News

Deutsche Bank Neden Bitcoin’in Yeni Altın Olabileceğini Söylüyor?

single-image
Bitcoin

Bitcoin’in kitlesel olarak benimsenmesi sadece bir zaman meselesidir ve dünya bu gerçekle yüzleşirken, geleneksel finans kurumları dijital paraya ısınmaktadır. Deutsche Bank analisti Marion Laboure, birkez daha Bitcoin’in “21. yüzyılın dijital altını” olabileceğini, ancak bugün güvenilir bir değer deposu olmadığını ve öngörülebilir gelecekte daha fazla oynaklık beklediğini belirtti.

Bitcoin’in Geleceği

Analist Marion Laboure, Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak görmediğini ve deflasyonist özelliklere sahip olduğunu düşünmediğini çünkü “Bitcoin riskli: bugün güvenilir bir değer deposu olamayacak kadar değişken. Ve öngörülebilir gelecekte aşırı uçucu kalmasını bekliyorum” diye iddia etti ve bunun üç nedenini belirtti:

“İlk olarak, Bitcoin’lerin yaklaşık üçte ikisi yatırımlar ve spekülasyon için kullanılıyor. İkincisi, sınırlı ticareti nedeniyle, sadece birkaç ek büyük alım veya pazar çıkışı arz-talep dengesini önemli ölçüde etkileyebilir. Üçüncüsü, Bitcoin’in değeri, insanların neye değer olduğuna inandıklarına bağlı olarak yükselmeye ve düşmeye devam edecek. Yatırımcıların Bitcoin hakkındaki genel algılarındaki küçük değişiklikler, fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Ancak Laboure, dijital madeni paranın güvenli bir liman varlığı haline gelebileceğine ve “insanlar her zaman hükümetler tarafından kontrol edilmeyen varlıkları aramışlardır” gibi bir “dijital altın” rolünü oynayabileceğine inanıyor ve altın yüzyıllardır bu role sahipti, ancak benimsenmesi Bitcoin, potansiyel olarak “21. yüzyılın dijital altınına” dönüşebilir.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki bir karşılaştırmada, analist, çok daha büyük piyasa değeri nedeniyle eskiyi “öncü” olarak adlandırdı, ancak aynı zamanda, merkezi olmayan finansa atıfta bulunarak birçok uygulama ve kullanım vakası nedeniyle Ethereum’da olası bir “dijital gümüş” görüyor ( DeFi) ve değiştirilemez token (NFT).

Aynı nedenlerden dolayı, önümüzdeki 5 yıl içinde başka bir kripto para biriminin Bitcoin ve Ethereum’dan daha güçlü hale gelmesinin pek mümkün olmayacağına inanıyor.

Laboure, mekanların artık çok çeşitli ödeme biçimlerini kabul etme eğilimi olduğuna ve giderek artan sayıda mağazanın kripto para birimlerini kabul etmeye başladığına, ancak Bitcoin ve Ethereum’un henüz yaygın bir ödeme şekli olmadığına dikkat çekti.

Analist, “En son gelişmeler daha hızlı ve daha ucuz işlemlere izin verecek olsa da, Bitcoin kullanan çoğu işlemi doğrulamak yaklaşık on dakika sürüyor. Ve pahalı: 2021’de işlem ücreti ortalama 20 ABD doları civarındaydı.”

Şimdi, bu son kısım tuhaf bir iddia gibi görünüyor. Laboure, Bitcoin Lightning Network (zincir dışı işlemleri sağlayan, daha fazla hız ve 1 satoshi veya birkaç sentlik düşük ücretler sağlayan ikinci katman) hakkında bilgisi olmayan biri olarak düşünülemezdi. Business Insider tarafından on bir kripto para birimi dehasından biridir ve finansal teknoloji alanında tanınmış bir uzmandır.

Aslında, Laboure, 14 Aralık 2021’de yayınlanan yakın tarihli bir röportajdaLightning Network’ten bahsetti ve burada El Salvador’un ağı “dolayısıyla ücretler oldukça düşük” kullandığını belirtti ve bitcoin’in bir yöntem haline gelmesi yönünde baktığımızı söyledi. Ödeme.

Kripto Sorunu

Laboure, birçok yatırımcının ve işletmenin piyasaya yaklaşmasını engelleyen “Kripto para birimleriyle ilgili ana sorunun düzenleme eksikliği” olduğunu ekledi, ancak daha tutarlı bir şekilde düzenlemelerin 2022’de geleceğini belirtti.

“Düzenleyici önlemler açısından, 2021’in bir oyun değiştirici olmasını ve 2022 yılına kadar birçok ekonominin güçlü bir kripto varlık düzenleyici çerçevesine sahip olmasını bekliyoruz.”

CBDC’ler açısından analist, “CBDC, nakit ve kriptoların bir arada var olacağına” inanıyor.

“Nakit kesinlikle ortadan kalkmayacak, ancak bir ödeme aracı olarak azalmasını bekliyoruz. Çoğu G20 ülkesi, özel kripto para birimlerine daha katı düzenlemeler getirmeyi planlıyor. Son üç yılda, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları ve hükümetler dijital nakit girişimlerini çoğalttı ve hızlandırdı.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like