Günlük Analizler

Bitcoin Fiyat Analizi: BTC Geçici Bir Sarsıntıda mı yoksa Ayı Momentumu Geliyor mu?

single-image

Bitcoin’in fiyatı bir kez daha 59 bin dolardan reddedildi, peki kripto para birimi için sırada ne var?

Yatırımcılar yeni Omicron COVID varyantından emin olmadığı için küresel hisse senetleri kazançlarını korumak için mücadele etmeye devam ediyor. Şimdiye kadar, SPX, gün içi geri dönüşler ve diplerde kapanışlar ile rallilerin satıldığını gördü, bu da kısa vadeli riskin yüksek kaldığını gösteriyor.

Küresel makro riskten kaçış, devam eden tahvil alımlarına ilişkin Federal Rezerv Yorumu, BTC türevlerinde yüksek kaldıraç, BTC için kısa vadeli ters rüzgarlardır ve oynaklığa neden olabilir.

Buna rağmen, zincir içi veriler güçlü bir şekilde yükselişini sürdürüyor ve uzun likidasyonlar veya borsa oynaklığı görürsek yatırımcılara potansiyel olarak daha fazla satın alma fırsatı sunuyor.

img1_btc
TradingView’e göre grafik

Teknikler

Son zamanlardaki 69 bin dolardan %22’lik bir düşüşle, duyarlılık hızla açgözlülükten korkuya dönüştü. BTC, yıl için fiyat hareketine bakıldığında daha yüksek ve daha yüksek dipler basmaya devam ettikçe, daha yüksek zaman çerçevesi çizelgeleri yükselişini sürdürüyor.

Kısa vadeli teknikler, 4 saatlik ve 8 saatlik yükseliş ayrışması, fiyatların daha düşük seviyelere düşmesi ve RSI’nin daha yüksek dip seviyeleri yapması gibi olumlu gelişmeler gösteriyor. Günlük momentum düzleşiyor ve yavaş yavaş yükseliyor, bu da kısa vadede bir başka olumlu gelişme.

Boğaların yakın vadeli dip seviyelerini 53.3K$’da tutması ve bir dip oluştuğunu doğrulamak için daha yüksek ve daha yüksek dipler yapmaya başlaması gerekiyor. 53,3 bin doları tutmamak, BTC’yi bir sonraki büyük birleşik teknik ve zincir üstü destek bölgesi olan 53 bin dolar ile 50 bin dolar arasında bölgeye kolayca gönderebilir.

SPX’in bir geri çekilmeye girmesi göz önüne alındığında, BTC oldukça iyi dayandı, bu da mevcut koşulların BTC’nin küresel makro risk kapalıyken bile SPX’ten daha iyi performans gösterdiği Eylül ve Ekim’e benzemesini sağlıyor.

Hisse senetlerinden daha fazla satış baskısı, Omicron’daki belirsizlik ve hatta uzun tasfiyeler durumunda – BTC’nin 21 haftalık ve 21 haftalık EMA’yı 51 bin dolar ve 53,1 bin dolarda tutması kritik önem taşıyor. Hisse senetleri büyük teknik direnci, düşüş eğilimini ve şimdi de para politikası ve yeni virüs endişeleri üzerindeki belirsizliği test ederken, satış baskısı ağırlıklı olarak aşırı ısınan vadeli işlem piyasasından, daha genç madeni paraların zarar etmesinden ve makro riskten geliyor.

Zincirli

Kısa vadeli oynaklığa ve %22’lik düşüşe rağmen, uzun vadeli sahipleri ve madenciler geri çekilmeyi agresif bir şekilde satmadıkları için zincir üstü göstergelerdeki genel eğilim yükselişini sürdürüyor.

img2_btc
CryptoQuant’a göre grafik

Fiyat düşüşüyle ​​agresif bir şekilde satış yapan uzun vadeli sahipleri ve madenciler, özellikle boğa piyasası için önemli bir endişe işaretidir. Tüm döviz rezervlerinin çok yıllı yeni dipler yapmasıyla birlikte fiyatın düşmesi, bunun bir ayı piyasasının başlangıcı olmadığına işaret ediyor.

Tipik olarak, yatırımcılar satmak için borsalara BTC yatırdıkça döviz rezervleri önemli ölçüde artmaya başlar. Borsalardaki azalan rezervler, özellikle 2021’in çoğunda güçlü bir birikim eğilimi gösteriyor. 1 Kasım 2021’den bu yana, tüm borsa BTC rezervleri yaklaşık 62.500 BTC düştü ve rezervleri çok yılın en düşük seviyesi olan 2.3 milyon BTC’ye gönderdi.

Bu, toplam BTC arzının %89’unun şu anda satışa sunulmayan borsa dışı olduğu anlamına geliyor.

img3_btc
CryptoQuant’a göre grafik

Sonuç

Kısa vadeli teknikler, momentum göstergelerine bakıldığında yavaş yavaş gelişiyor, ancak daha yüksek ve daha yüksek dipler görmemiz gerektiğinden dip demek için henüz çok erken.

Borsa geri çekilmesinden kaynaklanan kısa vadeli risk, para politikası ve Omicron varyantındaki belirsizlik ve yüksek kaldıraç, BTC için ters rüzgarlar olarak görülebilir. Hisse senetlerindeki riske rağmen iyi durumda, ancak türevlerden gelen tasfiyeler hala 53 bin dolar ve 50 bin dolara gönderebileceğinden temkinli olmalıyız.

Temel ve zincirdeki genel eğilim, kesin bir şekilde yükselişini sürdürüyor, ancak şimdilik, hisse senetlerinin haftanın geri kalanında nasıl işlem gördüğünü ve SPX’te potansiyel bir dip oluşumu belirtileri aramasını bekleyip görmemiz gerekiyor. Kısa vadeli risk yüksek kalmaya devam ediyor, bu nedenle yatırımcılar teknik destekte sabırla BTC biriktirmek, likidasyon veya hisse senetlerinde daha fazla düşüş olması durumunda alım emirlerini dağıtmak isteyebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like