News

Bitcoin Balon İçinde mi? Macro Guru Raoul Pal, Yatırımcıların BTC Değerlemesini Yeniden Düşünmesi gerektiğini Söyledi!

single-image

Bitcoin Balon İçinde mi? Macro Guru Raoul Pal, Yatırımcıların BTC Değerlemesini Yeniden Düşünmesi gerektiğini Söyledi!

Makro gurusu Raoul Pal, Bitcoin ve kripto pazarlarının yalnızca bir balonun içinde olduğu fikrine karşı çıkıyor.

Bir tweetstorm’da, eski Goldman Sachs yöneticisi, Bitcoin’in davranışını, ilk günlerinde teknoloji tek boynuzlu at Amazon’un performansıyla karşılaştırıyor.

Pal, Amazon’un uzun zaman önce bir balonun içinde olduğuna inandığını hatırladığını söylüyor.

“Şahsen, Amazon için aynı şeyi söylediğimi hatırlıyorum, hemen hemen başlangıcından beri.”

Yakından takip edilen analist , Amazon’un 2000 yılında kısa ömürlü bir balonun içindeyken, ağ etkilerinin hemen ardından yükseliş trendine devam ettiğini veya bir ağın ne kadar çok kullanıcıya sahip olursa o kadar değerli olduğu fikrinin devam ettiğini söylüyor. 

“Ancak bunun indirimli bir nakit akışı işi değil, gelecekteki potansiyel bir nakit akışı işi olduğunu anlamadım – Metcalfe Yasasına göre değerlenen bir ağ etkisi hissesi. Ve bu nedenle, doğası gereği üsteldi ve anlamak için günlük grafiği gerekliydi…. bir balon 2000, gerisi normal…”

Pal ayrıca Nasdaq-100 Endeksinin (NDX) 2000’lerin başındaki bir balon dışında son 20 yılda oldukça değerli olduğunu önermek için logaritmik bir grafik kullanıyor.

Bitcoin’e gelince, makro gurusu, BTC’nin 2013’teki bir balon hariç, son on yılda logaritmik bir grafiğin sınırları içinde işlem gördüğünü öne sürüyor.

“Ve Bitcoin aynı… 2013’te bir balon ve hafif bir balon.”

Real Vision Group kurucusu, ağ etkilerini potansiyel yeni bir iş modeli olarak tanımlıyor ve yatırımcıların Bitcoin gibi yeni teknolojileri değerlendirmeye çalışırken bu konsepti akıllarında tutmaları gerektiğini söylüyor.

“Bu yeni bir iş modeli – ağ etkileri. Bizi değerlemeyi yeniden düşünmeye zorluyor ve zaman içinde 30 yıllık üstün performans, bunu görmezden gelemeyeceğimizi ve bu eğilimleri baloncuklar olarak yazamayacağımızı gösteriyor. Ancak bunlar değişkendir ve risksiz bir ödül olmadığı için sorun değil.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like