Günlük Analizler News

Bitcoin (BTC) Haftalık Boğa Yutan Şamdan Yaratıyor

single-image
Önemli Notlar
  • BTC alçalan bir direnç çizgisinden çıktı
  • Teknik göstergeler yükseliş eğiliminde
  • 55.460 $ – 58.640 $ arasında direnç var

Bitcoin (BTC), düzeltmesini tamamladığına dair kesin işaretler veriyor ve en yakın direnç alanına doğru ilerliyor.

BTC, 19-26 Aralık haftasında önemli ölçüde artarak 50.775$’a ulaştı. Bu , haftalık zaman diliminde yükselen bir şamdan yarattı . Bu, önceki tüm düşüşün mevcut haftalık artış içinde reddedildiği bir mum çubuğu türüdür.

Bunun önceki iki kez gerçekleştiğinde (aşağıdaki grafikte vurgulanmıştır), BTC sırasıyla %49 ve %40 oranında ralli yaptı.

Bu artışa rağmen, teknik göstergeler halen karışık bir görünüm sergilemektedir. 

Kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamaların (MA) oluşturduğu MACD giderek azalmaktadır. Bu, kısa vadeli MA’nın uzun vadeli ortalamaya kıyasla yavaşladığı anlamına gelir. Ancak yine de olumlu, bu da kısa vadeli MA’nın hala daha hızlı hareket ettiğini gösteriyor. 

Momentum göstergesi olan RSI, 50-çizgisinde. Bu, nötr bir eğilimin işaretidir, çünkü 50’nin üzerindeki değerler yükseliş, 50’nin altındakiler ise düşüş olarak kabul edilir. 

Bununla birlikte, gösterge, trendin devam ettiğinin güçlü bir işareti olan gizli bir yükseliş sapması yarattı .

Devam eden koparma

Günlük grafik, BTC’nin 8 Kasım’daki tüm zamanların en yüksek fiyatından bu yana mevcut olan azalan bir direnç çizgisinden çıktığını gösteriyor. Bu, düzeltmenin sona erdiğini gösteriyordu. 

Teknik göstergeler de yükseliş gösteriyor.

MACD histogramı birbirini takip eden 13 yüksek momentum çubuğu oluşturmuştur ve neredeyse pozitiftir. Buna ek olarak, RSI 50’yi (yeşil simgeler) geçmeye yakın. Bunların her ikisi de yükseliş eğiliminin işaretleri olarak kabul edilir. 

Bu nedenle, günlük zaman çerçevesi, haftalık grafiğe göre daha net bir yükseliş görünümü sağlıyor.

En yakın direnç alanı, 0,5-0,618 Fib geri çekilme direnç seviyelerinin yarattığı 55.470-58.640 dolar arasında bulunuyor.

Altı saatlik grafik, BTC’nin 4 Aralık’ın en düşük seviyesinden bu yana potansiyel olarak yükselen bir paralel kanal içinde işlem gördüğünü gösteriyor. Şu anda kanalın orta hattında işlem görüyor. 

Kanalın direnç çizgisi, 55.500 dolar civarında 0.5 Fib seviyesine yakın.

BTC dalga sayısı

Dalga sayısı, BTC’nin bir WXY düzeltici yapısının (pembe) Y dalgasında olduğunu gösteriyor. W ve Y dalgaları 1:1 orana sahipse, BTC daha önce belirtilen direnç alanına yakın 55.450 dolara ulaşabilir. Bu hareketin tamamı muhtemelen daha uzun vadeli bir B dalgasını (siyah) tamamlayacaktır.

BTC bu alanın üzerine çıkarsa, uzun vadeli eğilimin yükseliş olduğunu doğrulamak için uzun bir yol kat edecek ve mevcut yukarı hareket sadece daha uzun bir düzeltmenin parçası değil.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like