News

Blockstream yöneticisi, Bitcoin madenciliğinin ‘sonsuz sürdürülebilir’ olduğunu söylüyor

single-image

Panel, Bitcoin & Beyond Virtual Summit’te enerji yoğun endüstriyi çevreleyen sürdürülebilirlik sorunlarını araştırıyor.

madencilik paneli

Sol üstten: Real Vision’ın kıdemli editörü Ash Bennington; CoinDesk’te araştırma analisti George Kaloudis; Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow; Galaxy Digital madencilik başkanı Amanda Fabiano; ve GRIID strateji başkan yardımcısı Harry Sudock

Bitcoin madenciliğini çevreleyen sürdürülebilirlik sorunu ve enerji endişeleri uzun zamandır sıcak bir konu olmuştur. Bazı endüstri oyuncuları, sürdürülebilir enerji kaynaklarının karışımında daha fazla nükleer kullanım görmeyi bekliyor.

ABD merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan GRIID’in strateji başkan yardımcısı Harry Sudock, bir panelde yaptığı konuşmada, “Düzenleme yükünü azaltmak ve nükleerin diğer kaynaklardan farklı olarak sağladığı muazzam miktarda temiz karbonsuz temel yük getirmek için muazzam bir fırsat var” dedi.

Sudock, sürdürülebilir kaynaklarla ilgili büyüme oranının şu anda büyük ölçüde güneş ve rüzgara odaklandığını söyledi. “Son sekiz ila 10 yılda uygulanan sübvansiyon programlarının gerçeği bu” diye ekledi. “Ama görmek istediğimiz şey nükleer bir genişleme. Önümüzdeki bir buçuk yıl içinde Gürcistan’da hayata geçecek iki büyük reaktörümüz var.”

Gerçekten de, Bitcoin ana akım bir anlatı olarak yükselirken, “ ESG’nin emirlerininyatırımcılar üzerinde hüküm sürmesiyle aynı zamanda , Bitcoin madencilerinin daha fazla yenilenebilir enerji karışımını açıkça kovalamak için daha fazla kamu çabası görüyoruz” dedi. Aynı panelde kripto haber çıkışı CoinDesk analisti.

Bazı panelistler ayrıca enerji tüketimi ve Bitcoin madenciliği arasındaki ilişkide yanlış anlaşılmalar olduğuna dikkat çekti.

Bitcoin teknoloji şirketi Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, panelde enerji tüketiminin sıcak bir konu olduğunu ve “bu arenada çok fazla FUD [korku, belirsizlik ve şüphe] olduğunu, sadece insanların Bitcoin madenciliğini yanlış anladığını ve hatta yanlış anladığını söyledi. Bitcoin’in okyanusları kaynatacağı bu tür çılgın manşetlere yol açan enerji üretimi ve tüketimi.

Mow, “Bitcoin madenciliği dünya çapında enerji tüketiminin küçük bir yüzdesi olduğu için büyük resim gerçekten sıklıkla gözden kaçıyor – yüzde birlik bir kesir gibi” dedi. “Eğer biz kirliysek, o zaman her şey çok kirli, değil mi? Bitcoin’in %40 yenilenebilir mi, %50 mi, %60 mı yoksa %70 mi olduğu gerçekten önemli değil. Peki ya pastanın diğer parçası?”

Mow, bir noktada Bitcoin madenciliğinin “sonsuz derecede sürdürülebilir” olduğunu belirtti.

Mow, “Sürdürülebilirlik anlatısını gerçekten sevmiyorum çünkü bu tür bir enerji üretiminin, olmadığında sınırlı olduğunu varsayıyor” dedi. “Enerji evrende büyük ölçüde boldur. Güneş tarafından yayılan enerjinin yalnızca küçük bir yüzdesini yakalarız.”

ABD’de sanayi olgunlaşıyor, büyüyor

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden alınan son verilere göre , Çin sektöre yönelik baskılarını yoğunlaştırırken, birçok madenci ülkeyi daha dostane kıyılara terk ederken ABD, kripto para madenciliğinde Çin’in lider konumunu geride bıraktı.

Veriler, Ağustos sonunda ABD’nin küresel hash oranı payının %35,4’ünü oluşturduğunu gösteriyor ki bu da madencilik için gereken bilgi işlem gücü seviyesini ifade ediyor ve Nisan sonundaki %16,8’lik önemli bir artışı temsil ediyor.

Dijital varlık yatırım yönetimi şirketi Galaxy Digital’in madencilik başkanı Amanda Fabiano, panelde Bitcoin madencilik endüstrisinin bu yıl olgunlaştığını söyledi. “Bitcoin Madencilik Konseyi gibi şeylerin organize olduğunu ve bazı FUD bozan bilgilerle ortaya çıktığını görüyoruz.”

Haziran ayında kurulan Bitcoin Madencilik Konseyi , Bitcoin madencilik şirketlerinin gönüllü ve açık bir forumudur. Bu geçen ay yaptığı açıklamada onun son ankette mevcut küresel Bitcoin ağının üzerinden% 33 dan sürdürülebilir enerji bilgisini toplamış olduğu. Anketin sonuçları, BMC üyelerinin ve ankete katılanların şu anda %65,9 sürdürülebilir güç karışımıyla elektrik kullandığını gösterdi.

BMC, küresel madencilik endüstrisinin sürdürülebilir elektrik karışımının bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %3 artarak yaklaşık %57.7’ye ulaştığının tahmin edildiğini söyledi.

BMC’nin kurucu üyesi olarak görev yapan Galaxy Digital’den Fabiano, “Kamu madencilik şirketleri bu yıl için yaygın bir tema haline geldi ve bu aslında neler olduğuna dair daha fazla fikir edinmemizi sağlıyor” dedi.

Mow da benzer bir görüş paylaştı. Madenciliğe dikkat edin” dedi. “Halka açık birçok şirket – halka açık madencilik şirketleri – şu anda vekil olarak kullanılacaklar.”

Mow, madencilik endüstrisinin “sadece madenciliğin karlılığı nedeniyle” hızlı bir genişleme gördüğünü söyledi.

Mow, “Güç satın alma anlaşmalarını almak için çok fazla rekabet görmeyi bekleyebilirsiniz… Her şey yetersiz, bu nedenle şu anda her şeyi büyütmek için çılgın bir yarış olacak,” diye ekledi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like