News

El Salvador, 1 Milyar Dolarlık Bitcoin Tahvilleriyle Desteklenen Dünyanın İlk Bitcoin Şehrini Duyurdu

single-image

El Salvador şu anda Bitcoin’in (BTC) yasal ihale olduğu tek ülke. Bu hamle birçok gelişmeye ve bazı geri dönüşlere tanık oldu. Protestolar, teknik aksaklıklar ve kaçınılmaz piyasa oynaklığı arasında El Salvador, BTC’yi benimsemeye devam ediyor.

En son Bitcoin benimseme hareketinde, Orta Amerika ülkesi dünyanın en büyük kripto para birimine dayalı bir şehir inşa etmeyi planlıyor. Başkan Nayib Bukele Cumartesi gecesi El Salvador’un Bitcoin Haftası konferansında Bitcoin City girişimini duyurdu. Bu konferans, Bitcoin’in ülkedeki ana akım benimsenmesinin bir kutlamasıdır.

Kripto firmaları Blockstream ve BitFinex ile ortaklaşa olarak Bukele , bu projeyi finanse etmek için tokenize edilmiş USD cinsinden 10 yıllık tahvillerde 1 milyar dolar ihraç etmeyi planlıyor.

Önerilen Bitcoin Şehri

Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino, borsanın tahvilleri tutmak için bir menkul kıymetler platformu başlatarak girişimi destekleyeceğini söyledi. Twit Linki

Blockstream Baş Güvenlik Görevlisi Samson Mow, 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvillerini tedarik etmenin fizibilitesini de açıkladı. 
“Bitfinex ile çok fazla balinaları var. 1 milyar dolarlık tahvili doldurmakta bir sorun görmüyorum.”

Blockstream tarafından yapılan bir duyuruda Mow, 1 milyar doların iki parçaya bölüneceğini de söyledi. Bölgede enerji ve Bitcoin madencilik altyapısı inşa etmek için 500 milyon dolar harcanacak. Diğer 500 milyon dolarlık BTC ise beş yıl süreyle kilit altında tutulacak. Mow ayrıca, beş yıllık kilitlenme döneminden sonra El Salvador’un tahvili finanse etmek için kullanılan bitcoin’in bir kısmını satarak yatırımcılara “ek kupon” vermeye 
başlayacağını belirtti. dünya” dedi.

Salvador cumhurbaşkanı ayrıca tahvillerin 2022’de hazır olacağını söyledi. Önerilen Bitcoin Şehri’ni bir yanardağın yanına yerleştirmeyi planlıyor. Fikir, hem şehir hem de bitcoin madenciliği için enerji sağlamak olduğunu söyledi.

Bukele’ye göre Bitcoin City, konut ve ticari alanlarıyla tam teşekküllü bir metropol olacak. Ayrıca alışveriş merkezleri, restoranlar, liman, hava alanı ve demiryolu hizmetleri de olacaktı. Gelir, mülk, sermaye kazancı veya bordro vergileri olmayacaktı. Bununla birlikte, sakinler sadece katma değer vergisine (KDV) tabi olacaktır. Bu vergi belediyenin tahvilleri, kamu altyapısı ve şehir bakımı için ödenecek.

“#BitcoinCity’de dijital ve teknolojik eğitim alacağız. Tüm şehir için jeotermal enerji ve verimli ve sürdürülebilir toplu taşıma” dedi.

El Salvador’un Altyapı Geliştirme Projeleri

El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ettikten sonra, hükümet gerçekleşmemiş karları birkaç projeye yeniden yatırmaya başladı.

Bu ayın başlarında hükümet, Bitcoin Trust’tan elde edilen kârın bir kısmını 20 yeni okul inşa etmek için kullanmayı planladığını duyurdu. Bu yeni tesislerin amaçlarından biri, yerel halkı kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı konusunda eğitmek olacak.

Ekim ayında Başkan Nayib Bukele, elde edilen geliri yeni bir veteriner hastanesi için kullanmayı planladığını açıklamıştı. Ancak bazıları, insanlar için tıbbi tesislere yatırımın daha acil olduğunu savunarak bu hareketi eleştirdi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like