News

Bitcoin madencilik altyapı şirketi Compute North, özkaynak ve borç finansmanında 385 milyon dolar artırdı

single-image

Veri merkezlerinde ekipman barındırma hizmetleri sağlayan bir bitcoin madenciliği altyapı şirketi olan Compute North, özkaynak ve borç finansmanında 385 milyon dolar topladı.

85 milyon dolar değerindeki fonun öz sermaye kısmı, küresel bir enerji ve emtia ticaret şirketi olan Mercuria ve bir altyapı yatırım şirketi olan Generate Capital tarafından ortaklaşa yönetildi. Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan National Grid’in girişim kolu National Grid Partners dahil olmak üzere diğer yatırımcılar da öz sermaye fonuna katıldı.

Fonlamanın 300 milyon dolarlık borç kısmı da Generate Capital tarafından sağlandı. Compute North, finansmanın öz sermaye kısmını C Serisi turu ve genel finansmanı bir büyüme sermayesi turu olarak adlandırıyor.

Minnesota merkezli Compute North, elindeki taze sermaye ile Nebraska, Kuzey Karolina ve Teksas dahil olmak üzere ABD’de yeni barındırma tesisleri açmayı planlıyor. Compute North’un kurucusu ve CEO’su Dave Perrill, firmanın kaç yeni tesis açmayı planladığını ve toplam kapasitelerinin ne olacağını paylaşmayı reddetti, ancak çeşitli geliştirme aşamalarında birkaç tesis olduğunu söyledi.

Faaliyete geçtiğinde her tesis hakkında daha fazla bilgi paylaşmayı planlıyoruz” dedi.

Perrill, geçen Temmuz ayında The Block’a ,Compute North’un yapım aşamasında olan ve 2022’nin ikinci çeyreğinin sonunda faaliyete geçmesi planlanan beş tesisi olduğunu söyledi. Firmanın kapasite genişletme planlarına gelince, Perrill o sırada Compute North’un kapasitesini artırmayı planladığını söyledi. 1,2 gigawatt kapasite.O sırada firmanın toplam kapasitesi 100 megavatın üzerindeydi. Mevcut kapasitesi bilinmiyor, ancak Compute North madencilik tesislerinin daha enerji verimli olduğunu, yani rüzgar ve güneş gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarından yararlandığını iddia ediyor.Compute North’un finansmanı, ABD’nin bitcoin madenciliği pazarındaki artan payının ortasında geliyor. Ülke şu anda Çin’in geçen yılki madencilik baskısından sonra %35 pay ile Bitcoin hash oranına en büyük katkıyı yapan ülke konumunda. .Perrill, sürdürülebilirliğe odaklanan bilgi işlem altyapısı için “benzeri görülmemiş bir talep” olduğunu ve Compute North bu geçişe öncülük etmek için ön saflarda olmak istediğini söyledi. “Bu yeni finansman turu, bu planı uygulamamıza ve 2022 ve ötesine kadar yenilik yapmamızı sağlayacak” diye ekledi.Compute North’un bugüne kadar toplam finansmanı bilinmiyor. Geçen yıl bu zamanlarda, firma özsermaye ve borç finansmanı için 25 milyon dolar topladı .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like