News

Blockchain Oyunlarının Geleceği: Metaverses, Yerel Yönetim, Mülkiyet, Gelir Fırsatları ve Daha Fazlası

single-image

Blockchain teknolojisi, heyecan verici yeni kullanım örneklerine altın iplikler örerken, kripto para birimleri, NFT’ler ve DeFi gibi gelecek vaat eden çözümler sürekli olarak daha fazla dikkat çekiyor ve kendilerini genel ekosistem büyümesine önemli katkıda bulunanlar olarak sağlamlaştırıyor. Bu büyüyen pazarın ortasında, blok zinciri oyun, potansiyelini kanıtlamış olan gelecek vaat eden bir sektördür.

Blockchain oyunları, kazan-kazan (P2E) modelini kolaylaştırdığından, kısmen Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik krizlerden kaynaklanan bu tür oyunlara olan talepte bir artış oldu. BGA Blockchain Oyun Raporundan elde edilen verilere göre, 840.000’den fazla benzersiz kullanıcı mevcut oyna-kazan oyunlarından en az birine katıldı ve Haziran ve Temmuz 2021 arasında benzersiz ve aktif cüzdanlar açısından toplam kullanımı %121 artırdı.

İlk günler

Diğerlerinin yanı sıra Huntercoin, Crypto Kitties ve Axie Infinity gibi blok zinciri oyunlarının ilk başarıları, oyun içi varlık sahipliğinin NFT’ler, yerel tokenler ve sanal varlık pazarları aracılığıyla nasıl çalıştığına dair bir paradigma kayması getirdi ve tamamen merkezi olmayan bir küreselleşmenin yolunu açtı. oyun ekonomisi.

Örneğin, blockchain oyun sahnesine, en eski şirketlerinden biri XAYA , şirket dünyanın ilk blockchain oyunu, fırlatma ile yatırılmaktadır 2013 yılından bu yana blockchain gelişiminde yer almıştır Huntercoin Tasarım gereği, Şubat 2014’te Google, Huntercoin tam oldu kendi blok zincirinde çalışan merkezi olmayan Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi (MMO) oyun. Başlangıçta blok zinciri teknolojisinin tamamen işlevsel oyun dünyalarını nasıl idare edebileceğini görmek için canlı bir deneysel test olarak tanıtıldı.

Bu deneyimi takiben, XAYA’nın arkasındaki ekip, Taurion gibi birden fazla oyun dünyasını çalıştırabilen ölçeklenebilir ve izinsiz bir blok zinciri bulmak için araştırma ve geliştirme yapmak için birkaç yıl harcadı . Hızlı ileri ve XAYA , önde gelen spor yönetimi oyunu Soccer Manager Elite’iblok zinciri ekosistemine getirmek için GeekyAnts ile birlikte çalıştı . XAYA, dünyanın ilk blok zinciri oyununu başlatmaktan blok zinciri oyunlarını kolaylaştıran bir ürün ve hizmet ekosistemi oluşturmaya kadar, yaklaşmakta olan oyna-kazan ve NFT oyunları dalgasının temelini oluşturuyor.

XAYA’nın kurucu ortağı Andrew Colosimo, blok zinciri oyun endüstrisi hakkında iyimser bir görüşe sahip ve “Bence 2022’de daha karmaşık blok zincir oyunlarının ortaya çıkışını görmeye başlayacağız. Şu anda, mutlaka eğlenceli olmayan, ancak daha çok bahis oynamaya ve önemsiz oyun mekaniklerine odaklanan oyunlarla sınırlıyız. Blok zinciri endüstrisinin, blok zincirini çeşitli seviyelerde, örneğin NFT’leri kullanarak veya oyunların kendilerinin tamamen merkezi olmayan hale getirilmesiyle entegre ederken, oynanabilirlik açısından geleneksel oyunların standartlarıyla eşleştiğini göreceğimize inanıyorum.

Günümüze Bakış

Blockchain teknolojisinden ve tokenizasyon kavramından yararlanarak, mevcut blockchain oyunları nesli, küresel oyuncu topluluğunu çeşitli gelir yaratma fırsatlarıyla güçlendiriyor. Örneğin, Eylül ve Ekim 2021 arasında kullanıcı tabanını neredeyse %55,46 oranında genişlettikten sonra kendisini 2021’in en hızlı büyüyen blok zinciri tabanlı dijital kart oyunlarından biri olarak belirleyen blok zinciri tabanlı bir ticaret kart oyunu olan Splinterlands’i ele alalım. .

