Manşet News

Dogecoin Nedir, Özellikleri Neler?

single-image

Dogecoin, kripto paraların oldukça artış göstermesi üzerine internet üzerinde mizah amaçlı olarak orta atılmıştır. Dogecoin açıklaması sosyal medya üzerinden yapılmaktadır.  İnternette maskot olan Japon Shiba İnu köpeğinin üzerinde bulunduğu logosuyla oldukça popüler olmuştur. Adobe’de çalışan Jackson Palmer ve IMB’den Billy Markus tarafından ortaya çıkarılmıştır. Oldukça hızlı bir şekilde popüler olan Dogecoin’in bu kadar hızlı bir şekilde popüler olmasının nedeni internet üzerinden yaratılmış olmasıdır. DOGE olarak kısaltılan Dogecoin halkın para birimi olarak adlandırılıyor.

Dogecoin Nasıl Ortaya Çıktı?

2010 yılında ortaya çıkan kripto paraların bu kadar popüler olmasıyla birlikte internette yapılan mizah ile ortaya çıkan Dogecoin oldukça fazla insan tarafından tercih edilmektedir. Bu kadar fazla ilgi gören kripto para birimi olarak bilinen DOGE, Dogecoin nedir sorularını beraberinde getirmektedir. Dogecoin 2013 yılında Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından oluşturulmuştur. İnternet üzerinde oldukça mizahta kullanılan ve popüler olan Japon Shiba İnu köpeğinin logosunda yer aldığı Dogecoin oldukça fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Dogecoin kripto paralara parodi olarak ortaya çıkmış bir kripto para birimidir. Bir tür parodi simgesi olarak satışa sunulan Dogecoin oldukça fazla kar ederek son zamanlardaki en büyük artışını göstermektedir. Dogecoin Ethereum ağında işlem görmektedir. Oldukça fazla artış gösteren kripto para Dogecoin ne kadar artar sorusunu da beraberinde getirmiştir.

Dogecoin Piyasası Nasıl İşler?

Özellikle sosyal medya kullan kişiler tarafından ilgi gösterilen Dogecoin bu kadar popüler olmasında Reddit kullanıcıları yer almaktadır. Dogecoin fiyat artışı gözleyen kullanıcılar Dogecoin’e yönelmişlerdir. Reddit kullanlan insanlar birbirlerine bu parayı hediye etmeye başlamasıyla oldukça popülerlik kazanan Dogecoin Elon Musk’un yapmış olduğu esprili paylaşım ile en yüksek seviyede popülerlik elde etmiştir. Elon Musk’un paylaşımına kadar oldukça stabil bir şekilde artış gösteren Dogecoin bu paylaşımla oldukça değer kazanmıştır.

Elon Musk’ın Dogecoin halkın kripto parasıdır açıklamasından sonra halk tarafından oldukça fazla değer görmeye başlamıştır. Elon Musk’ın bu açıklamasıyla halka Dogecoin arz edilmiştir. 2021 yılının şubat ayında diğer kripto paraların düşmeye başlaması Dogecoin’i etkilememiştir. Dogecoin  yükselişine devam etmiştir. Dört ayda kendi rekorunu kırarak 12 kat değer artışı gören Dogecoin oldukça ilgi görmektedir. Dogecoin analiz yapan bir grup araştırmacı son zamanlarda yaptıkları bir araştırmaya göre Dogecoin’in %28 arzı tek bir kişinin elinde bulunduğunu öne sürmüşlerdir. Bu kişiyi açıklamayan araştırmacılar olası bir kripto para krizinde en çok etkilenecek olan kişi olduğuna da değinmektedirler.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Oldukça hızlı artış gösteren kripto paralar içinde Dogecoin artar mı sorusu akıllara gelmektedir. Dogecoin paribu ya da koinim gibi kripto para borsalarından alınıp satılabilmektedir. Özellikle paribu üzerinden alınıp satılan Dogecoin almak veya satmak için Paribu üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Hesabınıza kimlik bilgilerini ve kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra Dogecoin alıp satma işlemine başlayabilirsiniz. EFT ya da Havale dibi direkt olarak ya da Paribu üzerinden para yatırarak Dogecoin alıp satabilirsiniz.

Dogecoin özellikleri kripto paralar içinde oldukça nettir.  Paribu üzerinden alıp satabileceğiniz Dogecoin’i sadece tanımlanan kendi adınıza açılmış bir hesap ile para yüklenebilmektedir. ATM üzerinden para yatırma seçeceği bulunmamaktadır. Paribu üzerinden yattığınız para öncelikle Paribu’da bulunan hesabınıza geçmektedir. Paribu üzerindeki parayı Dogecoin’e aktarmanız için kayıtlı olan telefonunuza bir kod gönderilmektedir. Bu kodu açıklama kısmına yazarak Dogecoin satın almanız mümkündür. Açıklama kısmına kod yazılmadığı taktirde Dogecoin’e para yatırmanız mümkün değildir. Dogecoin almak oldukça karmaşık gibi görünsede oldukça sağlıklı adımlarla dolandırıcılığın önüne geçilmektedir. Oldukça güvenli olan bu sistem bazen Dogecoin satın almak isteyenlere zorluk çıkardığı görülse de sizin adınıza Dogecoin alıp satma imkanın önüne geçiyor. Dogecoin ile oldukça güvenilir bir şekilde kripto para alıp satmak mümkündür.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like