News

Cardano, Bir Milyon Ağaç Kilometre Taşına Ulaşırken En Sürdürülebilir Yeşil Blockchain Projesi Olarak Hüküm Sürmeye Hazır

single-image

Cardano Vakfı, Cardano’yu kullanarak arazi restorasyon çabalarıyla iklim değişikliğiyle mücadeleye girişiyor. Vakıftan Pazar günü yapılan bir güncelleme, bu yeni çevre girişiminin yakın zamanda dikilen ağaçlarda bir milyon dönüm noktasına ulaştığını doğruluyor.

Görünüşe göre Cardano, daha fazla ağaç dikme girişimini desteklemeye ve en sürdürülebilir yeşil blok zinciri projesi olarak hüküm sürmeye hazır.

Bir Milyon Ağaç Kilometre Taşına Ulaşıldı

Cardano, yeniden ağaçlandırma çalışmaları için Veritree ile bir anlaşma imzaladı. Veritree, müşteriler için ağaç dikimlerini kaydetmek ve izlemek için blok zincir teknolojisini kullanan bir iklim iyileştirme platformudur. Platform, kullanıcıların sınırlı sayıda TREE jetonları karşılığında Cardano (ADA) jetonlarını bağışlayabilecekleri bir “Cardano Ormanı” işletiyor. Daha sonra Veritree, değiştirilen her ADA için bir ağaç diker. Bu TREE jetonları, NFT dijital sanatı ve dijital ağaçlar için kullanılabilir.

Cardano Vakfı yöneticisi Frederik Gregaard 9 Ocak’ta Cardano Ormanı’nın %100 finanse edildiğini ve 1 milyon ağaç dönüm noktasına ulaşıldığını söyledi. Tüm ağaçlandırma doğrulama ayrıntıları, şeffaflık ve güvenilirlik için Cardano blok zincirine kaydedilecektir.

Gregaard ayrıca Cardano Vakfı’nın şimdi Kenya, Mombasa’daki arazi restorasyon faaliyetlerini desteklemek istediğini belirtti.

Cardano: Sosyal Sorumlu Blockchain

Charles Hoskinson, sosyal sorumluluğun projenin ana hedeflerinden biri olduğu konusunda defalarca ısrar etti. Cardano şu anda Etiyopya’nın eğitim sistemini yenilemek için kullanılıyor .

Buna ek olarak, Cardano, nispeten düşük enerji tüketimi nedeniyle uzun zamandır yeşil bir blok zinciri olarak biliniyor. Bazı şüphecilerin öfkesini çeken enerji yoğun çalışma kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından yararlanan Bitcoin’den farklı olarak Cardano, daha çevre dostu olduğuna inanılan bir hisse kanıtı (PoS) algoritması üzerinde çalışıyor.

Bununla birlikte, Cardano Ormanı projesi, Cardano’nun ekolojik koruma çabalarında nesiller boyu bir değişimi ileriye taşıyan karbon nötr bir blok zinciri olma çabasının bir parçası. Gregaard’a göre, “Cardano’yu iklim etkisinde lider olarak konumlandırmak”, Cardano Vakfı’nın temel felsefesinin merkezinde yer alıyor. 

ADA yatırımcıları, çevreyi önemseyen bir kripto para birimi projesini desteklediklerinden emin olabilirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like