalini takip eden günlerde, ruble ve Bitcoin’in günlük döviz hacmi dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkarken, genellikle daha geniş kripto piyasasına bir rampa olarak kullanılan bir stabilcoin olan ruble ve USDT sıçradı. sekiz ayın zirvesine çıktı.

Bitcoin uzun zamandır itibari paraya alternatif bir para birimi olarak görülüyor ve bir değer saklama aracı ve bir işlem aracı olarak kullanılıyor. 

Rus para birimi Şubat ortasından bu yana %45 değer kaybederek ABD doları başına 136,50 yenden işlem gördü. Birçok Rus için, para birimindeki düşüş, Eylül’de üç haftalık bir dönemde rublenin ABD doları başına 6 yenden 21 yen’e düştüğü ve birçok hanenin tasarruflarını sildiği 1998 mali krizini ürkütücü bir şekilde hatırlatıyor.

Jout, yakın zamanda Rusya’daki ailesine mali destek sağlamak için yabancı bir üs kurmak için Moskova’dan Türkiye’ye taşındığını söyledi. 

Yardımı blockchain yoluyla teslim etmeyi planlıyor. Jout, kriz başladığından beri kripto paranın Rusya’da daha yaygın olarak kabul edildiğini ve 82 yaşındaki büyükannesinin bile Bitcoin kullandığını da sözlerine ekledi.

Jout, “Evlat edinme yaklaşıyor ve bu çok, çok gerçek” dedi. “Özellikle Rusya’da, çünkü 145 milyonluk bir nüfusa sahipsin ve bu yıl içinde belki de %15 ila %25’inin tamamen kripto para birimine dahil olmasını bekliyorum.”

Fonları devalüasyondan korumanın bir yolu olarak blok zincirini destekleyen grafiti ve diğer yeraltı mesajlaşma biçimleri sayesinde kriptonun kentsel alanlarda yükseldiğini de sözlerine ekledi.

“Bu bir gerilla hareketi çünkü etkileyicilerin ve ünlülerin gerçekten çıkıp Bitcoin hakkında açıkça konuşmasını sağlayamazsınız” dedi.

Birçok Rus, cüzdan dışı borsalara para gönderiyor ve Gürcistan veya Ermenistan gibi komşu ülkelerde nakit para alıyor. Jout, satın almaların büyük borsalarda “uçağa inecek kadar büyük” spreadler ile gerçekleştiğinden, çoğunlukla bu işlemlerin ucuz olmadığını söyledi. 

Bazı uzmanlar, mevcut koşulların bazı Rusları servetlerini nasıl koruyabileceklerini yeniden değerlendirmeye zorladığına inanıyor.

City Index’in finans piyasaları analisti Tony Sycamore, Forkast’a “Şu anda Rusya’da olsaydım, sabit para birimi, ABD doları veya Euro almaya çalışırdım” dedi . “Bunun dışında, benim için paralarını çıkarmanın tek gerçek yolu kripto alanından biraz para çıkarmaya çalışmaktır.”

Bankacılık sektörüne uygulanan bu yaptırımlar ve Rusya’daki insanlar kripto para birimine yönelirken , Rus kullanıcılarının erişimini engellemek için merkezi borsalar (CEX’ler) – merkezi bir varlık tarafından işletilen kripto borsaları – üzerinde baskı artmaya başladı.

Bu, kripto topluluğu arasında tartışmalara yol açtı, bazıları bunun ademi merkeziyetçilik ilkelerine aykırı olduğunu savunurken, diğerleri CEX’lerin işletme olarak çalıştığını ve uluslararası kurallara uyması gerektiğini vurguladı. Önde gelen borsa Binance , bazı yaptırımlara uyacağını belirtti, ancak yasal bir zorunluluk sunulmadıkça Rusya’daki tüm hesapları dondurma taahhüdünde bulunmadı.

Bu arada, ABD’nin en büyük borsası olan Coinbase, geçtiğimiz günlerde yasa dışı faaliyetlerde bulunan Rus bireyler ve kuruluşlarla ilişkili olduğuna inanılan 25.000 cüzdan adresini engellediğini duyurdu. Borsa ayrıca, Rusya-Ukrayna ihtilafına yanıt olarak Rus hesaplarına genel bir yasak getirmeyeceğini de söyledi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like