Diğer ticaret oyunlarından farklı olarak Splinterlands , dijital kartlarını oyunun dışında bile gerçek değer sağlayan NFT teknolojisini kullanarak yarattı. Bu kartlar ikincil pazarlarda takas edilebilir ve nadirlik ve talebe bağlı olarak her kart sahibine önemli meblağlar getirebilir. Oyun sadece ücretsiz oynamakla kalmaz, aynı zamanda gelir akışları için kazançlı ürünler yaratır ve oyuncular için kazanç fırsatları yaratır.

Splinterlands’in kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Jesse “Aggroed” Reich, blockchain oyunlarının geleceğine değinerek, “Şu anda bir çılgınlık gibi görünen şey, gerçekten sektördeki gelgit bir değişim dalgasının başlangıcı. Bu, varlık sahipliği ve takdir deneyimi yaşayan oyuncuların ücretsiz oynamaya geri dönmeyecekleri tek yönlü bir vanadır. Bu yeni bir dönem ve daha yeni başladı.”

Blockchain Oyunlarının Geleceğine Bir Bakış

2020’den 2021’e kadar yıldan yıla patlayıcı büyüme göz önüne alındığında, yeni nesil blok zinciri teknolojisinin blok zinciri oyunlarında bir sonraki önemli bölümü açacağı ve sadece bir bilgi işlem devrimi değil aynı zamanda parasal bir devrim sunacağı inkar edilemez.

InvestGame tarafından hazırlanan bir rapora göre , 2021 yılının ilk altı ayında oyun şirketlerinin yer aldığı toplam 489 anlaşma kapatıldı ve açıklandı, bu 2020 yılının ilk yarısındaki toplam anlaşma akışının dört katı. Bu anlaşmaların toplam tahmini değeri 50,2 dolara ulaştı. halka arzlar, satın almalar ve yatırımlar yoluyla toplanan milyar.

Üstelik, NFT çılgınlığı yakın zamanda kaybolmayacak. Buna göre, blockchain oyunlarının geleceği umut verici ve daha fazla P2E oyununun, yeni metaverse’lerin ve koleksiyonların, binlerce yeni kullanıcının ve blockchain oyunlarını ve dApp’leri kolaylaştıran platformların ortaya çıktığını göreceğiz.

Bluzelle , dApp geliştiricilerinin hassas verilerini merkezi olmayan veri dağıtım ağında (DDN) depolamasına izin vererek yeni blok zinciri oyunları dalgasıyla mücadele etmeye tamamen hazır olan böyle bir platformdur. Bluzelle’in arkasındaki ekip, hem veritabanı hem de veri önbelleğe alma hizmetlerini içeren sıfırdan kurumsal düzeyde bir veritabanı ağı geliştirdi.

Video oyunları hız, gecikmesiz bir deneyim ve güvenlik gerektirir – bunların hepsini Bluzelle, DDN’si aracılığıyla sağlar. Bluzelle, merkezi olmayan teknolojileri uç bilgi işlemle birleştirerek, her dApp geliştiricisinin karşılaştığı tüm sorunlu noktaları, yani yüksek maliyetli blok zinciri veri depolaması veya merkezi çözümlerin savunmasızlığı arasındaki seçimi ele alırken daha hızlı ve daha güvenli bir internet sunar.

Bluzelle CEO’su Pavel Bains, blok zinciri oyunlarının geleceği hakkında soru sorulduğunda, “Oyunlar daha çevrimiçi ve küresel hale geliyor. 2021, kripto oyun mekaniğinin kendini kanıtladığı yıl oldu. Sonuç olarak, daha fazla yetenek geldi ve daha fazla oyun geliştiriliyor. 2022’de, insanların oynaması ve daha fazla kullanıcı getirmesi için daha fazla oyunun yayında olduğunu göreceğiz. Bu tür oyunların güvenlik ve performans ihtiyaçları, daha fazlası çıktıkça, merkezi olmayan teknolojiye güvenmek zorunda kalacak.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like