News

El Salvador’un en büyük bankası Bitcoin ödemeleri için Flexa ile ortak

single-image

El Salvador’un en büyük bankası Bitcoin ödemeleri için Flexa ile ortak

Bancoagrícola, krediler ve kredi kartları gibi ödemeler için bankanın ağındaki Bitcoin’i kabul etmek için Flexa ile birlikte çalışacak. El Salvador’un en büyük finans kurumu olan Bancoagrícola, dijital ödeme ağ geçidi Flexa ile ortaklığını takiben ülkenin Bitcoin benimseme politikasını güçlendirmeye hazırlanıyor.

Flexa tarafından Perşembe günü yapılan bir duyuruya göre, Bancoagrícola, perakende ve ticari müşteriler de dahil olmak üzere bankanın müşterileri için Bitcoin ( BTC ) transferlerini etkinleştirmek için kripto ödeme ağıyla bir anlaşma imzaladı .

Ortaklığın bir parçası olarak, Bancoagrícola müşterileri, Flexa veya Chivo ve Éclair gibidiğer Lightning Network özellikli cüzdanlar aracılığıyla ABD doları cinsinden kredi kartı ödemeleri yapabilir. Açıklamaya göre, bu ödemeler herhangi bir ek ücret almayacak ve diğerlerinin yanı sıra kredileri ve ticari malları da kapsayacak.

Flexa kısa süre önce, tüccar müşterilerini hedeflediği bildirilen özellikle Lightning ödemesi için destek ekledi.

Bancoagrícola’nın Flexa ile ortaklığı, Bitcoin’in resmi olarak El Salvador’da yasal ihale haline gelmesinin hemen ardından geliyor .

El Salvador’daki perakendecilerin Bitcoin’i kabul ettiği raporları, Cointelegraph’ın ülkedeki McDonald’s satış noktalarının ödeme olarak BTC’yi kabul ettiğini bildirmesiyle sosyal medyada oldukça yaygın hale geliyor .

El Salvador’un Bitcoin benimseme politikası başarılı olursa, ülke başkanına göre MoneyGram ve Western Union gibi küresel para hizmeti sağlayıcıları yılda 400 milyon dolara kadar kaybedebilir .

Gerçekten de, havale El Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının önemli bir bölümünü oluşturuyor -yalnızca 2020’de %23 – nüfusun %70’inin denizaşırı ülkelerden para aldığı bildiriliyor.

Ağustos ayında, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası veya CABEI, Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemenin bölgedeki havaleleri olumlu yönde etkileyebileceğini belirtmişti . O sırada CABEI, ülkeye BTC’nin benimsenmesi için teknik bir çerçeve oluşturmanın yanı sıra uluslararası kara para aklamayla mücadele standartlarına uyum konusunda yardım sözü verdi.

El Salvador’un Bitcoin Yasası, ülke nüfusunun çoğunluğunun harekete karşı olduğu bildirildiğinden muhalefetsiz değil . Uluslararası Para Fonu gibi küresel finans kuruluşları da Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemeye karşı uyardı .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like