News

Bitcoin’in RSI’si İki Yıl İçinde En Düşük Noktaya Ulaştı

single-image

Piyasa analizindeki en popüler teknik göstergelerden biri olan Göreceli Güç Endeksi, daha önce Mart 2020’de gözlemlenen ve küresel mali krizin neden olduğu son derece düşük değerlere ulaştı.

Bu neden geri dönüşün ilk işareti olabilir?

Göreceli Güç Endeksi genellikle piyasadaki mevcut koşulları belirlemek ve fiyat aşırı satım veya aşırı alım değerlerine ulaştığında geri dönüş noktalarını belirtmek için kullanılır.

Bitcoin Grafiği

Kaynak: TradingView

Gösterge ayrıca fiyat grafiğine göre farklılıkları bulmak ve ardından varlık üzerindeki eğilimin tersine dönüp dönmediğini belirlemek için kullanılır.

Ancak farklılıklar, göstergeyi kullanmanın ek bir yolu olarak kabul edilebilirken, Aşırı satım ve aşırı alım seviyelerini aramak, Göreceli Güç Endeksini kullanmanın ana yoludur.

Gösterge tam bir geri dönüşü tahmin edebilir mi?

RSI bize gelecekte yaklaşmakta olan hareket hakkında bir ipucu verebilirken, sinyalleri genellikle kısa vadeli olarak kabul edildiğinden, ayı eğilimine karşı her derde deva değil. RSI’ye dayalı hemen hemen her geri dönüş sinyali, göstergenin değerleri “nötr” bölgeye girene kadar aktif kalır.

2020 yılının Mart ayında göstergedeki 25 değerinin altındaki son düşüş sırasında, Bitcoin neredeyse anında tersine döndü ve 10.000$’lık yerel en yüksek seviyeye ulaştı. Ancak gösterge kısa vadeli bir geri dönüşü “tahmin ederken”, sağladığı veriler kripto para biriminin önümüzdeki birkaç ay içinde yeni ATH’ye atlayacağını önermedi.

Basın zamanında, Bitcoin , dijital altının neredeyse 70.000 dolardan işlem gördüğü Kasım ayında başlayan varlık düzeltmesi sırasında meydana gelen beklenmedik bir düşüşün ardından 35.865 dolardan işlem görüyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like