News

DeFi Kullanıcıları 2021’de Hırsızlık ve Dolandırıcılıktan 10,5 Milyar Dolar Kaybetti, Çoğunlukla Ethereum’da: Rapor

single-image

Risk yönetimi firması Elliptic, DeFi kullanıcılarının son iki yılda bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık nedeniyle 12 milyar dolar kaybettiğini söyledi.

  • DeFi hırsızlığı ve dolandırıcılığı geçen yıl 1,5 milyar dolarlık zararla sonuçlandı.
  • Bu yıl, rakam, yüksek varlık fiyatlarının yardımıyla 10.5 milyar dolara yükseldi. 

Hack’ler, hırsızlıklar, halı çekme ve dolandırıcılık planları. Bu merkezi olmayan finans istismarlarının hepsinin ortak noktası nedir? Diğer tarafta biri para kaybeder.

Ve sadece biraz değil. Risk yönetimi firması Elliptic’in yeni bir raporuna göre, geçen yıl 1,5 milyar dolardan 2021’de 10.5 milyar dolara yükseldi.

Merkezi olmayan finans veya DeFi , insanların protokollere bağlı otomatik akıllı sözleşmeler kullanarak bankaları ve diğer geleneksel finansal aracıları borç verme, ödünç alma, tasarruf etme veya ticaret yapmalarına izin veren blok zinciritabanlı uygulamaları ifade eder.

DeFi Llama tarafından toplanan verilere göre, sektörün damarlarında akan dijital varlıklarda 250 milyar doların üzerinde var . Haziran 2020’ye kadar bu rakam 1 milyar dolardan azdı. Protokollerin artan kullanımı ve altta yatan madeni paralar ve onlara güç veren yönetim jetonları için artan fiyatlar, alana derinden yatırım yapanlar için erdemli bir döngü yarattı.

Ancak artan popülaritesi – Ethereum’dan Solana ve Binance Smart Chain gibi ağlara genişlemeden bahsetmiyorum bile – aynı zamanda birçok proje hızla hareket eden sektöre ayak uydurmak için mücadele etse bile DeFi’nin çalacak daha fazla fonu olduğu anlamına geliyor.

Elliptic, raporunda DeFi projelerinin karşılaştığı sorunu şöyle özetliyor: “Birçoğu, nispeten olgunlaşmamış siber güvenliğe sahip girişimler ve kripto işlemlerinin geri döndürülemez doğası, bu fonları geri almayı çok zorlaştırıyor. ulus devletler.”

Ve bazen siber güvenlik hataları o kadar da kasıtsız değildir, bunun yerine “kullanıcıların fonlarını çalmak için yaratıcıları tarafından sunulan arka kapıların” ürünleridir.

Son iki yıldaki kayıpların büyük çoğunluğu, 8,6 milyar dolar, merkezi olmayan finansın evi olan Ethereum’dan geldi. Ethereum gibi protokoller kredi kökenli MakerDAO gibi değişim merkezi olmayan Uniswap Synthetix benzerleri ve türevleri ürünleri. Binance Akıllı Zincir protokolleri, 2020’den bu yana 2,5 milyar dolarlık kayıptan sorumlu.

Elliptic’in metriklerine göre, kullanıcılar en çok, insanların akranlarının havuzlarından kripto para birimi ödünç almalarına izin veren borç verme protokolleriyle ilgilenmelidir. Kayıpların üçte birinden fazlasından sorumlu olan bu protokoller, ekonomik istismarlara karşı olduğu kadar kod istismarlarına karşı da savunmasızdır – örneğin, kullanıcıların büyük meblağlar ödünç aldığı, bir arbitraj fırsatı yaratmak için piyasa fiyatlarını manipüle ettiği ve ardından geri ödediği flash krediler. para.

Alan olgunlaştıkça, saldırılar gece gündüz protokolleri ve riskli platformlarla sınırlı olabilir. Ancak şimdilik Elliptic, kullanıcıların korumalarını yüksek tutmalarını istiyor. DeFi, “bilgisayar korsanları için cazip bir bal küpü” haline geldiğini söylüyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like