News

FED Başkanı Uyardı, Kriptoda Güven Programlayamazsınız

single-image

Kripto alanı son zamanlarda giderek daha fazla dikkat çekiyor. Her zamanki gibi, hükümet yetkilileri yeni yükseliş sınıfının perakende yatırımcılara zararlı olmasının olası yollarını ve sektörün neden düzenlemeye ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Artık Terra Classic olarak adlandırılan Terra ekosisteminin çöküşü, eleştirmenlere taze mühimmat sağladı. Tabii ki, kripto detektörleri boşa gitmesine izin vermeyecek. Sonsuz bir döngü gibi görünen bir şekilde tekrar edecekler.

İsviçre Ulusal Bankası (SNB)-Topluluk Yatırım Fonu (CIF) Kripto Varlıklar ve Finansal İnovasyon Konferansında, ABD Federal Rezerv (FED) Başkanı Christopher Waller , bu varlık sınıfını düzenlemedeki “ana konu” hakkında konuştu .

Waller, “herhangi bir önlemle” endüstrinin son beş yılda “inanılmaz bir büyüme” yaşadığını kabul etti. Dijital varlıklar, anlatılarını bir “ödeme aracından” mevcut finansal sisteme tam bir alternatife genişletti.

FED Başkanı, bu sektörde “inovasyonun hızla gerçekleştiğini” söyledi. Bu, gelişmekte olan varlık sınıfı ile geleneksel kurallar ve düzenlemeler arasında bir boşluk yarattı. Waller dedi ki:

Bu ortamda, geleneksel finansın normal geri dönüşleri ve güvenlik ağları mutlaka veya güvenilir bir şekilde uygulanmaz. Yüksek oynaklık bir istisna değil, kuraldır; dolandırıcılık ve hırsızlık düzenli olarak, genellikle büyük ölçekte gerçekleşir. Bütün potunuz her zaman masada (…).

FED Başkanı, bilgili tüccarlar ve yatırımcıların riskleri azaltabileceğini veya bu risklerin üstesinden gelebileceğini söyledi. Gelişebilirler ve çoğu zaman tüm piyasaların ilişkili riskleri olduğunu iddia edebilirler. Bu nedenle, Waller’a göre, düzenlemelerin uygulanmasını reddediyorlar veya onları “verimsiz” buluyorlar.

Ancak FED Başkanı, perakende yatırımcıları korumak için kuralların uygulandığını iddia ediyor. FED tarafından yürütülen bir anket, ABD’deki yetişkinlerin %12’sinin geçtiğimiz yıl kripto para satın alıp elinde tuttuğunu iddia ediyor.

Bu yatırımcıların %90’ı kripto para birimini “yatırım amaçlı” satın aldıklarını iddia etti. Waller, bu sonuçların muhafazakar olduğunu, ancak bu endüstrinin elde ettiği popülerliği ve perakende yatırımcılar için potansiyel tehlikeyi yansıttığını söyledi.

Kripto Kayıpları “Ahlaki” Dayanılmaz mı?

FED Valisine göre perakende yatırımcılar, akıllı sözleşmeler, kripto ticareti veya DeFi platformları konusunda çok az deneyime sahip kişiler para kaybettiğinde, bu hem bireyi hem de toplumu etkileyebilir. Bu durumda, toplumun bu hatayı tekrar yapmalarını önlemenin sosyal bir sorumluluk olduğunu savundu.

Bu noktada FED Başkanı, sonucun “pratik, siyasi veya ahlaki olarak tahammül edilemez” hale geldiğini ve yayılmanın ve sistemde bir şok yaratmasının durdurulması gerektiğini söyledi. Waller, argümanını savunmak için Terra ekosistemindeki çöküşü kullandı:

Sadece birkaç hafta önce, günlük kullanıcıların tazminat talep ettiği ve hatta deneyimli DeFi oyuncularının perakende yatırımcıları telafi etmenin yollarını tartıştığı Terra ekosisteminde bir koşu olarak tanımlanabilecek şeyden sonra gördük. Bu bizi, benim görüşüme göre, toplumun finansal ürünler için yeni ve yeterince anlaşılmamış pazarları düzenlemek istemesinin ana nedenine götürüyor.

Waller, düzenleme ve kontrolün bir kamu ihtiyacı haline geldiğini söyledi. Dijital varlıkların, özellikle de sabit paraların inovasyonuna ve potansiyeline rağmen, “güveni programlayamazsınız” diyor.

Ancak FED Başkanı, geleneksel finansal piyasalarda perakende yatırımcıların uğradığı kayıplara veya kriptonun Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermek için net bir yasal çerçeve istediği gerçeğine dikkat çekmedi. Çözümlerden ziyade, sektör reddedildi veya sınırda bir suçlu olarak muamele gördü.

Geleneksel şirketler S&P 500 ve Nasdaq 100 Endeksinde aşağı yönlü hareket ederken, perakende yatırımcıların yaşadığı kayıplar konusunda, ABD Merkez Bankası’nın adil bir sorumluluk payı var.

 

İlgili Okuma | ‘Kripto Kış’ Latin Amerika’da Borsaları Çalışanları İşten Çıkarmaya Zorluyor

Yazma sırasında, BTC’nin fiyatı son 24 saatte %1 karla 29.800 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin BTC BTCUSD Kripto
4 saatlik grafikte BTC yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSD İşlem Görünümü

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like