News

Dünyanın ilk Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ETF’si Brezilya’da başlatıldı

single-image

Dünya çapında büyük bir kripto odaklı varlık yöneticisi olan Hashdex, 18 Ocak Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında dünyanın ilk merkezi olmayan finans ( DeFi ) borsa yatırım fonunun ( ETF) onaylandığını açıkladı.

ETF ile yatırımcılar, DeFi ekosisteminin tüm bileşenlerine çeşitlendirilmiş, güvenli ve düzenlenmiş bir şekilde maruz kalacaklar. ETF, Brezilya’daki B3 borsasında 17 Şubat 2022’de DEFI11 koduyla piyasaya sürülecek.

Hashdex CEO’su Marcelo Sampaio şunları söyledi: 

“Latin Amerika’daki en büyük kripto varlık yöneticisi olarak Hashdex, dünyanın dört bir yanındaki insanların kripto varlık sınıfını daha iyi anlamalarına ve onlara farklı şekillerde maruz kalmalarına yardımcı olma misyonumuzu yerine getirmeye devam ediyor.”

Ekledi:

“Yenilikçi ve çığır açan teknolojisi sayesinde DeFi’nin katlanarak büyüyeceğinden ve geleceğin finans sektöründe hayati bir rol oynayacağından eminiz. Dünyadaki ilk DeFi ETF’yi sunarak, küresel yatırımcılarımıza kripto ekosisteminin bir sonraki evriminde rol oynama olanağı sağlıyoruz.”

DeFi nedir?

DeFi, krediler, sigorta ve değer transferleri gibi geleneksel finansal hizmetler için yeni bir altyapının geliştirilmesini kolaylaştırmak amacıyla blok zincir teknolojisi ve akıllı sözleşmelerden yararlanıyor.

DEFI11, dünya çapında ünlü bir kripto endeksi sağlayıcısı olan CF Benchmarks ile işbirliği içinde, DeFi için katı uygunluk gereksinimlerine uyan bir endeks olan “CF DeFi Bileşik Endeksi”ni (BLOOMBERG: CFDFMCUB) çoğaltacak.

DeFi hizmetlerini destekleyen tüm değer zincirini tam olarak temsil etmek için endeks, üç alt portföyde gruplandırılmış toplam 12 varlıktan oluşuyor. DeFi dApps, Uniswap, AAVE, Compound, Maker, Yearn, Curve, Synthetix ve AMP gibi finansal hizmetler için pratik ve modern çözümler sunan protokoller.

Chainlink, The Graph ve Polygon gibi veri sorgulama servisleri ve ölçeklenebilirlik çözümleri ile DeFi protokollerini destekleyen servis protokollerinin yanı sıra, son olarak üzerinde işlemlerin doğrulanıp kaydedilebildiği blok zincirler olan yerleşim ağları da geliştirilmektedir ( Ethereum ağ).

Brezilya, Güney Amerika’da bir ETF yenilikçisi

Geçen yıl Finbold , Güney Amerika’daki ilk Bitcoin borsasında işlem gören fonun Eylül ayında Brezilya Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığını bildirdi . Yatırımcılara, özel anahtarlar hakkında endişelenmeye gerek kalmadan güvenli saklama ve günlük likidite yoluyla dijital varlıklara maruz kalma olanağı sağlar.

Bunu, Latin Amerika’da Ethereum’un performansını izleyen ilk ETF’ye yetki veren Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu (CVM) izledi ve fonu QR Varlık Yönetimi yönetti.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like