News

Blockchain tabanlı oyunlar, ayı piyasası koşullarına rağmen kullanıcılarda bir artış görüyor

single-image

Veriler, mevcut ayı piyasası koşullarına rağmen günlük aktif kullanıcılarda ve işlemlerde blok zinciri tabanlı oyun protokollerinin sabit bir artış kaydettiğini gösteriyor.

Ayı piyasaları her zaman zorludur, ancak olumlu yönlerinden biri, dağınıklığı ortadan kaldırmaları ve bu da meşru projelerin öne çıkmasına izin vermesidir. 

Çoğu yatırımcı en son CeFi ve DeFi skandalına odaklanırken, blockchain oyun sektörü fırtınayı sessizce piyasanın diğer nişlerinden daha iyi atlattı.

Akıllı sözleşmelerle etkileşime giren toplam benzersiz aktif cüzdan sayısı. Kaynak: DappRadar

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, piyasanın tüm sektörleri aktif kullanıcılarda gözle görülür bir düşüş yaşadı, ancak oyun sektörünün ayı piyasası yoğunlaştıkça kullanıcıları elde tutma konusunda en dayanıklı sektör olduğu kanıtlandı.

İşlemler artmaya devam ediyor

Oyuncuların katılımının devam ettiğinin daha fazla kanıtı, pazarın en iyi sektörlerinde gerçekleşen işlem sayısına bakılarak bulunabilir.

Akıllı sözleşmelere gönderilen toplam işlem sayısı. Kaynak: DappRadar

Mevcut 173.17 milyon adet ile oyunla ilgili işlem sayısı, piyasadaki diğer tüm sektörlerden önemli ölçüde yüksektir ve en yakın ikinci sektör 8.86 milyon ile merkezi olmayan finanstır.

İşlem sayısına en çok katkıda bulunan protokollere gelince, WAX, Hive, BNB Smart Chain (BSC), Solana ve Ronin, şu anki 158,23 milyon işlem sayısıyla WAX tarafından yönetiliyor.

Protokol başına toplam işlem sayısı. Kaynak: DappRadar

İşlem yapılan toplam değere borsalar hakim olmaya devam ederken, oyun sektöründe şu anda kripto ekosisteminde aktif olan artan sayıda kullanıcı bulunabilir.

WAX ve BSC yeni kullanıcıları çekiyor

Veriler, kullanıcıların özellikle 2.94 milyon ve 2.49 milyon kullanıcı gören WAX ve Binance Smart Chain’e ilgi duyduğunu gösteriyor.

Protokol başına toplam benzersiz kullanıcı sayısı. Kaynak: DappRadar

Alien Worlds on WAX ve BNB Chain şu anda 196.700 kullanıcıyla en üst sırada yer alıyor ve onu 147.820 aktif kullanıcıyla Splinterlands izliyor. Ayrıca aktif kullanıcılar açısından en iyi üç oyunun WAX üzerinde çalıştığını da belirtmekte fayda var.

Aktif kullanıcı sayısına göre en iyi 6 oyun. Kaynak: DappRadar

Axie Infinity listenin çok gerilerine düşmüş olsa da,  geçtiğimiz yıl boyunca sürekli olarak en aktif oyunlardan biri ve işlem gören değer açısından lider oldu.

Blockchain oyunla ilgili altcoinlerdeki keskin düzeltmeye rağmen, oyun, aktif kullanıcıları elde tutma açısından daha esnek sektörlerden biri olduğunu kanıtladı.

Bu gerçek, oyun endüstrisinin artan popülaritesi ile birleştiğinde, bir sonraki boğa piyasasına öncülük etme potansiyeline sahip bir sektör olduğunu gösteriyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like