News

Çin kripto yasağı nedeniyle Tayland’da kripto madenciliğinin arttığı bildiriliyor

single-image

Tayland, perakende yatırımcıların giderek daha fazla kripto madenciliği yapmasıyla Çin’in kripto baskısından yararlanan ülkeler arasında yer alıyor.

Tayland’daki perakende kripto para madenciliği, ülkenin Eylül ayında yürürlüğe giren yeni kripto mega yasağının tetiklediği Çinli madencilerin teslim olması nedeniyle görünüşte bir destek aldı .

Al Jazeera Çarşamba günü bildirdiğine göre , Taylandlı girişimciler ve kripto para işletmeleri, Çinli madencilerin kripto madenciliği makinelerinden kurtulmalarından giderek daha fazla yararlanıyorlar .

Taylandlı bir Bitcoin ( BTC ) meraklısı ve madenciye dönüşen bir kişi, “Çin kriptoyu yasakladığı anda kendinden geçmiştik” dedi.

Anonim kalmasını isteyen madenci, yaklaşık 30.000 dolar karşılığında güneş enerjisiyle çalışan küçük bir kripto madenciliği birimi kurduğunu iddia etti. “Her şeyi üç ayda geri aldım” dedi.

Başka bir endüstri girişimcisi olan Pongsakorn Tongtaveenan, Tayland’da kripto madenciliği cihazları için bir bayi işi başlattı ve bildirildiğine göre yüzlerce Çinli uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencisini küçük yerel yatırımcılara sattı.

Pongsakorn’a göre, Bitmain Antminer SJ19 Pro gibi ASIC’lerin fiyatı, artan yerel talep nedeniyle normale dönmeden önce Çinli madenci çıkışı nedeniyle %30 düştü.

Pongsakorn, Tayland’da perakende kripto madenciliğinin artan popülaritesinin, pandemi sırasında istikrarlı bir gelir arayan insanların yanı sıra dijital varlıkların geleceği konusunda daha iyimser olan yatırımcılar tarafından tetiklendiğine inanıyor.

“Bitcoin dijital dünyanın altınıdır. Ancak madencilik teçhizatı, altın madenciliği hisse senetleri gibidir: size altın fiyatına göre temettü ödenir” dedi.

Tayland, kripto madenciliği gelişimi Çin’in kripto madencilerinin çıkışından yararlanan tek ülke değil. Amerika Birleşik Devletleri , Kazakistan ve Rusya gibi ülkeler , Çin’deki kripto para baskısı nedeniyle büyük bir yeni kripto madenciliği operasyonları akışı gördü.

Tayland’da kripto madenciliğinin artan popülaritesi, yerel kripto para biriminin hızla benimsenmesiyle paralellik gösteriyor ve birkaç yerel kripto borsasının cirosu geçen yıl sadece 538 milyon dolardan 2021 Kasım’da 6,6 milyon dolara yükseldi.

Tayland’da kripto için kurumsal talep de önemli ölçüde artıyor. Kasım ayının başlarında, Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank , Tayland’ın en büyük kripto borsası BitKub’da %51 hisse satın almak için 537 milyon dolar ödedi .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like