Kripto Yatırım

Devlerin Savaşı: Decentraland(MANA) vs SandBox(SAND)

single-image

Decentraland (MANA) nedir? 

Decentraland (MANA), kendisini Ethereum ağı tarafından desteklenen ve kullanıcıların sadece bir deneyim yaratmalarına değil, aynı zamanda uygulamalardan ve içeriklerden para kazanmalarına izin veren bir sanal gerçeklik platformu olarak adlandırıyor.

Kullanıcıların arazi satın alabilecekleri ve daha sonra oradan para kazanmak için gezinebilecekleri veya aynısını inşa edebilecekleri sanal bir dünyadır. 2017 yılında 24 milyon dolarlık ilk madeni para teklifi (ICO) ile piyasaya sürüldü. Platformun beta sürümü 2019’da başlatıldı ve 2020’de halka açıldı. Zamanla kullanıcılar, mevcut LAND parsellerinde çok çeşitli deneyimler yarattı. Deneyimler, etkileşimli oyunlar, sanal etkileşimler ve genişleyen 3D sahnelerden oluşur. Ağın iki jetonu LAND ve MANA vardır. MANA, başka bir ERC-721 LAND belirteci almak için yakılması gereken bir ERC-20 belirteci olsa da . MANA jeton ayrıca Decentraland (MANA) pazarında bulunan çeşitli avatarlar, isimler, giyilebilir ürünler ve diğer ürünler için ödeme yapmak için kullanılır.

Sandbox (SAND) nedir? 

Sandbox (SAND), kullanıcıların bir oyun aracılığıyla dijital varlıklar oluşturmasına, yaratmasına, satmasına ve satın almasına olanak tanıyan blok zinciri tabanlı bir sanal dünya olan Pixowl tarafından 2011 yılında piyasaya sürüldü. Gelişen bir oyun tutkunları topluluğu oluşturmak için, değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) yanı sıra merkezi olmayan özerk organizasyonların (DAO) süper güçlerini birleştirdi.

Korumalı alan kriptosunun birincil amacı, blok zinciri oyunlarını ana akım haline getirmektir. Platform, kullanıcıların hem oyuncu hem de yaratıcı olmalarını sağlayan çok yaratıcı bir kazan-kazan modelini takip ediyor. SAND, platformda işlemlerin yürütülmesine yardımcı olan platformun yardımcı programı belirtecidir.

Platformun arkasındaki itici güçlerden biri, Pixowl’un CEO’su ve kurucu ortağı Arthur Madrid’dir. Sebastien Borget, Sandbox projesine ön sıradan liderlik eden şirketin diğer kurucu ortağı ve COO’su. Her ikisi de 2011 yılında Pixowl’u kurdu ve o zamandan beri birlikte birçok proje üzerinde çalışıyorlar.

En İyi Metaverse Paralarının Önemli Çıkarımları 

Decentraland MANA’nın benzersiz özellikleri  şunlardır:

  • Decentraland MANA, yeni iş fırsatları veya sanatsal ortamlar ve eğlence kaynakları arayan işletmeler, yaratıcılar ve bireyler için tasarlanmıştır.
  • Decentraland, yönetişim için özerk bir organizasyon (DAO) yapısını kullanan büyüyen projelerden biridir.
  • MANA madeni para sahipleri, Decentraland dünyasının yönetiminin kontrolü altındadır.

Sandbox(SAND) kriptosunun benzersiz özellikleri şunlardır:

  • Blockchain tabanlı sanal dünya, kullanıcıların dijital varlıklar oluşturmasına, oluşturmasına, satmasına ve satın almasına olanak tanır.
  • Oyun endüstrisine blockchain teknolojisini tanıtır.
  • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe odaklanır ve geliştirmeye katkıda bulunan ilgili oyunculardan oluşan bir Metaverse oluşturur.

