News

Cardano tabanlı akıllı sözleşmelerin sayısı 1.000’e yaklaşıyor

single-image

Akıllı sözleşme işlevlerini tanıtan Cardano ağındaki son yükseltme, platformun daha büyük rakibi Ethereum ile rekabet gücünü artıran bir özellik olan önemli bir büyüme kaydediyor.

8 Aralık itibarıyla Plutus bir Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler platformda tabanlı akıllı sözleşme sayısı, 888 bir kilometre taşı isabet etti, Cardano Vakfı tarafından yayımlanan veriler göstermektedir .

PLUTUS SCRIPTS- bu grafik, Cardano blok zincirindeki gerçek Plutus tabanlı akıllı sözleşmeleri temsil eder. Kaynak: Cardano Vakfı.

Akıllı yükseltme, Eylül Alonzo yükseltmesi sırasında etkinleştirildi, bu da Cardano’nun merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları geliştirme platformu ve programlanabilirlik sunabileceği anlamına geliyordu.

Bu nedenle, son kilometre taşı, Plutus’un geliştiriciler arasında popülerlik kazandığını gösteriyor. Bu, Cardano’nun ağı kullanmayı amaçlayan 800 projenin Eylül ayında 4 milyon dolarlık finansman için başvurduğunu açıklamasının ardından geldi.

Başlangıçta, Cardano geliştiricileri Input-Output HK, yükseltme devam ederken, geliştiriciler için Plutus Pioneer kurslarının da yürütüldüğünü açıkladı.

“Binlerce geliştirici, Cardano’nun yerel geliştirme çerçevesinin temellerini öğrenerek Plutus Pioneers kursuna katılıyor. IOHK bir blog yazısında , Plutus’ta çok sayıda proje geliştirmeye başladı ve çeşitli uzmanlık ve hazırlık aşamalarında” dedi .

Cardano’nun ağ üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapmasına rağmen, akıllı sözleşme yeteneğinin ekosistem için bir dönüm noktası olduğunu belirtmekte fayda var. 

Bununla birlikte, başarısı esas olarak geliştiriciler tarafından benimsenmesine ve Cardano ağına entegre edilmiş dApp’lerin sayısına bağlıdır.

Geliştirmenin ortasında Cardano, kullanıcıların ve geliştiricilerin özellikle ilk aşamalarda yol boyunca tümsekler beklemesi gerektiğini kabul etti. 

ADA fiyatına etkisi 

Ağın sürekli gelişiminin, ağın yerel belirteci ADA’nın gelecekteki fiyat hareketini belirlemede de rol oynaması bekleniyor .

Örneğin, CoinMarketCap kripto topluluğu, ADA’nın yıl sonuna kadar muhtemelen 2,40 dolar civarında işlem yapacağını öngördü .

Satın alma zamanı, token son 24 saatte neredeyse %8 değer kaybederek 1,31 dolardan işlem gördü. Özellikle, ADA yaygın kripto piyasası düzeltmesinden kurtulamadı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like