Kripto Yatırım

Decentraland (MANA) Nedir? Mana Metaverse Rehberi

single-image

Decentraland, Ethereum destekli bir sanal gerçeklik platformudur . Bu sanal dünyada, daha sonra geçebileceğiniz, üzerine inşa edebileceğiniz ve para kazanabileceğiniz araziler satın alırsınız. Yapabileceklerinizin sınırı yok. Tamamen kullanıcılarına ait olan ilk dijital platformdur.

Decentraland Nasıl Çalışır?

Skyrim ve Fallout gibi oyunlara benzer şekilde Decentraland, tamamen sürükleyici bir sanal evrendir. Ancak iki boyutlu bir ekranda oynamak yerine üç boyutlu bir dünyaya katılıyorsunuz. Westworld gibi fiziksel alanda tam gelişmiş AI tabanlı oyunlar yaratmadan önceki mantıklı bir sonraki adım gibi görünüyor.

LAND nedir?

Decentraland’de etkileşime girdiğiniz alanlar, oyunda satın aldığınız LAND, karşılığı olmayan dijital varlıklardır. Bir LAND arsasına sahip olduğunuzda, onu istediğiniz gibi yapmakta özgürsünüz. Oyunlar, uygulamalar, kumar hizmetleri ve hatta dinamik 3B sahneler oluşturabilirsiniz. Ama, neden orada dursun? Birincil amacı olmasa da eğitim, mesleki gelişim, turizm vb. alanlarda LAND tabanlı hizmetler de oluşturabilirsiniz.

LAND sayısı sınırlıdır ve LAND’in her bir arsası 33 fit x 33 fittir, ancak yüksekliğinin sınırı yoktur. Yakın zamanda Decentraland , bitişik arazileri ilişkilendirerek LAND’inizi daha kolay yönetmenize izin veren bir özellik olan LAND Estates’i yarattı . LAND satın almakla ilgileniyorsanız (veya sadece haritayı görmek istiyorsanız), LAND pazarına göz atmalısınız .

LAND üzerindeki benzer gruplamalar İlçeleri içermektedir . Bölgeler temelde ortak bir tema etrafında dönen topluluklardır. Örneğin, yalnızca kripto para birimi uygulamaları ve hizmetleri olan kripto meraklıları için bir Bölge olabilir. Decentraland’ın oylama dApp’i Agora aracılığıyla Bölge sorunlarına oy verebilirsiniz . Belirli bir bölgede sahip olduğunuz LAND miktarı oyununuzun ağırlığı ile orantılıdır. Decentraland, bölgelerinizde olup bitenler üzerinde size daha fazla kontrol sağlamak ve genel olarak platform hakkında geri bildirim sağlamak için Agora’yı yarattı.

MANA nedir?

MANA , Decentraland’ın kripto para birimi simgesidir. LAND arsalarını satın almak ve ayrıca dünyadaki mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullandığınız bir ERC20 jetonu .

LAND satın aldığınızda, Decentraland satın aldığınız MANA’yı yakar. Decentraland ekibi başlangıçta her LAND arsasını 1000 MANA’ya sattı. Artık ikincil bir pazar var, ancak ARSA fiyatları değişiyor. Şu anda, LAND’in en ucuz arsası 11.750 MANA iken, daha popüler alanlarda milyonlarca fiyat etiketi var. En çok satan arsa Mart 2018’de 2.000.000 MANA veya 175.578 $’a gitti. Bu, sanal bir arsa için oldukça fazla paraydı ve satıcıya güzel bir kâr bıraktı.

Önde gelen endüstri uzmanlarından derlenmiş haberleri ve bilgileri doğrudan gelen kutunuza iletin ve başka bir ralliyi veya ani kazayı asla kaçırmayın.

Teknoloji Mimarisi

Decentraland’ın protokolünün üç katmanı vardır :

  • Konsensüs katmanı: Bir Ethereum akıllı sözleşmesi aracılığıyla arazi sahipliğini ve arazi içeriğini izler .
  • Arazi içerik katmanı: İçeriği sanal dünyada işlemek için merkezi olmayan bir dağıtım sistemi kullanır.
  • Gerçek zamanlı katman: Kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girmesi için eşler arası bağlantılar sağlar.

Ekip, A-Frame kullanarak sanal gerçeklik platformunu oluşturuyor. Dünyada inşa etmek için önce SketchUp ve/veya Blender’da bir model oluşturabilir ve ardından onu platforma aktarabilirsiniz.

