News

Facebook’un Novi cüzdanı neden Güneydoğu Asya’da altına çarpabilir?

single-image

Facebook’un Novi cüzdanı neden Güneydoğu Asya’da altına çarpabilir?

Facebook’un Novi’si kullanıma hazır. İşte bu yüzden Diem kripto cüzdanı Filipinler ve Malezya gibi yerlerde özellikle sıcak bir karşılama bulabilir.

David Marcus
Resim: Facebook’un ödemeler ve finansal hizmetler başkanı David Marcus. Arka planda yüksek katlı finans bölgesinin önünde Manila’nın kenar mahalleleri göze çarpıyor. Getty Images aracılığıyla Steve Jennings ve Paula Bronstein.

Facebook’un dijital cüzdan projesi Novi için büyük hedefleri var. 2019’da duyurulan şirket, projenin kendi stablecoin Diem’den ( Libra’dan yeniden markalandı) yararlanarak kripto ve fiat arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabileceğini umuyor . Bunu yaparken, şirketin mevcut hizmetleriyle birlikte çalışabilen daha kapsayıcı bir ödeme sistemi oluşturmayı ve inanılmaz derecede kazançlı bir pazara girmeyi umuyor.

Facebook’un ödemeler ve finansal hizmetler bölümü başkanı David Marcus’un bir blog gönderisine göre Novi, resmi bir lansman tarihinden bahsedilmese de artık piyasaya hazır . Blogda Marcus, mevcut finansal sistemlerin eşitsizliklerini ve Novi gibi projelerin dünya çapında banka hesabı olmayan insanlar sorununun ele alınmasına nasıl yardımcı olabileceğini de vurguluyor. “Bozuk ödeme altyapımızı dönüştürmek hiç bu kadar acil olmamıştı” dedi.

Of 1,7 milyar unbanked günümüz dünyasındaki insanların yaklaşık 290 milyon Güneydoğu Asya’da bulunmaktadır . Facebook’un bölgedeki varlığı ve projenin banka hesabı olmayan nüfusa yönelik hedefleri ve yeteneği göz önüne alındığında, Novi’nin bu pazarlarda önemli ölçüde benimsendiğini görme ve bu nüfus kesimlerinin finansal sisteme getirilmesine yardımcı olma konusunda gerçek bir potansiyeli var.

Infographic Güneydoğu Asya

Facebook’un Filipinler’deki penetrasyonu

Novi’nin özellikle güçlü bir ilgi görebileceği ülkelerden biri Filipinler’dir; geçen ay Forkast.News , şirketin yalnızca Filipinler’deki projede beş pozisyon için açık olduğunu bildirdi . Bu sayı o zamandan beri sekize yükseldi ve Filipin pazarlarının yöneticisi için Singapur merkezli ek bir pozisyon.

Facebook zaten 112.4 milyon ülkede önemli bir varlığa sahip. Toplam site NapoleonCat’in gösterdiği gibi , Filipinlilerin %82,7’si zaten Facebook kullanıcısı. Bu pazar penetrasyonu seviyesi, ABD veya Avustralya gibi diğer ülkelerden sadece biraz daha yüksek olabilir – her ikisi de %78 civarındadır – ancak diğer bazı önemli piyasa koşulları Filipinler’i ve bölgedeki diğer ülkeleri bu batı ekonomilerinden farklı kılmaktadır.

Ülkenin merkez bankasının 2019 raporuna göre, yalnızca Filipinler’de, ülkedeki yetişkinlerin %71’inin banka hesabı yok ve bu 51 milyondan fazla kişiye denk geliyor. Rapor, insanların banka hesabının olmamasının çeşitli nedenlerini verdi, ancak vakaların %26’sında basit bir belge gereksinimi eksikliğinden bahsedildi.

Bir banka hesabı çalıştırmamak için gösterilen en yaygın neden, vakaların %45’inde rapor edilen para eksikliği olarak kaldı. Bu, genellikle bir hesabın işletilmesiyle ilişkilendirilen ücretlerle ilgili endişeler göz önüne alındığında anlaşılabilir bir durumdur. Anket ayrıca, ülkedeki devlet yardımı alan tüm insanların yarısından fazlasının bunu çek veya nakit olarak yaptığını gösterdi. Cryptocurrency, uzun süredir , cep telefonu olan herkesin erişebileceği daha düşük maliyetli ve daha erişilebilir finansal hizmetler sağlayarak bu toplulukların ihtiyaçlarını karşılayabiliyor . Facebook, Novi’nin Diem’in dahil edilmesi ve mevcut hizmetleriyle birlikte çalışabilirlik yoluyla bunu daha da erişilebilir hale getirdiğine inanıyor . 

Daha genç bir demografik

Novi’nin Filipinler’de popüler olduğunu kanıtlayan şey, yalnızca pazara giriş düzeyi değil, yaş demografisidir. Ülke, diğer batılı ülkelere benzer toplam pazar penetrasyonu seviyelerine sahip olsa da, kullanıcı tabanı çok daha genç olma eğilimindedir. Platformun on yıldan fazla bir süre önce piyasaya çıktığı Batı’da, ilk birkaç yıl genç insanlarda ilk popülerliği gördükten sonra, platform daha büyük yaş grupları arasında giderek daha popüler hale geldi.

ABD’de 2021 yılının ilk çeyreği itibarıyla, platform kullanıcılarının yalnızca %18’inden biraz fazlası 18 ila 24 yaşları arasındayken, Filipinler’de bu sayı bu yaş grubuna uyan kullanıcıların neredeyse %33’ünde neredeyse iki katıydı. Daha genç insanlar, genellikle ülkenin çalışma şeklini değiştiren yeni fintech şirketleri gibi yeni teknolojilerin itici güçleridir.

International Data Corp. araştırma şirketi tarafından ” Fintech ve Dijital Bankacılık 2025 Asya Pasifik ” başlıklı 2020 yılına kadar yapılan bir araştırmaya göre, Filipinler’deki elektronik ödemelerin 2025 yılına kadar ülkedeki tüm işlemlerin %75’ini oluşturması bekleniyor . Raporda banka hesabı olmayan Filipinlilerin hareket ettiği tespit edildi. “Katma değerli” bankacılık ürünleri için herhangi bir seçeneklerinin olmadığını düşündükleri için fintech seçeneklerine yöneldiler. Ayrıca, yeni müşterilerin %80’inin bu zaman dilimi içinde birincil bankaları dışındaki kurumlarda da yeni hesaplar açacağını tespit etti.

Geçen yılın başlarında yayınlanmasına rağmen, müteakip küresel olaylar yalnızca bu eğilimleri hızlandırmaya hizmet etti. David Marcus’un yazdığı gibi , “COVID-19 salgını, dijital ekonominin dünya çapında genişlemesini hızlandırdı. İnsanların nasıl satın aldıkları, nereden satın aldıkları ve işletmeleri nasıl keşfettikleri ve işletmelerle nasıl etkileşime girdiklerinde değişikliklere yol açtı…. Tüm bunlar, insanların geride kalmamasını sağlamak için işletmelerin ve politika yapıcıların daha hızlı hareket etmesini her zamankinden daha kritik hale getiriyor.”

Novi piyasaya çıkmaya hazır olabilir, sadece pazarın Novi için hazır olup olmadığını göreceğiz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like