News

Beeple’ın NFT Eşli Astronot Heykeli Christie’s’de 29 milyon dolara satıldı

single-image
  • Ünlü dijital sanatçı Beeple dün gece ‘HUMAN ONE’ heykelini Christie’s’de yaklaşık 29 milyon dolara sattı ve birçok tahminin altında kaldı.
  • Parça, aynalı bir kask ve bilim kurgu manzaralarında geziniyormuş gibi görünen gümüşi takım elbise giymiş 7 metrelik bir astronot içeriyor.
  • Damien Hirst, Banksy ve Jean-Michel Basquiat gibi diğer birçok ünlü sanatçının eserleri müzayedede satıldı. Bazı parçalar kripto para birimi kullanılarak ödenebilirdi.

Müzayedenin sonuna doğru, altı haneli teklifler sıkıcı ve uysal gelmeye başladı.

Beeple Gerçekleşiyor

Dün gece, sanat müzayede tarihinin yaşayan en değerli sanatçılarından biri olan Beeple, Christie’s 21st Century Evening Sale’de ‘HUMAN ONE’ı 28.985.000 $’a sattı. Satış, 15 milyon dolarlık beklentileri aştı. Müzayede New York’ta canlı bir etkinlikti, ancak dünyanın dört bir yanından teklif sahipleri temsil edildi. 

Canlı yayın yoluyla izlenebilen etkinlik, 40 sanat eserinin sergilendiği etkinlikte, Beeple’ın 7 metrelik bir heykeli ve beraberindeki NFT’si olan ‘ Human One ‘ yedinci parti oldu. Müzayedeci, parçanın ne kadar heyecanla beklendiğinden ve teklifin saniyeler içinde 15 milyon dolara kadar çıktığını ve odada bulunan biri ile İsviçre’den çevrimiçi biri arasında büyük bir ihale savaşı gördüğünden bahsetti. Sonunda, Dialectic’ten Ryan Zurer tarafından güvence altına alınan kazanan teklif 25 milyon dolardı . Müzayedeci ücretleri ve vergilerden sonra fiyat etiketi 28.985.000 $’dır.

Hayat boyutunda astronot yavaşça, görünen döner gezintiye o kendini bulur bilimkurgu manzaralar aracılığıyla. Beeple Christie’nin, 255 yaşındaki müzayede evi, o söyledi planları vardı hatta gidiş “oldukça düzenli” parçasını güncellemek için bu parçanın sahibinin “ne aldıklarını gerçekten bilmeyecek, çünkü onu değiştirmeye devam edeceğim” diyecek kadar.

Peter Doig’in ‘Swamped’ filmi 39.862.500$’a ulaştı. Diğer bazı NFT’ler satıldı ve bazı parçalar kripto para birimleri Ether ve/veya Bitcoin aracılığıyla ödendi. Açık artırmaya çıkan son parça, beraberindeki NFT’yi içeren ve 420.000 dolara satılan bir videoydu (sesli). 

Beeple (Michael Winkelmann) bu yılın Mart ayında NFT “Everydays: The First 5,000 Days”i 22 milyon web sitesi ziyaretçisinin satışın sonuna tanık olduğu yalnızca çevrimiçi bir satışta 69.3 milyona sattığında büyük yankı uyandırdı. Bu parça, Beeple’ın 2007’den beri her gün çevrimiçi olarak yayınladığı her görüntünün bir kolajıydı ve bu yüce zaman bileşeni , müzayedenin galibi tarafından satın alma için birincil motivasyon olarak gösterildi. Bu, NFT Yaz çılgınlığı için zemin hazırlayan sanat tarihi olan NFT’de tartışmasız bir dönüm noktasıydı. 

Beeple, bu satış için Ethereum (42.329.453 ETH) ile ödeme aldı ve bunu ABD dolarına satmasaydı, bugün Mart ayına göre yaklaşık 2,5 kat daha değerli olacaktı. NFT’lerden daha genel olarak bahseden Beeple, Christie’s’e “Bu teknoloji aracılığıyla, bu hareket aracılığıyla gerçekten yeni işlerin doğduğunu hissediyorum” dedi.

Beeple Çarşamba gecesi Jimmy Fallon’da görünmeli ve dün geceki canlı müzayede etkinliğinde ebeveynlerini desteklemek için mutlu görünüyordu .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like