News

Bitcoin Merkezi Olmayan Paranın Gücünü Gösteriyor

single-image

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş şiddetle devam ederken, insani kayıplar ve maliyetler küçümsenemez; bu trajedi mümkün olduğunca çabuk ve barışçıl bir şekilde çözülmelidir. Bu düşünülemez maliyetlere karşı çerçevelenmiş, finansal önlemleri ve benzeri diğer öğeleri tartışmak önemsiz görünebilir. Görünüşte önemsiz, ancak mali manşetler ve hem Rusya’nın hem de Ukrayna halkını destekleyen ulusların aldığı önlemler, önemli konuşma ve tartışmalara yol açtı. İşin temelinde şu soru var; Kripto para birimlerinin böyle zamanlarda oynaması gereken rol nedir?

Hem şimdi hem de gelecekte kriptonun daha doğrudan etkilerinden bazılarını analiz etmeden önce, ele alınması gereken bir şey var – daha merkezi kripto seçeneklerinin yükselişi. Stabilcoin’ler, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), merkezi olmayan finans (DeFi) fırsatları ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) gibi yeni ve çeşitli uygulamalar ön plana çıktıkça, gerçek ademi merkeziyetçilikten uzaklaşma aşikar hale geldi. Bu korkunç çatışma, – bu daha yeni seçeneklerin bazılarının yarattığı kolaylık ve satın alma olmasına rağmen – merkezi olmayan para birimleri fikrinde temel bir güç olduğunu kanıtladı.

Bitcoin’in sahip olduğu ve gelecekte kanıtlamaya devam edeceği bazı gerçeklere bir göz atalım.

Desantralizasyon gereklidir . Yüz yüze veya çevrimiçi forumlar aracılığıyla öfkelenebilecek tartışmaları bir kenara bırakırsak, ademi merkeziyetçiliğin gücü tartışılmaz. Gücün tekrar tekrar merkezileştirilmesi, bilgi üzerindeki kontrol ve seçeneklerin yokluğu, tüketiciler için daha az seçeneğe, bu seçeneklere erişimde kısıtlamalara ve daha az dinamik bir pazara yol açtı. Ukrayna’daki savaşa eşlik eden kargaşa ve kaos, mali piyasalarda da kargaşaya yol açarken, en çok zararı masum siviller ve sivil hükümet çekiyor.

Ukrayna merkezi hükümetinin bitcoin ve eter cinsinden bağışları kabul etmesi ve bugüne kadar 50 milyon doları aşması ile bu, merkezi olmayan finansal seçeneklerin saf gücünü gösteriyor. Bu hizmetlerden mahrum bırakılan geleneksel finansal sistemlere erişmeye en çok ihtiyaç duyanlar için, merkezi olmayan kripto para birimleri paha biçilmez bir yaşam çizgisi olduğunu kanıtladı.

Kripto para birimlerinin yaptırımlardan kaçmak için nasıl kullanılabileceği konusunda kesinlikle sorulacak sorular var, ancak bu başlangıçta göründüğü kadar net değil.

Kripto suç olmaktan çıkıyor. Kurumsal ilgi ve yatırım miktarı 2020’den bu yana hızlanmaya devam etse de, kripto para birimlerinin – özellikle merkezi olmayan seçeneklerin – öncelikle suç faaliyetleri için kullanıldığına dair tekrar eden bir suçlama var. Son olayların ışığında, bu suçlama, finansal yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanan ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Görünüşe göre doğru bir suçlama, ancak tamamen doğru olmayan bir suçlama.

İlk olarak, kripto para biriminin izlenemez olduğu fikri doğru değildir ve özellikle bitcoin ve eter gibi kriptolar için doğru değildir – bu araçları destekleyen halka açık defterler, kanun uygulayıcı kurumlar da dahil olmak üzere herkes tarafından analiz edilebilir. İkincisi, kripto varlık alanı ne kadar geniş olursa olsun, mevcut olan likidite, ulus-devlet düzeyinde yaygın yaptırım kaçakçılığı için yeterli olmayacaktır. Son olarak, ama en önemlisi, bu büyük kripto borsaları – Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) uyumluluğunu gerektirmesine ek olarak.

Çoğu büyük kripto borsasının kanun koyucular ve düzenleyicilerle işbirliği yapmasıyla, kriptonun yasa dışı kullanımına yönelik bu yol kısıtlandı.

Ana akım benimseme hızlandırılacaktır. Kripto varlıkların etkisini ve sonuçlarını çevreleyen bitmeyen konuşma ve tartışma da ikinci dereceden bir etkiye sahip olacak; yaygın olarak benimsenmesinin hızlanması. Dünya çapında medya, kripto para birimlerinin orijinal kullanım durumunu – merkezi bir hükümet tarafından kontrol edilmeyen veya yönetilmeyen merkezi olmayan para – birçok kişi için meşhur ön yakıcıya getirdiğinden, bu kullanım örneğinin coşkusu yadsınamaz.

Hemen hemen tüm diğer teknolojilerde veya verilerin işlenme ve yönetilme biçimindeki büyük değişikliklerde olduğu gibi, manşet bir ivme, uzman olmayan hedef kitlenin benimsemesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Kripto para birimlerinin bireyler üzerindeki etkisini doğrudan gözlemlemek ve dünyada ne olursa olsun değiş tokuş özgürlüğüne izin vermek, düzenleyiciler ve politika yapıcılar olabilir.

Kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi, piyasaya sundukları değeri defalarca kanıtlamıştır ve daha geniş küresel medya bu özellikleri neredeyse sürekli olarak iletmektedir. Kripto para birimleri, orijinal bitcoin blok zinciri teknik incelemesinin çevrimiçi olarak yayınlanmasından bu yana uzun bir yol kat etti ve orijinal genesis bloğu, tüm daha geniş kripto varlık ekosistemini başlattı. Bu hızlanan ve devam eden süre boyunca, hem bireyler hem de kurumlar arasında büyüme ve benimseme – her ne kadar yaratıcı ve dinamik olsa da – kriptoyu merkezileşme eğilimlerine doğru kaydırmaya ve çekmeye devam etti. Tüm bu heyecan karşısında, kripto para biriminin gerçek ve orijinal gücünün, bu teknolojiyle bağlantılı sınırsız ve merkezi olmayan temeller olduğunu unutmak kolay olurdu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like