News

Bitcoin 500. Kez Ölmedi! Piyasa Dönüşü Korkutuyor

single-image

Bitcoin 500. kez ölmedi, ancak analistler daha yüksek seviyelere yavaş bir dönüş öngördüğü için piyasa korkusu sizi kolayca ikna edebilir.

Bitcoin ( BTC ), tüccarların hala sonuncusunun etkisini sindirdiği yeni bir haftaya başlıyor – bir noktada 41.900 $’ı gören büyük bir fiyat düşüşü.

Mütevazı bir toparlanma şimdi, ilki 50.000 dolar olan bazı zorlu dirençlerle rekabet ediyor.

Piyasaları bir dejà vu duygusu kaplarken, analistler, 2021’in 4. çeyreğinin muhtemelen bekledikleri zirveyi yaratmayacağı gerçeğini kabulleniyorlar.

Ayrıca, gerçek bir toparlanma gerçekleşmeden önce başka, daha derin bir BTC fiyat tabanının girmesi gerekebileceği endişesi var.

Yılın son haftalarında neler olabilir? Cointelegraph, önümüzdeki hafta için herkesin radarındaki beş faktörü inceliyor.

“Boğa” Q1 2022’ye mi gidiyorsunuz?

Bu hafta sonu 50.000$’a yaklaştıktan sonra, BTC/USD şimdi 48.000$ civarında – yine de bir haftada %16 düştü.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’a karşı, Cuma günü bir gecede maksimum kayıp şimdiye kadar %39 – önemli, ancak Bitcoin açısından hiçbir şekilde rekor kırmıyor.

Fiyat tahminleri kurudukça, dikkatler şimdi 2022’ye yeniden canlanmaya odaklanıyor.

William Clemente bir Twitter tartışmasında , “Buna değer olarak, benim temel durumum, EOY’ye kadar konsolide etmemiz/aralık vermemiz, 1. çeyrek yükselişinden önce bir karma negatif fonlama oranları/prim rejimi oluşturmamız” dedi .

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Fiyat toparlanmasının sürdürülebilirliğine odaklanılması, kademeli pozisyon tasfiyelerinin ardından türev piyasaları olacaktır.

Cuma günkü olaylar, Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık ilgiyi, düşüş çukuruna benzer fiyat seviyelerinde Eylül ayında görülen seviyelere bir şekilde “sıfırlamayı” başardı.

Bitcoin vadeli işlemleri açık faiz tablosu. Kaynak: Coinglass

Yeni TÜFE verileri, yeni enflasyon sıkıntıları

Makro piyasalar zaten bıçak sırtında, ancak bu hafta taze tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri biçimindeki yangına tanıdık bir yakıt ekleyebilir.

Kasım ayı için vadesi gelen ABD TÜFE okumaları, Ekim ayındaki yıllık %6,2’lik şoku bile geride bırakacak .

Ekonomistlerin tahminleri, finansal yorumcu ve Lyn Alden Yatırım Stratejisi’nin kurucusu Lyn Alden tarafından not edildi. Geçen ayki kadar gecikmeli bir gösterge olan konutun muhtemelen sonuçlarda bir faktör olacağını da sözlerine ekledi.

Enflasyon, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın “geçiciliğin” artık onun için uygun bir tanım olmadığını ima etmesinin ardından geçen hafta tekrar manşetlere çıktı .

Bitcoin hemen tepki verdi ve boğalar, Ekim ayındaki buna benzer bir tepki verme umuduyla yeni TÜFE verilerini dikkatle izliyor olacak.

Kripto para biriminin, son dalgalanmaya rağmen, satın alma gücü koruması için mümkün olan en iyi geçici çözüm olduğu tartışılıyor, en azından TÜFE kapsamında olmayan varlıklar hesaba katıldığında enflasyon aslında çok daha yüksek olduğu için.

Bitcoin çevrelerinde tanınmış bir TÜFE eleştirmeni olan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, geçen ayın sonlarında uyardı , “Doğru ölçerlerse ve Bitcoin’e fark ettiklerinden daha fazla ihtiyaç duyarlarsa herkesin çift haneli enflasyonu vardır .”

Bu arada, özellikle Fed tarafından yapılan merkez bankası para basımı, son zamanlarda başka bir egemen devletin başkanının kamuoyu eleştirilerini çekti.

“Arkadaşlar daha fazla para basmayı bırakabilir misiniz? El Salvador başkanı Nayib Bukele, Powell’ın “geçici” konuşmasına yanıt verdi .

“Yok canım. Akıl almaz bir şey.”

Boşluğa dikkat!

Cointelegraph’a katkıda bulunan Michaël van de Poppe, Bitcoin’in bu hafta “dev” bir vadeli işlem boşluğu ile karşı karşıya olduğunu ve bu boşluk o kadar büyük ki hemen kapanmayabileceğini ancak yatırımcıların bunu unutmaması gerektiğini söyledi.

Türev tüccarları hafta sonunda yalnızca aşağı yönlü baskıya katkıda bulunurken, vadeli işlemler yine de pozitif ivme için bir hedef oluşturabilir.

