News

Çin’in politika çerçevesinde bir sonraki kripto para aklama

single-image

Çin Halk Bankası, 2021 Finansal İstikrar Raporunda , sanal para birimleri üzerindeki kısıtlamasının tamamlandığına dikkat çekmişti.

Raporun yayınlanmasından günler sonra, Çin merkez bankasının eski başkanı Zhou Xiaochuan, geleneksel denetim araçları hakkında yorum yaptı . Geleneksel düzenleyici yöntemlerin artık kara para aklama faaliyetleriyle başa çıkmak için yeterli olmadığını söyledi.

Çinli gazeteci Colin Wu’ya göre, açıklama kripto para birimlerini içeren kara para aklama faaliyetlerine daha fazla baskı yapılması anlamına geliyordu .

Haziran ayının başlarında, Çin polisinin kripto para aklama suçlarında 1.100’den fazla şüpheliyi tutukladığı bildirildi . 2020 yılında ülke sıralanmış , para aklama hizmetleri yoluyla Darknet piyasalardan, gönderilen ve alınan fonları hem de yüksek. 2021’deki Crypto Crime ile ilgili Chainalysis raporu, darknet satıcılarının Çin’de “tipik olarak kripto para birimi hizmetleri aracılığıyla para akladığını” da ortaya koydu.

Daha iyi denetim için Xiaochuan, gelişmekte olan dijital teknolojilerin kullanımını yineledi. Denetim hedefine ulaştıktan sonra, Çin merkez bankası kripto para birimlerini normalleştirilmiş denetim altında taşıdı. Bununla birlikte, yönetimin hala dolandırıcılıklardan sorumlu kesim üzerinde bir kontrol sağlamaya çalıştığı görülüyordu. Bunun dışında Çin’in yılın geri kalanında kripto para birimleri konusunda büyük bir politika duyurusu yapması beklenmiyor .

Son zamanlarda, Çin’in madencilik operasyonlarını yasaklayan son politika açıklaması, madencilerin kitlesel göçüne yol açmıştı. Bunun ardından Çin yönetimi, mali rapordaki tatmin edici sonuçların ardından bu ay zafer ilan etti.

Bununla birlikte, üst ve alt Çin mahkemeleri , geçen ay boyunca kripto para birimlerine karşı hoşgörüsüzlüğün devam ettiğini yansıtan kararlar verdi. Shandong Mahkemesi etmişti kurulan cryptocurrencies “yasa tarafından korunmayan.” Ki Başka bir durumda, altı Çin vatandaşının , Çin’in döviz transfer limitini ihlal ederek sanal para birimlerinde işlem yaptıkları için tutuklandığı bildirildi . 2-4 yıl hapis cezasıyla karşı karşıyalar.

Bütün bunlar, ulusun dijital yuanının lansmanını test etmesiyle birlikte geliyor . Uzmanlar Çin’in perakende merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) faydalarını tartışırken, finansal gözetim konusunda da endişeler var .

Diğer ülkeler de DeFi ve kripto para birimleri üzerindeki düzenleyici denetimlerini sıkılaştırıyor ve ABD SEC şimdi Tether gibi sabit paraları radarı altında tutuyor.

Bu arada, Bitcoin hash oranı , Çin’i ciddi şekilde etkileyen baskıdan sonra toparlandı. Basın zamanında, BTC hash oranı 135.09 EH/s idi. Bununla birlikte, Çinli madenciler dünyanın diğer bölgelerine yerleştikçe zorluk 18,42 T arttı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like