Decentraland ( MANA) ve Sandbox (SAND) 

Karşılaştırma Temeli  Merkezi olmayan (MANA) 123 Sandbox (KUM)
Lansman tarihi 2019 2011
kurucular Ariel Meilich ve Esteban Ordano Arthur Madrid ve Sebastien Borgat
Blockchain Protokolü Ethereum Blok Zinciri (ERC-20 Simgesi) Ethereum blok zinciri (ERC-20Token)
Jeton Türü  Yerli Yarar
Kullanım Örneği
Decentraland , blockchain teknolojisini sanal gerçeklikle birleştiren çevrimiçi bir topluluktur. NFT’ler oyun içi koleksiyonları temsil eder ve kullanıcılar bu NFT’leri kripto cüzdanlarında saklar ve Decentraland pazarında satarlar.
SAND kripto, Sandbox Ekosisteminde oyun içi öğelerin satın alınması, satılması ve ticaretinin yanı sıra yönetişim için kullanılır.
Piyasa değeri* $5.736.097.349 4.528.715.461 $
Dolaşan Besleme** 1.824.570.135 MANA 913.364.619 KUM
Konsensüs Yöntemi Proof-of-stake (PoS) Proof-of-stake (PoS)

Aralık 2021 itibariyle Piyasa Değeri* ve Dolaşım Arzı**

Kaynak: CoinMarketCap

MANA ve SAND Fiyat Trendleri (Aylık)

KUM vs MANAKaynak: Tradingview

MANA Coin mi yoksa SAND Crypto mu satın almalısınız? 

Hem MANA parası hem de SAND kriptosu, Ethereum blok zincirinde geliştirilmiş ve inşa edilmiş Metaverse belirteçleridir. Bu kripto para birimlerinin her ikisi de ERC-20’ye dayansa da ekosistemleri ve deneyimleri tamamen farklıdır. Hem sanal alan kripto hem de MANA madeni para, Metaverse’in gelecek vaat eden yarışmacılarıdır ve hem yatırımcılara hem de oyunculara sunacak çok şeyi vardır.

Şu anda dünya genelinde 3,2 milyar oyuncu var ve bu oyunlara yıllık ortalama harcanan para 100-200 dolar. Pastadan payları için Metaverse madeni paraları arasında önemli bir yarık olması oldukça doğaldır.

Sandbox, mülkler (bir bireye ait) veya ilçeler (birden fazla kişiye ait) olarak gruplandırılan 166.000 arsadan oluşur. Bu topraklar hem özelleştirilebilir hem de Sandbox pazarında ticareti yapılan öğelerle birlikte para kazanılabilir. Raporlara göre, bu Sandbox kripto pazarı, satış hacmi açısından ilk 10 NFT projesi arasında yer alıyor.

Decetraland ise, yerel token MANA ile Decentraland pazarından satın alınabilecek 90601 parsel araziye sahiptir. Bu parseller ayrıca bireysel parseller, siteler (birden fazla parsel), ilçeler (benzer temalara sahip parseller) ve plazalar (topluma ait ticarete konu olmayan parseller) olarak gruplandırılmıştır.

Sandbox’taki ekip, uzun süredir oyun endüstrisinde. Çeşitli mobil ve PC oyunları başlattılar ve dünya çapında ekipleri var. Decentraland kurucuları ise önemli pozisyonlardan ayrıldılar ve sadece şirket için danışman olarak görev yapıyorlar. Sandbox kripto para birimi Skybound Entertainment, Big Fan, Ubisoft ve hatta Snoop Dogg ile ortaklık kurdu. Decentraland ise Digital Currency, Animoca Brands gibi 20 yatırımcı tarafından destekleniyor ve ayrıca Samsung, Polygon ve Güney Kore hükümeti ile ortaklık kurdu. Grayscale, 20 milyondan fazla MANA jetonunu bile kilitledi.

Hem Decentraland (MANA) hem de Sandbox (SAND) benzersiz özelliklere sahiptir. Onlara daha iyi hitap eden her zaman yatırımcıların takdirine bağlıdır. Yatırımcı, yatırım yapmadan önce herhangi bir kripto projesinin kullanım durumlarını incelemelidir.

Hem Decentraland (MANA) hem de The Sandbox’a (SAND) nasıl yatırım yapılır? 

Güvenilir ve CoinMarketCap borsalar listesinde ilk 10’da yer alan dilediğiniz borsadan SAND veya MANA kısaltmalarıyla USDT paritesinde alımlarınızı yapabilirsiniz.

Açıklama: Bu ticaret veya yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir kripto para birimi satın almadan önce daima araştırmanızı yapın.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like