News

BTC dominance’ı kullanarak kripto ticareti nasıl yapılır?

single-image

BTC hakimiyeti, piyasanın BTC’ye karşı altcoin’lerdeki işlem hacmini göstererek altcoinleri doğrudan etkileyebilir

(cointelegraph.com websitesinden doğrudan alıntıdır)

NASIL KRİPTO YAPILIR

Bitcoin ( BTC ), hem piyasa değeri hem de işlem hacmi söz konusu olduğunda dünyanın hem ilk hem de en önde gelen kripto para birimidir. Tüm kripto para birimlerinin Bitcoin’e karşı ticaret yaptığı ve Bitcoin’in hakimiyetinin aslında tüm farklı kripto para birimleriyle ticaret yaparken değerli bir gösterge olarak hizmet edebileceği düşünüldüğünde, bu faktörler oldukça önemlidir.

Bu gönderi, Bitcoin baskınlık göstergesini kullanırken kripto para birimi ticaretinin nasıl yapılacağı ve genel olarak Bitcoin baskınlık endeksi tablosunun nasıl okunacağı hakkında fikir verecektir.

BTC hakimiyet tablosu nedir?

Bitcoin baskınlığı, Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonu ile tüm kripto piyasasının kapitalizasyonunun karşılaştırılmasıyla ortaya çıkar. Bitcoin’in piyasa değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla Bitcoin hakimiyeti söz konusudur ve şu sorunun cevabına sahibiz: Kripto pazarının yüzde kaçı Bitcoin?

BTC baskınlığı TradingView grafiği , bu sayıları hızlı bir göz atabileceğiniz ve örneğin BTC baskınlığının %40 veya %60 olup olmadığını anlayabileceğiniz net bir yüzde biçiminde gösterir.

Bununla birlikte, kullanıcılar BTC hakimiyetini yalnızca bir para biçimi olmayı amaçlayan iş kanıtı (PoW) paralarına karşı hesaplayan Gerçek Bitcoin Hakimiyet Endeksini de görebilirler .

Gerçek Bitcoin Hakimiyet Endeksi’nin ardındaki mantık, stabilcoinler gibi birçok altcoin’in Bitcoin ile rekabet etmeyi amaçlamadığı ve bu nedenle Bitcoin’in hakimiyeti hakkında daha gerçekçi uzun vadeli bir görünüm çizebileceğidir.

Bu gösterge, kullanıcılara Ethereum’u hariç tutma seçeneği bile sunar, çünkü Ether’in ( ETH) bir yardımcı program belirteci yerine bir para birimi olup olmadığı tartışmalıdır.

BTC hakimiyeti altcoinleri nasıl etkiler?

BTC hakimiyeti, piyasanın ticaret hacminin ne kadarının BTC’de olduğunu ve ticaret hacminin ne kadarının altcoinlerde olduğunu gösterdiğinden, altcoinleri doğrudan etkileyebilir.

Genel olarak, Bitcoin hakimiyeti artarsa, tüccarlar birinin altcoinlerden ziyade BTC’de kripto varlıklarının daha fazla olmasını tavsiye eder. BTC hakimiyeti düşerse, tüccarlar birinin Bitcoin’den daha fazla altcoin tutmasını tavsiye ediyor.

Bitcoin hakimiyetinin bir ayı veya boğa piyasasının tam bir temsili olduğunu söylemek yanlış olsa da , bu tanımlar arasında korelasyonlar var. Örneğin, o sırada fonlar tipik olarak altcoinlere aktığından, boğa piyasaları BTC hakimiyetinin düşmesine neden olabilir.

Tersine, tüccarlar daha güvenilir bir varlık olduğu için fonlarını altcoinlerden çekip Bitcoin’e para yatırabileceğinden, ayı piyasaları daha yüksek BTC hakimiyeti görebilir.

Bazı meraklılar, kripto piyasasının genişlediği ve fonların sadece Bitcoin yerine her türlü projeden aktığı anlamına geldiğinden, daha düşük Bitcoin hakimiyetinin iyi bir şey olduğunu söyleyebilir. Ancak, toplam kripto piyasası kapitalizasyonunun önceden madenciliği yapılmış ve çatallanmış madeni paraları değerine alacağını, yani altcoin sayılarının yapay olarak şişirilebileceğini belirtmekte fayda var.

Ayrıca, varlığın fiyatı arttığında bile Bitcoin hakimiyetinin düşebileceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu, Bitcoin dahil kripto piyasasına para akarken ortaya çıkabilir, ancak dünyanın en büyük kripto para biriminden daha fazla para altcoinlere taşınıyor olabilir.

Mesele şu ki, Bitcoin hakimiyeti kripto pazarını yüzey seviyesinde belirli bir şekilde boyayabilirken, bilinçli bir görüş elde etmek için dikkate alınması gereken çeşitli faktörler var.

Bazen kısa vadeli bir altcoin patlaması nedeniyle hakimiyet düşebilirken, diğer zamanlarda tüm piyasa kan kaybedebilir. Bir yatırım kararı vermeden önce ek araştırma yapmak her zaman en iyisidir.

Bitcoin hakimiyeti nasıl takas edilir?

Bitcoin hakimiyetini takas etmeye çalışırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. İlk olarak, bir altcoine bile ilgi yüksekse Bitcoin hakimiyetinin düşebileceğini anlayın. Tek bir altcoine olan bu ilgi, her altcoinin yükseliş trendleri yaşayacağı anlamına gelmez. Piyasanın kendini düzeltmesi biraz zaman alabilir.

