News

Cardano, Hackerların Blockchain’indeki Güvenlik Açıklarını Ortaya Çıkarması İçin Ödülü İki Katına Çıkardı

single-image

Halka açık blok zinciri platformu Cardano   akıllı sözleşme blok zincirindeki güvenlik açıklarını veya hataları tespit edebilen beyaz şapkalı bilgisayar korsanları ve ödül avcıları için ödemeyi iki katına çıkardığını açıkladı. Firma, 25 Mart’ta sona erecek olan bu altı haftalık promosyonun “işletmelerini ve müşterilerini güvende tutmayı” hedeflediğini açıkladı.

Cardano kısa süre önce altı haftalık bir promosyon başlattı ve ödül avcıları ve bilgisayar korsanlarının Cardano ekosistemindeki güvenlik açıklarını bulmaları için ödülü iki katına çıkardı. 20.000 $, platformun 14 Şubat’tan itibaren ağdaki kritik hataları keşfetmeleri için bilgisayar korsanlarına sunduğu en yüksek miktardır.

Benzer şekilde, Cardano düğümlerindeki küçük hataları tespit eden bilgisayar korsanları, 800 $ gibi düşük bir miktar alacak. 

Öte yandan, Cardano Cüzdanında kritik güvenlik açıklarını keşfeden ödül avcıları, Cüzdanda daha az kritik güvenlik açıklarını ortaya çıkaranlar için 600 ABD Doları ödül alırken, 15.000 ABD Doları tutarında bir ödeme alacak.

Ağustos 2021’de vakıf, finansal ekosistemleri saldırılardan korumak için bilgisayar korsanlarını kullanan bir güvenlik açığı yönetimi şirketi olan beyaz şapka korsanlarının platformu HackerOne ile ortaklık kurdu. Daha önce firma, ağındaki kritik güvenlik açıklarını bulmak için 10.000 dolar, Cardano Cüzdan’daki kritik zayıf noktaları belirlemek için ise 7500 dolar teklif etmişti.

Cardano Vakfı, ağının güvenlik kontrolünü artırmak için, blok zincirindeki güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için bilgisayar korsanlarının ödül ödülünü şimdi ikiye katladı.

Cardano Platformunu Güçlendiriyor

Platform, tanıtımın arkasındaki motoru açıklarken, “işletmelerimizi ve müşterilerimizi güvende tutmak” için güvenlik açıklarını bulmak için güvenlik topluluğuyla birlikte çalışması gerektiğini söyledi. ve eklendi ;

Bu programdan, Cardano blok zincirinde yayınlanan kripto varlıklarına erişmek ve bunları yönetmek için gerekli öğeleri kapsayan bu halka açık hata ödül programı aracılığıyla Cardano markasını güçlendirmeyi amaçlıyoruz.

Cardano ADA 0,98 dolardan işlem görüyor ve kırmızıda düşüyor |

ADAUSD_price

Kaynak: TradingView.com’dan ADA/USD Grafiği

Şirket ayrıca “hata ödül programının kapsamının herhangi bir kullanıcı arayüzü veya genel işlevsellik hatası içermeyeceğini” açıkladı. Vakıf, ödül için düşünülen hata ve zafiyet türlerini belirlerken bunların hassas olması gerektiğine değindi. Örneğin, çökmelere neden olabilecek hataların ve blok zinciri kalitesinin düşmesine neden olabilecek saldırıların belirlenmesini içerir.

Ayrıca blockchain firması, bilgisayar korsanlarının “sömürülebilir bir güvenlik açığı” olabilecek bu alanları ortaya çıkarmasını istediğini ve siber suçlulara bir yol açtığını, böylece her bulgunun “vaka bazında” tartışılacak şekilde düzenlenebileceğini belirtti.

Kuşkusuz, kripto benimsemesi hızla artıyor ve kripto topluluğu da öyle. Bu nedenle, beyaz şapka korsanları, güvenlik açıklarına ve sürekli büyüyen hack’lere karşı mücadelede önemli bir rol oynayacaktır. Daha basit ifade etmek gerekirse, beyaz şapka korsanları, siyah şapkalı bir bilgisayar korsanının/siber suçlunun bir projeye girme yolu olarak kullanabileceği güvenlik açıkları veya güvenlik açıkları arar. Neyse ki, beyaz şapkalı bilgisayar korsanları, günlük istismarlar nedeniyle kripto alanında popüler hale geliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like