News

El Salvador, Bitcoin’in benimsenmesini zorunlu kılmak için ‘yaptırımlar’ getirecek

single-image

El Salvador, Bitcoin’in benimsenmesini zorunlu kılmak için ‘yaptırımlar’ getirecek

El Salvador , Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu . Ülke yetkilileri bu hareketi ekonomisini güçlendirmek için bir sıçrama olarak görüyor. Şunu düşünün – Bölgedeki nüfusun yaklaşık %70’inin banka hesabı yok. Ancak bugünden itibaren milyonlarca Salvadorlu, değeri depolamak ve işlemek için Bitcoin’i yasal olarak kullanabilecek.

Aksine, önerilen hareket buydu. Aslında, adım son birkaç hafta içinde şu veya bu şekilde bir tür kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Büyücülük dahil kısıtlamalar (Evet, doğru duydunuz).

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Hukuk Danışmanı Javier Argueta, bir röportaj sırasında konuyla ilgili bazı ilginç görüşlere sahipti.

Argueta’ya göre, Bitcoin ile işlem yapmayı reddeden ve ulusal Chivo cüzdanını kullanmayan işletmeler , ülkenin Tüketici Koruma Yasası kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

 

Bu açıklamanın zamanlaması dikkate değer. Çok uzun zaman önce, Başkan Nayib Bukele , dijital jetonun dahil edilmesinin tamamen isteğe bağlı olacağını iddia etmişti . O sırada şöyle demişti:

“Birisi nakit taşımaya devam etmek istiyorsa, oturum açma bonusu almamak, bitcoini olan müşterileri kazanmamak, işini büyütmemek ve havale komisyonu ödemek istemiyorsa, bunu yapmaya devam edebilir.”

Söylemeye gerek yok, Argueta’nın son yorumları topluluk içinde çok fazla eleştiri doğurdu. Muhalefet üyeleri de hükümeti eleştirmek için hızlı davrandılar. Örneğin FMLN partisinin Anabel Belloso’su yanıt verdi:

“Zorunlu olmadığını söylüyorlar, bugün de kabul etmeyenlere yaptırım uygulanmasından bahsediyorlar. yalancılar İnsanlar Bitcoin’i reddediyor”

Belloso da burada durmadı, temsilci de olası bir manipülasyon güdüsünü ima etti.

El Salvador’un yerlileri de son derece tartışmalı Madde 7’ye karşı öfkelerini dışa vuruyorlar. Söz konusu makale, satıcılar için kripto para biriminin kabul edilmesini zorunlu kılıyor. Bununla birlikte, resmi bir ihbarda bulunmadan, bazıları yetkilileri lanetlemek için büyücülüğe başvurdu.

 

 

Bu tür hareketlerden bağımsız olarak, Başkan planlarından etkilenmez. Aslında, kısa süre önce ülkenin 200 BTC (yaklaşık 10 milyon dolar) satın alması hakkında tweet attı.

 

Buna rağmen, yerel halk ikna olmaktan çok uzak. Daha önce bildirildiği gibi, tüm Salvadorluların yaklaşık %70’i tasarıya karşı oy kullandı . Ayrıca, tüccarlar ve satıcılar da dahil olmak üzere kalabalığın %99’u BTC’nin kabulünün tamamen gönüllü olması gerektiğine inanıyor .

Şimdi 7 Eylül olduğuna göre, insanların bu gelişmeye gelecekte nasıl tepki vereceğini görmek ilginç olacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like