News

Bitcoin ve rekor kripto fiyatları için harika bir yıldan sonra, 2022’de neler beklenebilir?

single-image

2021’in kripto para birimi için bir dönüm noktası olduğuna şüphe yok. Rekor fiyatlar, değiştirilemez tokenlerin yükselişi ve artan küresel kabul arasında, kripto para birimi farkındalığı ana akımı vurdu. CoinGecko’dan alınan verilere göre , toplam piyasa değeri yıl boyunca üç kattan fazla artarak 3 trilyon ABD dolarının üzerine çıkarken, pazar lideri Bitcoin, yıla 30.000 ABD doları ile başladıktan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 67.826 ABD dolarını belirledi.

O sırada, Bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 100.000 ABD Dolarına ulaşabileceğine dair tahminler yolunda gibi görünüyordu. Açıkçası, Bitcoin, yeni Covid türevlerini çevreleyen belirsizlik ve Çinli emlak devi Evergrande ile olan borç sorunlarının geleneksel borsaları büyük ölçüde etkilemesi nedeniyle, piyasa tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana kabaca %30 kaybettiğinden, bu noktanın oldukça gerisinde kaldı. kuyu.

Ancak Bitcoin ve kripto için mükemmel bir yılı geride bırakan hayal kırıklığı yaratan bir sonla birlikte, 2022’de piyasada ne var?

Yakında Amber AI’a kurumsal satış direktörü olarak katılacak olan kripto piyasaları analisti Justin d’Anethan, “Yıl sonu ve yılın başlangıcı belirsizlikle işaretlendi” dedi. D’Anethan Forkast.News’e bunun son birkaç haftadaki daha hafif tatil ticaretinden kaynaklanabileceğini söyledi , ancak kripto piyasasının son haftalarda iki rakip anlatı nedeniyle menzile bağlı olması daha olası.

“Kripto para birimleri için olumlu bir görünüm ve duyarlılık, yıl sonu rallisi umudu ve 2022 için güçlü bir Q1 ve kripto bağlantılı yatırım ürünlerinin geliştirilmesi vardı” dedi. “Öte yandan, yıl sonu rallisi pek olmadı ve enflasyonun çirkin bir hal alması ve olası faiz artırımlarının yakında gelmesiyle küresel/makro duyarlılık yükselişten çok düşüş eğiliminde olabilir.”

Aralık ayının başlarında, Bitcoin’in 1 milyar ABD dolarından fazlasına sahip olduğu piyasa çapındaki çöküşten bu yana , o zamandan beri istikrarlı bir şekilde 46.000 ABD Doları ile 52.000 ABD Doları arasında işlem görüyor. %13’ün üzerindeki hafif bir artış, başlangıçta yatırımcılar için geçen hafta geç bir Noel hediyesi olarak görülmüş olabilir, ancak yıl bitmeden tekrar çöktüğü için bu umutlar hızla suya düştü. CoinGecko’ya göre Bitcoin, basın zamanında 46.913 ABD dolarından işlem görüyordu.

Geçen yıl ayrıca, spot işlem gören ETF’lere yeşil ışık veren Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde Bitcoin ve Ethereum borsada işlem gören fonlarda (ETF’ler) önemli gelişmeler görüldü . Bununla birlikte, Ekim ayında ABD’de iki Bitcoin vadeli ETF’sinin piyasaya sürülmesinin haberi , fiyatının yeni bölgelere girmesine yardımcı oldu. Spot işlem gören fon yatırımcılarının umduğu gibi olmasa da, dayanak varlığın fiyatının aksine vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatını izleyen vadeli işlem ETF’leri başlangıçta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yakında vereceği olumlu bir işaret olarak görüldü. spot işlem gören bir fon için aynı onay.

Ancak, SEC , küresel ETF yatırım yönetimi firması Van Eck’in uzun zamandır beklenen böyle bir fon teklifini , dolandırıcılık olasılığını öne sürerek reddettiği için durum böyle olmadı . Bir aydan kısa bir süre sonra, SEC , bu sefer New York merkezli sponsor WisdomTree tarafından “gözetim paylaşım anlaşmalarının” eksikliğini ve piyasa manipülasyonu olasılığına ilişkin endişeleri öne sürerek başka bir spot işlem fonunu reddetti .

d’Anethan, yıl için hayal kırıklığı yaratan bir son olduğunu kabul etse de, 2022’ye geçiş için bakış açısı daha iyimser. “Kişisel olarak, pek çok yeni yıl faaliyetinin ve varlık sınıfındaki kurumların ilgisinin en azından BTC’yi destekleyeceğini ve muhtemelen tüm alanın daha yüksek seviyeleri tekrar ziyaret etmesine yardımcı olacağını düşünerek Ocak ayı için biraz yükseliş eğilimim var” dedi.

Bir başka endüstri gözlemcisi Bitcoin ve Ethereum’un, hemen daha yüksek fiyatlara dönüşmese bile, önümüzdeki yıl yeni büyümeye hazır olduğunu söyledi. Ethereum’un fiyatı Bitcoin’e benzer bir yol izledi ve Kasım ayının başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi ve o zamandan bu yana geçen haftalarda bunun yaklaşık %20’sini kaybetti. CoinGecko’ya göre 3.805 ABD dolarından işlem görüyordu.

Kripto para borsası AAX araştırma ve strateji başkanı Ben Caselin, “Bitcoin ve aynı zamanda DeFi [merkezi olmayan finans] ile ilgili olarak, “Latin Amerika ve Afrika kıtasındaki gelişmekte olan pazarlara ekstra önem veriyoruz. Fiyatlar büyümeyi yansıtmasa da, kripto kabulü açısından bu aşamada endişelenmek için bir neden yok.”