Ayrıca, bazı popüler altcoinlerin amacını ve bu amacın altcoin piyasasında kalıcı bir etki yaratıp yaratmayacağını düşünmek de en iyisidir. Örneğin, bir stablecoin’in şu an için hacimde önemli bir artış yaşadığını görebiliriz.

Bununla birlikte, sabit paralar kripto endüstrisine para yatırmanın kolay bir yolu olabileceğinden, kullanıcılar söz konusu sabit paraya basitçe bu fonları Bitcoin’e taşımak için yatırım yapabilirler.

Bu aktivitenin bir sonucu olarak, Bitcoin’in hakimiyeti hızla düşebilir ve toparlanarak kısa vadeli işlemleri olumsuz etkileyebilir. Bitcoin baskınlığında öngörülemeyen kısa vadeli düşüşlere veya artışlara yol açabilecek bir diğer faktör, kaçırma korkusudur (FOMO).

Yeni paralar kripto piyasasına her zaman girer. Pazara giren bu yeni altcoinlerden bazıları, yüz binlerce doların altcoin tarafına akmasına ve Bitcoin’in baskınlığını orantısız bir şekilde düşürmesine neden olan bir ton yutturmaca yaratıyor.

Bununla birlikte, birçok yeni altcoin projesi genellikle heyecanını kaybeder ve hatta sonunda bir dolandırıcılığa dönüşür, bu da kullanıcıların varlıklarını girdikleri kadar hızlı çekmelerine neden olur. Bu durumda, Bitcoin’in hakimiyeti orijinal yerine geri dönebilir.

Ayrıca Bitcoin’in baskınlık oranının uç noktaları da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, altcoinler piyasaya girmeden önce Bitcoin’in hakimiyeti %90’ın üzerindeydi . Ancak meraklılar, bugünün pazarında altcoinlerin yaygınlığı nedeniyle Bitcoin’in hakimiyetinin bu sayıya tekrar ulaşmasının beklenmedik olduğunu belirtiyor. Ancak kesin olarak söylemek mümkün değil, sanki El Salvador’u takip eden ülkeler Bitcoin’i yasal ihale olarak uyguluyormuş gibi BTC’nin hakimiyeti bir kez daha yükselebilir.

Aslında, altcoin projeleri ana akımda popülerlik kazanmaya devam ettikçe, Bitcoin’in hakimiyetinin yeni zirvelerden daha düşük seviyelere ulaşması çok daha muhtemel.

Sonuç olarak, tüccarlar, Bitcoin hakimiyetinin tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru eğilim gösterdiğine dikkat etmelidir, çünkü bu, BTC hakimiyetinin direnç görebileceği iyi bir eşiği işaret edebilir. Tersine, kullanıcılar yeni düşük seviyelere ulaşan BTC hakimiyetine ve bunun sonucunda altcoin piyasasının nasıl tepki verdiğine dikkat etmelidir.

Bitcoin düştüğünde ne olur?

Bitcoin’in fiyat düşüşü, kullanıcıların BTC’den diğer altcoinlere fon taşıması nedeniyle baskınlığın azalması anlamına gelebilir, ancak fiyat düşüşünün bir bütün olarak hakimiyetle çok az ilgisi olabilir. Bitcoin hakimiyeti düşerse , kullanıcılar kesinlikle bir altcoin boğa koşusu bekleyebilir ve buna göre ticaret yapabilir.

Bununla birlikte, kullanıcılar tüm kripto para birimlerinden para çekiyorsa, genel olarak daha düşük bir kripto piyasası kapitalizasyonu ile sonuçlanacak bir Bitcoin fiyat düşüşü meydana gelebilir. Bu durumda, tüccarların potansiyel bir ayı piyasası beklentisine rağmen Bitcoin hakimiyeti belirli bir oranda kalabilir.

Bu örnek, Bitcoin hakimiyetinin bir tüccarın emrindeki tek araç olmaması gerektiğini, bir ticaret yapmadan önce incelemesi gereken birçok araçtan biri olması gerektiğini hatırlatıyor.

Bitcoin çöküşünün kripto piyasasına etkisi

Hakimiyet bir yana, önemli bir Bitcoin fiyat çöküşü, birkaç istisna olsa da, tarihsel olarak genellikle genel bir pazar çöküşüne yol açtı. Bitcoin ve bir piyasa çöküşü arasındaki bu korelasyon, basitçe, Bitcoin’in dünyanın ilk kripto para birimi olması ve tüm kripto varlıklarının buna karşı ticaret yapmasıdır.

Şu şekilde bakın: Bir ülke Bitcoin’i yasaklamayı düşünürse ve bunun sonucunda fiyat önemli ölçüde düşerse, tüccarlar ve spekülatörler altcoinlere olan güvenini de kaybedebilir ve fonlarını bu alternatif yatırımlardan çekebilir.

Bununla birlikte, bir Bitcoin çöküşü her zaman genel bir pazar çöküşü anlamına gelmez. Ether daha istikrarlı kalırken Bitcoin’in önemli bir fiyat düşüşü yaşadığı birçok durum var. Farklı varlıkların farklı amaçlara hizmet ettiğini ve birinin düşüş trendinin diğerinin düşüş trendi ile ilişkili olmayabileceğini hatırlamak önemlidir.

Aslında, zaman geçtikçe ve altcoinler ana akım bilince girdikçe, gelecekteki Bitcoin çöküşlerinin genel pazar üzerinde giderek daha az etkisi olabilir. Bitcoin hakimiyeti artık önemli çünkü hala dünyadaki en popüler kripto para birimi. Diğer madeni paralar bu mantrayı Bitcoin’den uzaklaştırmaya başlarsa, hakimiyet giderek daha az önemli olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like