News

Enflasyon, gelişmekte olan ekonomilerde kriptonun benimsenmesini sağlıyor

single-image

Sudan, Suriye ve Lübnan gibi ülkelerde kripto paranın benimsenmesi, internete düşük erişimden etkileniyor.

Kripto endüstrisi için birçok kullanım durumu olsa da, en popüler kullanım yükselen enflasyona karşı bir önlem olarak görünüyor.

CoinMarketCap tarafından yakın zamanda yayınlanan bir Twitter iletisi, yükselen ekonomilerdeki enflasyonla mücadele eden ülke vatandaşlarının çoğunlukla kripto varlıklarını düşen ulusal para birimlerine karşı bir önlem olarak kullandıklarını ortaya koydu .

Venezuelalılar enflasyona karşı korunmak için kripto kullanıyor

CoinMarketCap’e göre, Venezüella’nın enflasyon oranı, birçok sakini kriptoya yönelmeye zorlayan %472 gibi rekor bir yüksek seviyede. Rapora göre, ülkede nüfusunun %10.23’üne tekabül eden 2,9 milyon kripto kullanıcısı var. 

Fiat’a doğrudan bir alternatif olan #kripto para birimleri, yaygın olarak enflasyona karşı bir önlem olarak görülüyor ve bugüne kadar birçok popüler kripto para biriminin tam da bu olduğu kanıtlandı.

Rapor ayrıca Brezilya, Nijerya, Pakistan ve Kolombiya gibi yüksek enflasyon oranlarına sahip diğer ülkelerin de kriptoyu ulusal itibari para birimlerine uygun bir alternatif olarak benimsediğini ortaya koydu. 

Bu arada, aynı zamanda yüksek enflasyonla mücadele eden ABD sakinlerinin yaklaşık %8’i dijital varlık alanını benimsedi.

Kaynak: CoinMarketCap

İnternet erişiminin olmaması kriptonun benimsenmesini kısıtlıyor

CoinMarketCap raporu, %200’ün üzerinde enflasyona sahip Sudan ve Lübnan ve %139,46 enflasyona sahip Suriye gibi astronomik enflasyon oranlarına sahip bazı ülkelerin hala kriptoyu düşük oranda benimsediğini ortaya koydu. 

Rapor, Sudan sakinlerinin yalnızca %0,91’inin kriptoyu benimsediğini, Suriye ve Lübnan’daki yüzdesinin ise %1’in biraz üzerinde olduğunu belirtti. 

Bu düşük benimseme oranı, sakinlerin kriptoya karşı tutumunu yansıtmıyor. Bunun yerine, internet erişiminin azalması ve itibari paralar için açma/kapama rampalarının olmaması nedeniyle kripto hizmetlerine erişmenin zorluğunu gösteriyor. İç çatışma da bir sebep olabilir.

Gelişmekte olan ülkelerin sakinleri sabit paraları tercih ediyor

Bu ülkelerdeki tüketici davranışlarına bir bakış, daha yoksul ülkelerdeki sakinlerin Bitcoin gibi değişken dijital varlıklar yerine USDT gibi sabit paralara yatırım yapmayı tercih ettiğini gösterecektir . Bununla birlikte, daha zengin ülkelerde yaşayanlar, bu değişken kripto para birimlerine yatırım yapmayı tercih ettikleri için daha fazla risk alıyorlar.

CoinMarketCap, MakerDao , Anchor Protocol ve diğerlerinden DeFi-native stablecoin’lerin geliştirilmesinin, sonunda stabilcoinleri elinde tutanların artan enflasyona karşı korunmasına yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like