2021’den ortaya çıkacak en büyük hikayelerden biri, El Salvador’un Eylül ayında Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesiydi . Dünyada bir ilk olarak, cumhurbaşkanı Nayib Bukele, hareketin ülkenin yüksek bankasız nüfusunu ele almaya yardımcı olacağını ve GSYİH’nın kabaca %20’sinin uluslararası transferlerden oluştuğu 6,5 milyonluk bir ülkede havale maliyetlerini azaltacağını söyledi.

Evlat edinmeden bu yana, doğal soru – eğer varsa – hangi ülkenin aynı şeyi takip edebileceğiydi . Bukele, 1 Ocak’ta yeni yıl için kendi tahminlerini yaparak bu tartışmaya, hangi ülkeler olduğunu belirtmese de, 2022’de iki ülkenin daha Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul edeceğini söyleyerek girdi. Resmi Twitter hesabı üzerinden iddiada bulunan Bukele, Bitcoin’in yıl boyunca 100.000 ABD Dolarına ulaşacağını ve ABD seçimlerinde önemli bir seçim sorunu haline geleceğini de tahmin etti.

ABD’de henüz büyük bir seçim sorunu olmasa da, SEC gibi kurumların düzenlemeleri ve Kongre’nin ilgisi son zamanlarda kızışıyor ve Caselin bu eğilimin kripto fiyatlarını yeni yılda etkilemeye devam edebileceğine inanıyor.

“Düzenleme, sabit para piyasaları ve menkul kıymet olarak kabul edilme riski altında olabilecek bir dizi token üzerinde baskı oluşturabilir” dedi. SEC başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz birkaç ay içinde çoğu stablecoin’i (değeri belirli bir para biriminin değerine sabitlenmiş kripto para birimleri) menkul kıymetler olarak gördüğünü ve değerlerini destekleyen varlıklarla aynı menkul kıymet yasalarına tabi olması gerektiğini söyledi. Gensler ayrıca birçok durumda sabit paraları “ poker çipleri ” olarak adlandırdı ve bunları düzenlemek için ek yetkiler talep etti.

Caselin, “Bu aşamada [düzenlemenin] etkisini öngörmek imkansız,” diye devam etti, “ve çeşitlendirme yardımcı olabilir. Ancak, sırf düzenleme korkusuyla katılmamanın fırsat maliyeti çok büyüktür. Bu, yatırımcıların oldukça spekülatif piyasalardan geri çekilmeleri ve sağlam temellere sahip kaliteli varlıklara odaklanmaları için iyi bir an.”

Ancak son aylardaki son fiyat düşüşünün gösterdiği gibi, kripto pazarı geleneksel pazarlarda giderek daha fazla iç içe geçiyor ve dış faktörler 2022’de kripto servetinde rol oynamaya devam edecek.

Asianmarketsense.com’un kurucusu ve yazarı Andrew Sullivan, Forkast.News’e verdiği demeçte, “En büyük sorun merkez bankalarının likiditeyi çekmesi ve faiz oranlarındaki artış olacak” dedi “Bu gerçekleştiğinde, nakit için daha fazla rekabet ve dolayısıyla yatırımcılar için daha iyi fırsatlar ve daha gerçekçi bir risk-ödül ortamı olacak.”

Kasım ayı başlarında, ABD Federal Rezervi, artan enflasyon endişelerini gidermek için tahvil alımlarına harcadığı ayda 120 milyar ABD dolarını azaltmaya başlayacağını duyurdu. Program, Covid-19 durgunluğunun ekonomideki olumsuz etkilerine karşı koymak için uygulamaya konmuştu ve Fed’in tahvil harcamalarını ayda 15 milyar ABD doları azaltmasıyla bu yılın ortasında sona ermesi bekleniyor.

Sullivan, “Tahvillerin tarihi riskten korunma statülerini geri kazanmayı başaracağından şüpheliyim” diye ekledi.

Bu duyuru sırasında Fed’in faiz oranlarını artırma planı olmamasına rağmen, o zamandan beri rotayı tersine çevirdi ve daha fazla enflasyonist korkuları gidermek için bunu yapabileceğini belirtti.

Sullivan, şu anda geleneksel hisse senedi piyasalarında geçerli olan bir başka faktörün de, yatırımcıların, yükselen faiz oranı ortamında haklı çıkarmanın zor olacağı, bazı hisse senetlerinin sahip olduğu şu anda zengin değerlemelerle karşı karşıya kalacağını söylüyor. “Yatırımcılar, az borcu olan ve fiyatlama gücü olan iyi şirketler aramak zorunda kalacaklar” dedi. “Büyük bir sorun, hisse senedi piyasalarının çoğu durumda birkaç önemli hisse senedi nedeniyle yüksek seviyelerde olması.”

Çin’in emlak sektörü, özellikle şu anda emlak devi geliştiricisi Evergrande’yi içine alan haddeleme borç krizini çevreleyen belirsizlikle birlikte, küresel piyasalar üzerinde bir etkiye sahip olmaya devam edecek. Geleneksel ve kripto piyasaları, faiz geri ödemelerinde temerrüt korkusu her yükseldiğinde düşüşe geçiyor ve Sullivan, bunun, ülkenin emlak sektöründeki piyasaları yeni yılda rahatsız etmeye devam edecek daha geniş bir endişenin parçası olduğuna inanıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like