News

Blockchain neden dijital çağın işletim sistemidir?

single-image

Blockchain Araştırma Enstitüsü’nden Don Tapscott, Blockchain’in platform statüsüne ulaştığını yazıyor. Dünyayı sallayacak ‘triverjans’a hazır olun.

123
1

Bugün 18. kitabım “ Platform Devrimi: Dijital Çağın İşletim Sistemi Olarak Blockchain ” çıkacak. Uzun süredir yapım aşamasında olan bu yeni kitap, basit ve önemli bir gerçeği ilan ediyor: Blockchain, platform statüsüne ulaştı. Dijital çağın geleceği ve sunduğu yeni teknolojiler – yapay zeka, dijital kimlik, nesnelerin interneti, dağıtılmış enerji, otonom araçlar, kuantum hesaplama ve daha fazlası – güvenli ve merkezi olmayan bir blok zinciri çekirdeği olmadığı için bir blok zinciri temeli üzerine inşa edilecek. , ortaya çıkan bu dijital teknolojilerin vaadi asla tam olarak gerçekleştirilemeyecek.

Dijital çağın ilk çağı, ana bilgisayarların, mini bilgisayarların ve internetin yükselişini kapsıyordu. Artık dijital teknolojilerin her şeye ve her iş sürecine nüfuz ettiği ikinci bir çağa giriyoruz. Makine öğrenimi, robotik, insansız hava araçları, kripto para birimleri, dağıtılmış defterler, 5G, katmanlı üretim, sanal gerçeklik ve sentetik biyoloji gibi yeniliklerin sosyal ve ekonomik ortamı nasıl yeniden şekillendirdiğini hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, her şey söylendiğinde ve yapıldığında, bunlardan üçünün – yapay zeka, blok zinciri ve nesnelerin interneti (IoT) – kesişimi en önemli olacak. 1 Korintliler 13:13’ü yeniden ifade etmek için, “Artık bu üç şey kaldı – AI, blockchain ve IoT. Ancak bunların en büyüğü blok zinciridir.”

Ben buna Triverjans diyorum. Blockchain, AI ve IoT arasındaki bu üç parçalı etkileşim, krizdeki bir gezegen için en yıkıcı ve büyük ölçekli çözümlerden bazılarına yol açacaktır.

Triverjans

Nesnelerin interneti, günlük nesnelerin ve fiziksel dünyanın internete artan bağlantısını tanımlar. Kablosuz sensörlerin ve akıllı cihazların çoğalması, gezegendeki her canlı varlığı ve cansız nesneyi küresel bir Her Şeyin İnterneti’ne bağlayan kusursuz bir hesaplama ağının ortaya çıkmasına neden oluyor. Günümüzün IoT uygulamaları, buzdolabınızın Amazon’dan süt sipariş etmesi gibi sıradan uygulamalardan, gerçek zamanlı doktor izlemeli diyabet hastaları için internete bağlı glikoz monitörleri gibi hayat kurtarıcı uygulamalara kadar uzanmaktadır.

Yapay zeka, bilgisayarların karmaşık kalıpların tanınması, büyük veri kümelerinin işlenmesi ve bu verilerin karar verme için optimizasyonu dahil olmak üzere tipik olarak insan düşünmesini gerektiren görevleri gerçekleştirme yeteneğini tanımlar. Teknolojik ilerlemenin üstel hızıyla hızlanan AI sistemleri, giderek daha karmaşık süreçleri yürütmek için zaten yüksek hacimli, düşük karmaşıklıkta veri yönetiminin ötesine geçiyor. 

Blockchain, kripto para birimi devriminin temelini oluşturan dağıtılmış defter teknolojisidir. Buna “değerin interneti” diyoruz çünkü blok zincirini kripto işlemlerini kaydetmekten çok daha fazlası için kullanabiliriz. Dağıtılmış defterler, para, menkul kıymetler, fikri mülkiyet, tapular ve sözleşmeler, müzik, oylar ve kişisel verilerimiz gibi değerli her şeyi güvenli, özel ve eşler arası bir şekilde saklayabilir, yönetebilir ve değiştirebilir. Güveni, bankalar, borsalar veya kredi kartı şirketleri gibi aracılar aracılığıyla değil, kriptografi, toplu işbirliği ve bazı akıllı kodlar aracılığıyla elde ederiz.

Bu temel teknolojilerin her biri benzersiz ve bireysel olarak güçlüdür. Ancak, yalnızca birlikte bakıldığında her biri dönüştürülür. Bu, bütünün parçalarının toplamından daha büyük olduğu klasik bir durumdur. IoT, bizi ve cihazlarımızı birbirine bağlayacak. AI, çok sayıda veriyi işleyecek ve otonom karar vermeyi mümkün kılacaktır. Blockchain, verilerin depolandığı, değerin aktarıldığı ve her şeyin maksimum güvenlik ve esneklik için dağıtıldığı temel platform olacaktır. Hep birlikte, birbirine bağlı, otomatikleştirilmiş ve merkezi olmayan bir geleceğin uçtan uca eksiksiz bir vizyonu.

IoT, blockchain ve yapay zekanın Trivergence’ı, bize on yıllar boyunca ekonomide inovasyon için sürekli öğrenen, giderek özerk bir platform sağlıyor. IoT’deki trilyonlarca cihazın doğrudan sensör verileri oluşturduğu, dağıtılmış bir defterin bu verileri kaydettiği ve güvence altına aldığı ve AI’nın verileri analiz ettiği, nasıl depolandığını yönetip mükemmelleştirdiği merkezi olmayan bir ağ olan anlamsal web’i (Web 3.0) başlatır. aktarılır ve iletilir. 

Bu Trivergence’ın etkinleştirdiği yeni iş modelleri, her işletme, hükümet ve birey için ağır sonuçları olan sektörleri bozmaya başlıyor. Her yönetim düzeyinde öğrenilecek dersler vardır. Dijital çağın karanlık tarafının üstesinden gelebilirsek ve bu büyük bir if , bu Trivergence dijital kimliklerimizi geri kazanmamıza, tedarik zincirlerimizi yeniden inşa etmemize, iklim değişikliğiyle etkin bir şekilde mücadele etmemize ve dünyanın en zorlu sorunlarından bazılarını çözmemize yardımcı olabilir. Bu bozulma çağının diğer tarafında daha eşitlikçi, sürdürülebilir ve daha iyi bağlantılı bir dünya ile ortaya çıkacağımızı umuyorum.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like