CME vadeli işlemleri Cuma gününü 53.545 dolardan kapattı – bu, yazının yazıldığı sıradaki spot fiyat seviyelerinden tam 5.000 dolar daha yüksek.

Geleneğe uygun olarak, BTC/USD bu boşluğu “doldurmak” için pekala yükselebilir, en azından 50.000$’lık bir geri ödemenin ve desteğin ve hatta muhtemelen 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin yolunu açabilir.

Van de Poppe, Pazar günü yaptığı tahminde , “Bugün 53,5 bin dolara kadar büyük bir CME boşluğu olacak” dedi .

“Oldukça sık, zamanın %99’u gibi, bir noktada kapanırlar. Piyasa Bitcoin için sıçramaya devam ederse, önümüzdeki haftaları izlemek için en azından önemli bir seviye.”

Boşluğu gösteren CME Bitcoin vadeli 1 saatlik mum grafiği. Kaynak: TradingView

Bu arada düşüş, Kasım ayının sonunda ortaya çıkan aşağı yönlü önceki boşluğu kapatmayı başardı.

“Bazı asgari hafta sonu boyunca piyasalarda hareketler, ama haftalık açtığında içinde tekme gerçek oynaklığı ve tekrar ABD lansmanı için gelecekleri, bekliyoruz” Poppe de van ekledi .

Duyguların beş ayın en düşük seviyelerine inmesiyle Mart 2020’nin taze yankıları

Eylül ayındaki fiyat dalgalanmasından sadece aylar sonra olmasına rağmen, geçen haftaki kargaşa, Mart 2020 olaylarıyla en çok karşılaştırmayı yapıyor.

Daha sonra, şimdi olduğu gibi, koronavirüs istikrarsızlığın zeminini oluşturdu ve BTC/USD tek bir hafta boyunca toplam %60’lık bir koşuda dramatik bir şekilde düştü.

Bu sefer, bahisler o kadar yüksek değildi ve bu ay bir “mini” tekrar gösteriminin tanımlarına yol açtı.

Önemli bir fark, piyasa kompozisyonunda yatmaktadır: 18 ay önce, kaldıraçlı tüccarlar ve piyasalar üzerindeki etkileri çok daha küçük bir olguydu.

CoinCorner borsasının CEO’su Danny Scott Cumartesi günü bir dizi tweet’te “Bu Bitcoin düşüşü duygu tarafından yönlendirilmedi” dedi .

“Bu, kaldıraç kullanan ve tasfiye edilen kumarbazlar tarafından yönlendirildi. Duygu hala çok Boğa.”

Scott, duyarlılık bozulmadan kalırken, zamanlamanın olumlu havayı yükseltmeye hizmet ettiğini ve 2021’in bir düşüş yerine bir patlama ile biteceğini umduğunu savunuyor. Mart 2020, düşük seviyelerden yavaş bir toparlanma gördü ve bu, ancak sekiz ay sonra hızlandı.

Bu arada, Crypto Fear & Greed Index’e bir bakış,  birçok piyasa katılımcısı arasındaki şoku vurguluyor ve 16/100 hem “aşırı korku” hem de Temmuz’dan bu yana en düşük puanı gösteriyor.

Van de Poppe Endeks hakkında “Mayıs kazasından bu yana korku bu kadar azalmamıştı” diye ekledi .

“Duygu, kelimenin tam anlamıyla bir cenaze ile karşılaştırılabilir. Beğendim.”

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Alternatif.me

Hash oranı fiili tüm zamanların en yüksek seviyelerinde

Bitcoin’in düşüşten başka bir şey arayan bir yönü mü? Ağ temelleri.

Spot tüccarlar arasındaki panik ve kıyamet günü ana akım basın manşetleri, Bitcoin’in ana ağ aktivitesinde hiçbir engel oluşturmadı ve madencilerin uzun vadeli perspektifinin altını çizdi.

42.000$’a düşüş bile performanstan ödün vermek için yeterli değildi ve ağa ayrılmış bilgi işlem gücünün bir ölçüsü olan hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın.

Farklı tahminler, gerçekten şimdiye kadarki en yüksek Bitcoin hash oranı hesabının ne olduğuna dair farklı tanımlar veriyor.

Popüler MiningPoolStats kaynağına göre, hash oranı şimdiye kadarki en yüksek sürdürülebilir seviyelerde.

Bitcoin hash oranı tablosu. Kaynak: MiningPoolStats

Blockchain.com’un yedi günlük ortalaması şu anda saniyede 162 exahash (EH/s) seviyesinde bulunuyor – bu arada, Mayıs ayında Çin öncesi baskı rekorunun 18 EH/s altında.

Bitcoin 7 günlük ortalama hash oranı tablosu. Kaynak: Blockchain.com

Ne olursa olsun, popüler mantra, spot fiyat hareketinin kaçınılmaz olarak hash oranındaki eğilimleri takip ettiği yönündedir.

Hash oranı değişikliklerinden bağımsız olarak Bitcoin’i dengede tutan zorluk, şimdi altı gün içinde %1’in biraz altında artacak şekilde ayarlandı . Daha önce, metriğin devam eden ikinci bir dönem için düşmesi planlanıyordu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like