News

Elon Musk Satoshi olmadığını Söylüyor

single-image

Elon Musk, Nick Szabo’nun en olası Satoshi Nakamoto adayı olabileceğine inanıyor

Lex Fridman ile bir podcast’teki son görünümü sırasında Musk, Satoshi Nakamoto olduğu hakkındaki söylentileri bir kez daha yalanladı .

Bitcoin yaratmayı da reddeden bilgisayar bilimcisi ve kriptograf Nick Szabo’nun, dünyanın ilk kripto para biriminin yaratılmasına yol açan fikirlerin itilmesinden esas olarak sorumlu olduğunu savunuyor:

Nakamoto olmadığını iddia ediyor ama emin değilim. Bu ne burada ne de orada, ancak Bitcoin’in arkasındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu görünüyor.      

Bitcoin “komik” yavaş

Bitcoin’in gecikme süresi çok uzun olduğu için Musk, Bitcoin kripto para biriminin bir servet deposu olarak yararlı olduğunu, ancak ödemeler için bir para birimi olarak işe yaramaz olduğunu savunuyor. 
   
Musk, Dogecoin’in kripto kralına kıyasla çok daha yüksek işlem hacmi kabiliyetine ve çok daha düşük ücretlere sahip olduğunu belirtiyor:  nullReklamlar

Şu anda, bir Bitcoin işlemi yapmak istiyorsanız, bu işlemi yapmanın fiyatı çok yüksektir, bu yüzden onu çoğu şey için etkili bir şekilde kullanamazsınız ve hatta yüksek hacme bile ölçeklenemezsiniz.    

Küçük bir blok boyutuna sahip olmak mantıklıydı ve 2008’de nispeten zayıf internet altyapısı nedeniyle uzun bir senkronizasyon süresi uygundu, ancak Musk’a göre Bitcoin’in hızı şu anda “komik derecede düşük”.

Tesla patronu ayrıca Dogecoin’i kullanmak için daha fazla teşvik olduğu için enflasyonist özellikleri nedeniyle övdü:

Bir para birimi çok deflasyonist ise… bir para biriminin zaman içinde değerinin artması bekleniyorsa, onu harcama konusunda isteksizlik vardır.      

Mars’ta Dogecoin Yok

Dogecoin’in Mars’ta kullanılıp kullanılmayacağı sorulduğunda Musk, ışık hızı nedeniyle işlemleri senkronize etmenin zor olacağı için Kızıl Gezegen’in farklı bir para birimine sahip olmak zorunda kalacağını söylüyor:  

Düzgün senkronize olmayacak.

Eski bir sistem  

PayPal’a dahil olması nedeniyle derin bir para anlayışına sahip olan milyarder, mevcut finansal sistemin modasının geçtiğini savunuyor:

Bankalar 2021’de hala ana bilgisayar satın alıyor ve eski COBOL kodunu çalıştırıyor .

Hükümetin para veri tabanını düzenleyebildiğini ve bu da onların bir hevesle daha fazla para basmalarını sağladığını ekliyor. Kripto paranın bunu düzeltebileceğini savunarak merkez bankalarının para arzını seyreltmesini “zararlı bir vergilendirme şekli” olarak görüyor.

Sonuç olarak Musk, parayı kaynak tahsisi için bir veri tabanı olarak görüyor:

Yiyecek olmayan ıssız bir adadaysanız, dünyadaki tüm Bitcoin’ler açlıktan ölmenizi engelleyemez.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like