Decentraland Ekibi ve İlerleme

Decentraland ekibi, Ari Meilich (Proje Lideri) ve Esteban Ordano (Teknik Lider) tarafından yönetiliyor. Ordano daha önce Bitpay’de yazılım mühendisi olarak çalıştı ve Smart Contract Solutions, Inc.’i kurdu. Her iki kurucu da Stremium ve Bitcore’un oluşturulmasında birlikte çalıştı.

merkezsiz kurucular

Decentraland, düşündüğünüzden daha uzun süredir buralarda. Ekip, Haziran 2015’te ilk gelişim kilometre taşına, Taş Devri’ne ulaştı. Bu, bir çalışma kanıtı algoritması aracılığıyla kullanıcılara pikseller tahsis eden basit, pikselli bir ızgaraydı. Son zamanlarda, yeni, 3D dünyada LAND sattıkları bir Terraform Etkinliği düzenlediler.

Ekip ayrıca bazı hizmetlerini sağlamak için District0x, Aragon ve imToken ile ortaklık kurdu .

Decentraland, büyük, doğrudan rakipleri olmayan blok zinciri dünyasında oldukça benzersizdir. High Fidelity ve Sansar, sanal gerçeklik deneyimleri yaratmak ve satmak için alanlar sağlar, ancak bunlar blok zinciri tabanlı değildir. MARK.SPACE en benzer proje gibi görünüyor; bununla birlikte, hem geliştirme hem de kötü şöhret açısından Decentraland’ın çok gerisindedir.

Ticaret

MANA fiyatı, Aralık/Ocak başı piyasa patlamasına kadar nispeten durgundu. O zamandan beri, madeni para, altcoin pazarının geri kalanına kıyasla nispeten iyi bir performans sergiledi ve sonraki düşüşte Bitcoin değerinin yaklaşık %75’ini korudu .

MANA, Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesini 0.26 $ ile vurdu ve Mayıs ve Temmuz aylarında sırasıyla 0.18 ve 0.14 $ olmak üzere iki zirveye daha ulaştı. Temmuz 2018’den bu yana MANA, kripto piyasalarının eğilimlerini yansıtarak düşmeye devam etti.

MANA Nereden Alınır

MANA’yı çoğu büyük borsada Bitcoin, Tether veya Ethereum ile satın alabilirsiniz. Binance  ve OKEx, borsaların en büyük işlem hacmine sahip.

MANA’yı Nerede Saklamalı

MANA bir ERC20 jetonudur, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda cüzdan seçeneği vardır. Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmanızı öneririz . Bunlar, paranızı çevrimdışı tutar ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha az duyarlıdır.

Parayı bir donanım cüzdanına harcamak istemiyorsanız , MyEtherWallet başka bir popüler seçenektir.

Çözüm

Decentraland, arazi satın alabileceğiniz bir sanal gerçeklik platformudur. Her yerdeki oyuncuların ve girişimcilerin hayal gücünden yararlanarak, satın aldığınız araziyle istediğinizi yapabilirsiniz.

Bu, büyük ölçüde denenmemiş bir pazarda benzersiz bir projedir. “Alternatif yaşam” oyunlarının popülaritesi iyiye işaret, ancak bunun 3D ve blok zinciri alanına taşınıp taşınmayacağını söylemek zor. Bununla birlikte, Decentraland destekçilerinin umduğu şekilde benimsenirse, o zaman tamamen yeni bir iş ekosistemi ve deneyimlerin gözlerimizin önünde geliştiğini görebiliriz.

Crypto Galaxias Gözünden: Deneyim ve Yorumlama

Decentraland websitesine girdiğimizde bizi farklı deneyim seçenekleri karşılıyor. Bunlardan herhangi birini girince avatarımız üzerinden veya kendi bakış açımızdan sanal bir gerçekliğe giriş yaptık. Bu oluşturulmuş Metaverse’de gezebiliyor binalara girebiliyor ve hatta dilersek beğendiğimiz tabloları NFT ile satın alabiliyoruz. GTA serisinin ilk oyunu gibi yeni bir heyecan uyandıran bu dünyanın ilerleyen zamanda hayatımızın bir parçası ve hatta kendisi olabileceğini düşünüyoruz. Ekip bu ilgi ve geliştirmelerle devam ettiği sürece Mana coinin de artışı kaçınılmaz olacaktır.

NFT Eserleri

Dünyalar Arası Geçiş

Sosyal Alanlar

Diğer Katılımcılar

Genel Bakış

Genel Bakış 2

 

Sorumluluk reddi: Yazı tamamen bilgi içerikli olup yatırımcıların kendi riskini yönetmesi gerekir. Yatırım tavsiyesi içermez.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like