News

Fransa Merkez Bankası Başkanı: Bankaları Koruyun, Onlara İhtiyacımız Var

single-image

Denis Beau, merkez bankalarının rolü hakkında: “ihtiyatlı ama güven” diyor. CBDC’ler her derde deva değildir ve ticari bankalara zarar vermesine izin verilmemelidir.

  • CBDC’ler kaçınılmazdır, ancak kurumlar, riskleri en aza indirirken faydaları en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlanıp uygulanabilmelerini sağlamalıdır.
  • Aracılığın ortadan kaldırılmasını önlemek ve ödeme sisteminin istikrarını korumak için kripto varlıkları ve DeFi düzenlenmelidir.

Fransa Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Denis Beau, dijital para birimlerindeki yeniliğin ödemelerde daha fazla verimliliğe ve maliyetlerin düşmesine – tartışılmaz bir kamu yararına – yol açabileceğini, ancak yalnızca mevcut ticari bankacılık endüstrisinin sağlığı korunduğu zaman olduğunu düşünüyor.

Beau , 19 Kasım 2021’de Paris’te düzenlenen, ancak Pazar günü Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından İngilizce olarak yayınlanan “Finansal düzenlemenin yeni zorlukları” başlıklı bir konferansta katılımcılara yaptığı açıklamalarda, merkez bankalarının girişimde bulunurken karşılaştıkları riskleri nitelendirdi. küresel ekonomilerin dijitalleşmesinde gezinmek için.

Büyük ölçüde küresel merkez bankacılarını temsil eden görüşü, jeopolitik olarak tarafsız kriptografiye (yani DeFi) dayanan dijital varlık ödemesi ve ödeme raylarını küresel bankacılık seçkinleriyle çarpışma rotasına koyuyor.

Yeniliklerin potansiyeli vardır, ancak…

Beau, yeni teknolojilerin, özellikle dağıtılmış defterlerin, yeni ödeme varlıklarının (kripto varlıkları) büyük olasılıkla “euro ödemeleri ekosistemimizi derinden değiştireceğini” söyledi.

“Bu yenilikler, özellikle ödeme araçlarını daha basit, daha kolay ve daha ucuz hale getirerek ve anında değilse bile daha hızlı hale getirerek, ödeme sistemimizin işleyişini iyileştirmek için önemli bir potansiyele sahip.”

Ancak bu yeniliklerin faydaları ancak politika yapıcılar “dikkat ve güvenle” ilerlerse gerçekleştirilebilir.

Riskler nelerdir?

Beau, “ödeme sistemimizin üç kurumsal ilkesinden” ilki olarak “yasal olarak bağlayıcı bir konvertibilite kuralıyla bağlantılı para birimlerinin egemenliği” olarak adlandırdı. Bu, yalnızca merkez bankası parasının yasal ödeme aracı olarak kabul edilebileceği ilkesiyle birleştiğinde, hakim merkez bankası para birimlerinin oynamasına izin veren şeydir, onun “bütünleştirici ve sabitleyici bir işlevi yerine getiren [ve] paranın “tamamlayıcı rolleri” dediği şeydir. ödeme sistemimizin verimliliği ve istikrarı.”

Ancak Beau, “bu vakıflar, sağlık krizi ve sosyal mesafe nedeniyle hızlanan ödemeler alanındaki yeniliklerin yayılmasıyla tehdit ediliyor, eğer onları korumak için hiçbir önlem alınmazsa” diyor.

“Temel tehdide” atıfta bulunularak uyandırılan olumsuz normatif eğim, diğerlerinin yanı sıra BIS ekonomistleri Raphael Auer ve David Tercero-Lucas tarafından Temmuz 2021’de ifade edilen bir hedef olan “teknolojiden bağımsız” olma kavramıyla oldukça çelişiyor gibi görünüyor .

Bununla birlikte, dijital varlıkların ivmesinin arkasındaki ideolojik ve politik ağırlığın çoğu, gerçekten de Beau’nun öncüllerini sorgulamayı amaçlıyor. Merkez bankası parasının ontolojik temelleri nelerdir? Hakimiyetlerinin uygulanmasının kamu yararına hizmet etmesini nasıl sağlayabiliriz?

Lütfen bankalara zarar vermeyin

Beau, “CBDC’nin piyasaya sürülmesi, bankaları cezalandırmadan çözülmesi gereken karmaşık sorunları gündeme getiriyor” diyor.

Beau, “Finansal aracılar için yıkıcı etkilerden kaçınmak” başlıklı bir bölümde, tam olarak bunu yapmamanın, “parasal ve finansal istikrarı koruma görevimizle çelişeceği” konusunda uyardı.

Aynı anda merkezi olmayan finans ve stablecoin’leri ve ayrıca Meta Platforms’un Diem projesi gibi Büyük Teknoloji girişimlerini hedefleyen ödeme sisteminin “parçalanma riskini” ve doğrudan hedeflenen “konsantrasyon riskini” özetliyor. ikincisi.

Beau ayrıca, CBDC’lerin merkez bankalarının para politikasının yürütülmesine müdahale etme yollarıyla da ilgilenmektedir.

Piyasa katılımcıları negatif oranlarda ödenen varlıklar yerine CBDC’yi elinde tutmayı tercih edeceğinden, elde tutma limiti olmayan, karşılıksız bir perakende CBDC’nin getirilmesi, merkez bankalarının negatif faiz oranı politikası izlemesini zorlaştırabilir.”

DeFi’de yaygın olarak bulunan pozitif getiriler aynı itirazla karşı karşıya kalacaktı ve Beau, dijital varlık piyasasının bu yönü etrafındaki düzenleyici ilmenin sıkılaştırıldığını ima ederken, somut bir reçete sunmadı ve düzenleyicilerin karşılaştığı pratik zorlukları kabul etti.

“Özellikle, protokollerin aracılar olmadan otomatik olarak yürütüldüğü bir ortamda ihraççıların ve hizmet sağlayıcıların kolayca tanımlanamadığı gerçeğiyle olağan düzenleyici çerçevelerin kısıtlandığı merkezi olmayan finansın gelişiminin denetiminden bahsediyorum. sunulan hizmetler için sabit bir yargı yetkisi yoktur.”

BIS, on merkez bankasından dokuzunun en azından bir CBDC’ye yönelik araştırma ve geliştirme programları yürüttüğünü bildirdiğini söyledi. Beau, bugüne kadar yalnızca iki perakende CBDC’nin piyasaya sürüldüğünü kaydetti: Bahamalar’ın Kum Doları ve Doğu Karayip Devletleri Örgütü için DCash. Dünya çapında yirmiden fazla pilot projenin yürütüldüğünü söyledi.

Avrupa Birliği’ne gelince, bankaların korkacak hiçbir şeyi yok. Beau, “dijital bir euroya yönelik soruşturmaların yürütülme şekli göz önüne alındığında… bankaların, stabil coinlerin ve merkez bankası dijital para biriminin hakim olduğu gelecekteki bir ödeme ortamından silinmesi pek olası değil” sonucuna varıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like