News

Fon yöneticisi, İsveç’in kripto madenciliğini yasaklama çağrısı ‘tamamen yanlış bilgi’ diyor

single-image

AB merkezli fon yöneticisi Melanion Capital, “Bitcoin madencilerinin elektrik şebekesini tehlikeye attığı iddiası tamamen yanlış bilgi” diyor.

İsveçli bir mali gözlemcinin, esas olarak yeni Bitcoin ( BTC ) basma yöntemi olarak bilinen, iş kanıtı (PoW) kripto madenciliği için Avrupa Birliği çapında bir yasaklama çağrısı, kriptoyla ilgili fon yöneticilerinden tepki aldı. 

Melanion Atalanta Sermaye, bir Paris merkezli alternatif yatırım firması olan Bitcoin ETF tanınan , İsveç Mali Denetleme Otoritesi ve Avrupa çapında yasak PoW madencilik İsveç Çevre Koruma Ajansı’nın çağrısını hitap etti.

“Bitcoin madencilerinin elektrik şebekesini tehlikeye attığı iddiası tamamen yanlış bilgidir” diyen Melanion, Bitcoin madencilerinin iş modelinin elektrik talebi arttığında enerji fiyatlarını da artıracağı için çökmeye eğilimli olduğunu hatırlattı.

Açıklama , Teksas gibi madencileri yasaklamak yerine hoş karşılamayı seçen yetkililere işaret ederek, Bitcoin madencilerinin yenilenebilir enerji üretimi için tamamlayıcı olduğunu, “boşan enerjiyi yakaladıkları ve rüzgar veya hidroelektrik.”

Melanion Capital, merkezi olmayan doğası nedeniyle, Bitcoin madencilik endüstrisinin çıkarlarını savunmak ve hükümetlerle müzakere etmek için bir lobisinin olmadığını hatırlattı ve ekledi:“Böyle bir siyasi dengenin olmaması [Bitcoin madencileri için] savunma gücü eksikliği nedeniyle bir endüstriyi yasa dışı hale getiren önlemleri uygulamak için bir fırsat olarak görülmemelidir.”

Bitcoin madenciliğinin çevresel ayak izi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda önemli bir konuşmaydı. Bir panelde konuşan Cointelegraph’ın baş editörü Kristina Cornèr, blockchain alanında yeni bir zihniyetle düşünmeye ve çözüm aramaya hazır insanların bulunmasının daha önemli olduğunu söyledi .

Küresel Bitcoin ağının üçte birini araştırdıktan sonra, Bitcoin Madencilik Konseyi, küresel madencilik endüstrisinin sürdürülebilir elektrik karışımının 2021’in ikinci çeyreğinde %56’ya yükseldiğini tahmin etti .

Bitcoin madencileri de başka enerji kaynakları arıyor ve nükleer de masadan kalkmıyor. Bitcoin & Beyond Sanal Zirvesi’ndekipanelistler, nükleer enerjinin temel yüke “muazzam miktarlarda temiz, karbonsuz” güç getirme potansiyelini hatırlattı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like