News

BİTCOİN 2022’DE PANELİSTLER BİTCOİN DÜZENLEMELERİNDEKİ BOŞLUKLARI VE BELİRSİZLİKLERİ BELİRLEDİLER

single-image
Miami’deki Bitcoin 2022’deki 7 Nisan “Düzenleme ve Uyum” panelinde, kripto para birimi yatırım platformlarından içeriden kişiler ve hükümet uyumluluğu mayın tarlasında gezinmelerine yardımcı olan danışmanlar yer aldı.

Moderatör Preston Byrne, kripto endüstrisinde yer alan müşteriler konusunda uzmanlaşmış Anderson Kill firmasından hukuk ortağı Hailey Lennon’u memnuniyetle karşıladı. Ayrıca şu anda blockchain analitik şirketi Elliptic’in dış ilişkiler şefi olan American Express’in eski uyumluluk başkanı John Melican da hazırdı; dijital varlık ticaret platformu OSL’de Kuzey Amerika iş geliştirme başkanı Jeff Howard; ve kripto para ticaret firması SheeldMarket’in COO’su Simon Douyer.

Bitcoin 2022 sırasında, bir kripto para yatırım platformu içeriden ve hukuk danışmanlarından oluşan bir panel, ABD düzenlemesindeki komplikasyonları tartıştı.

Lennon, Howard ve Douyer, Bitcoin 2022 konferansında.

Tartışma üç ana konuya odaklandı:

  1. Yasa dışı finansmanın kökünü kazıma çabaları
  2. Kripto para alanında tüketici korumaları
  3. ABD’nin kripto para birimi düzenlemesi açısından dünyadaki konumu

Melican, geçmişi ve müşterilerin platformlarındaki hileli işlemleri tespit etmelerine ve önlemelerine yardımcı olma konusundaki çalışmaları göz önüne alındığında, ilk konu hakkında en çok konuştu. Melican’ın gördüğü zorluklardan biri, müşterilerin şunu bilmek istemesidir: “Ölçeklendirebilir misiniz? Yeni varlık sınıfları ekleyebilir misiniz?”

Alan o kadar hızlı gelişiyor ki, bu firmaların sektördeki evrime ayak uydurması ve aynı zamanda değişen hükümet düzenlemelerini izlemesi zor.

Kripto para alanında ortaya çıkan bir diğer zorluk, Bitcoin’cilerin dünya sahnesindeki acil durumlara tepki verme şeklidir. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, Ukraynalılara gönderilen bitcoin bağışları şeklinde dünyanın dört bir yanından büyük destek getirdi . Ayrıca, dünya çapında birçok ülke tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlardan kaçınmak için Rusya tarafından şüpheli kripto para birimi kullanımına da yol açtı. Bu, firmalar için platformlarından ayrılan fonların yasa dışı faaliyetler için kullanılıp kullanılmadığını belirleme konusunda benzersiz bir zorluk teşkil ediyor.
Federal Rezerv’in yasadışı Bitcoin işlemlerine odaklanmasıyla ilgili olarak Melican, düzenleyicilere yönelik bu düşünceyi sağladı: “Kripto, kara para aklamanın dünyadaki en kötü yolu.

Douyer, Melican ve Byrne, Bitcoin 2022 konferansında.

Howard’ın tüketicinin korunması konusundaki ağır basan düşünceleri, mevcut ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler ile ilgiliydi. Gensler’in MIT’de blok zincir teknolojisi öğretmiş olmasına rağmen, “düzenleme konusunda çok geniş bir görüşe” sahip olduğunu düşünüyor. Howard, Gensler’in “çok agresif” bir düzenleyici olduğunu defalarca belirtti. SEC başkanının, bir örnek olarak, para piyasası hesaplarıyla aynı şekilde stablecoin’leri düzenleme arzusuna işaret etti.

Lennon, eyalet düzenlemelerinin bazı federal düzenlemelerden bile daha külfetli olabileceğine dikkat çekerek, New York Eyaleti “BitLicense” i oradaki yeniliğin önünde bir engel olarak nitelendirdi. Coinbase’in eski genel danışmanı olan Lennon, Washington’un şu anda Bitcoin’e daha az dikkat gösterilmesiyle, o bölgede halihazırda meydana gelen dolandırıcılık miktarı göz önüne alındığında, altcoinlere daha fazla odaklandığını düşünüyor.

ABD BİTCOİN DÜZENLEMESİ DÜNYADA NASIL KONUMLANDIRIYOR?

Douyer, panelistlerin her birinin üzerinde anlaştığı bir düşünceyi yineledi: Amerika Birleşik Devletleri şu anda Bitcoin düzenlemelerinde iki ana şekilde büyük boşluklara sahip. İlk olarak, büyük düzenleyici kurumlar, kripto para birimi alanının çeşitli alanlarını düzenleme yetkisine sahip olduğu konusunda birleşmemiştir. Buna SEC, ABD Hazine Bakanlığı, Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FINRA) ve diğerleri dahildir.

Teknoloji yenilikçileri arasında kafa karışıklığını artıran diğer alan, federal ve eyalet düzenleyicileri arasındaki kopuk ilişkidir. Bu, Lennon’un da tartıştığı bir temayı ele aldı.

Howard bu alanda yoğun bir şekilde tartıldı. Howard, bu panelden belki de ana çıkarımı aktardı: Washington’daki düzenleyici belirsizlikler bu noktada büyük kurumları bir şekilde kenarda tutuyor. Kripto para birimi olgunlaştıkça, Howard’ın dediği gibi “daha ​​kurumsal” hale geliyor, ancak Washington’un rehberliği olmadan gerçekten ölçeklenemez.
Birçok para yöneticisinin halihazırda karşılaştığı bir hayal kırıklığından bahseden Howard, SEC’in şimdiye kadar bir bitcoin spot borsa yatırım fonunu (ETF) onaylama konusundaki başarısızlığına dikkat çekti. Benzer yenilikler dünyanın başka yerlerinde, özellikle Almanya’da gerçekleşiyor . Lennon, müşterilerin bazen ABD’den nasıl uzak kalabileceklerini sorduklarını bile belirtti , ki bu kesinlikle umut verici görünmüyor.

Peki, ABD’deki düzenleyici ortam hakkında umutlu olmak için herhangi bir neden var mı? Melican, Başkan Biden’ın son yürütme emrinin kripto para birimi alanında sağduyu düzenlemesi için iyi bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyor. Emir, federal kurumları çabalarını koordine etmeye ve dijital varlık piyasaları için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya yönelik çalışmaya yönlendiriyor. Diğer panelistler hemfikir görünüyordu, ancak hepsi çabaların zaman alacağını hissetti.

Özetle Byrne, “Müşterilere Bitcoin ve kripto düzenlemeleri konusunda tavsiyede bulunduğum sürece, gelecekteki iş güvenliğim konusunda çok rahatım” dedi.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like