News

Federal Rezerv Başkanı Powell, Bu Ay Faiz Artışını ‘Uygun’ Olarak Görüyor

single-image

Çoğu gözlemci, çeyrek puanlık bir artışın muhtemel olduğuna inanıyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü ABD’li milletvekillerine ABD merkez bankasının yüksek enflasyon, sıkı bir işgücü piyasası ve güçlü ekonomik talep nedeniyle üç yıldır ilk kez bu ay faiz oranlarını artırma yolunda olduğunu söyledi.

Powell , “Enflasyon %2’nin oldukça üzerinde ve güçlü bir işgücü piyasası ile, bu ayın sonunda yapacağımız toplantıda federal fon oranı hedef aralığını yükseltmenin uygun olacağını umuyoruz.” Ev Finansal Hizmetler Komitesi.

Merkez bankasının Şubat ayındaki en son Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) ardından böyle bir sonucu ima etmesinin ardından pek çok tüccar Mart ayında olası bir faiz artırımı fiyatlandırmış olsa da , herhangi bir faiz artırımının boyutuyla ilgili sorular devam ediyor.

Powell, uygun olacağını düşündüğü faiz artırımının boyutunu belirtmedi.

Chicago merkezli CME Group’un FedWatch aracı, vadeli işlem tüccarlarının, birçoğunun sadece bir hafta önce çok muhtemel olduğunu düşündüğü yarım yüzde puanının aksine, çeyrek yüzde puanlık bir artış için yüzde 90’lık bir şans gördüklerini gösteriyor.

Merkez bankası, şu anda kırk yılın en yüksek seviyesinde olan enflasyon konusunda endişeli, ancak Powell, arz kısıtlamaları hafifledikçe ve mali teşvik ve sıkı para politikasının daraltıcı etkileri nedeniyle talep ılımlılaştıkça enflasyonun bu yıl azalacağını tahmin ediyor.

Enflasyon beklentileri ve enflasyonun kendisi üzerinde bir dizi faktörden kaynaklanan olası yukarı yönlü baskı risklerine karşı dikkatliyiz” dedi. “Daha yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için politika araçlarımızı uygun şekilde kullanacağız.”

Powell, Ukrayna’dan da bahsetti ve savaşın ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin “son derece belirsiz” olduğunu söyledi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like